شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

آندومتریوز

آندومتریوز

کیست آندومتریوز تخمدان چیست ؟ درمان آندومتریوز چیست ؟ مسلماً تشخیص آندومتریوز با سونوگرافی یک روش مطمئن می باشد، ولی در این مقاله قصد داریم به علائم این بیماری بپردازیم.

 

کیست آندومتریوز چیست؟

آندومتریوز در بیشتر موارد یک بیماری دردناک بوده که در آن بافت داخلی رحم (آندومتریوم ) با رشد غدد آندومتریال، به سمت بیرون رحم رشد می کند. این بیماری ، تخمدان ها، لوله های فالوپ (که وظیفه انتقال تخمک به رحم را دارند) و بافت داخلی لگن خاصره را درگیر می کند. ندرتاً بافت آندومتریال به خارج از ناحیه لگن سرایت می کند.

در این بیماری بافت آندومتریال، به حالت طبیعی به عملکرد خود ادامه می دهد. این بافت ضخیم شده، شکسته شده و در سیکل قاعدگی، خونریزی می کند. به دلیل اینکه این بافت هیچ راهی برای خروج از بدن ندارد، در داخل بدن گیر می افتد. زمانی که آندومتریوز تخمدان ها را را درگیر می کند، کیست های آندومتریوز شکل می گیرند. بافت اطراف این ناحیه آسیب دیده و در نهایت باعث چسبندگی و ایجاد زخم می شود. بافت آندومتریوز در حالتی غیر طبیعی، به بافت ها و اعضای ناحیه لگن خاصره آسیب زده و باعث چسبندگی می شود.

آندومتریوز

آندومتریوز

آندومتریوز و بارداری

این بیماری باعث ایجاد درد (برخی اوقات خیلی شدید) مخصوصاً در دوران عادت ماهیانه می شود. مشکلات باروری نیز به مرور پیش رفت می کند و بارداری را با اختلال روبرو می کند. خوش بختانه امروزه با پیش رفت علم پزشکی، راه های درمانی موثری برای این بیماری، در دسترس می باشد.

علائم ابتلا به آندومتریوز

علامت اولیه ابتلا به این بیماری، دردهای لگنی می باشد که اغلب در زمان عادت ماهیانه رخ می دهد. با اینکه بسیاری از افراد در زمان عادت ماهیانه درد و گرفتگی لگن را تجربه می کنند، ولی بیماران مبتلا به آندومتریوز درد غیر قابل تحمل و بسیار وحشتناکی را نسبت به قبل تحمل می کنند. همچنین گزارش هایی از پیش رفت درد به مرور زمان موجود است.

 

آندومتریوز در بیشتر موارد یک بیماری دردناک بوده که در آن بافت داخلی رحم (آندومتریوم ) با رشد غدد آندومتریال، به سمت بیرون رحم رشد می کند. دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، با استفاده از روش های نوینی به درمان این بیماری می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 02144328244 تماس بگیرید. برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

علامت ها و علائم شایع در این بیماری به شرح زیر است:

  • قاعدگی دردناک (دیسمنوره) : ممکن است درد های لگنی و گرفتگی قبل از شروع عادت ماهیانه شروع شده و تا چند روز اول، ادامه داشته باشد. همچنین ممکن است درد کمر و شکم نیز تجربه شود.
  • درد هنگام آمیزش جنسی: هنگام آمیزش جنسی و بعد از آن درد یکی از علائم شایع این بیماری است.
  • درد هنگام ادرار و مدفوع کردن : معمولاً این درد ها در زمان عادت ماهیانه رخ می دهند.
  • خونریزی بیش از حد : یکی از علائم این بیماری ، خونریزی شدید در دوران قاعدگی (منوراژی / menorrhagia) یا خونریزی در بین دوعادت ماهیانه (منومتروراژی / menometrorrhagia) می باشد.
  • ناباروری : این بیماری در برخی از زنان، که برای درمان ناباروری نزد پزشک می روند، تشخیص داده می شود.
  • علائم دیگر شامل : خستگی ، اسهال ، یبوست ، نفخ یا حالت تهوع ( مخصوصاً درزمان عادت ماهیانه )

 

شدت درد لزوماً نشانه پیش رفته بودن بیماری نبوده و برخی زنان با آندومتریوز خفیف علائم شدیدی دارند. در حالی که برخی با درجه پیشرفته ی این بیماری ، درد خیلی ملایم و یا حتی در برخی موارد هیچ دردی را تجربه نمی کنند.

گاهی اوقات آندومتریوز با شرایط و بیماری های دیگری، که مانند این بیماری درد های لگنی را موجب می شوند،( مانند بیماری التهابی لگن (pelvic inflammatory disease (PID) ) یا کیست های تخمدانی) اشتباه گرفته می شود.

همچنین بیماری سندروم روده تحریک پذیر (بیماری ای که اسهال، یبوست و دردهای شکمی را موجب می شود)، علائم مشترکی با این بیماری داشته و در صورت ابتلا بیمار به هر دو بیماری، تشخیص بسیار مشکل می شود.

آندومتریوز

آندومتریوز

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

زمانی که علائم و نشانه های این بیماری را مشاهده کردید، به دکتر مراجعه کنید.

این بیماری یک شرایط چالش بر انگیز را فراهم می کند که مدیریت آن بسیار دشوار است. یک تشخیص زودهنگام، تیم درمانی خبره و تشخیص مناسب، مدیریت بهتری برای درمان این بیماری فراهم می کند.

مطالب مرتبط با این مقاله:

درمان ناباروری

درمان ناباروری با iui

 خونریزی غیر طبیعی رحم

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

 

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

پاسخ

پنج × چهار =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button