شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

تب در بارداری

تب در بارداری

تغییر دمای بدن در دوران بارداری امی شایع و عادی است. در طی بارداری افزایش دمای بدن نیز ممکن است به دلایل زیر صورت گیرد:

 •  افزایش متابولیسم
 • سطح بالای هورمون ها مانند پروژسترون
 • افزایش وزن بدن در دوران بارداری و تغذیه ی جنین

این موارد ممکن است باعث افزایش گردش خون محیطی در خانم شده و به افزایش دمای بدن منجر شود. بنابراین ترکیب شدن این موارد نیز باعث می شود تا دمای بدن در محدوده ی طبیعی قرار گیرد.

تب در بارداری

با این حال افزایش جزئی در دمای بدن جای نگرانی نیست، هر بار که دمای بدن خانم باردار بیشتر از 38 درجه شود باید به متخصص زنان و یا کلنیک های درمانی مراجعه شود.

اگر دمای بدن از 37.5 درجه سانتیگراد بیشتر باشد، حتی بدون علائم بیماری خاصی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی با متخصص زنان خود تماس بگیرید.

تب در بارداری

سوالی که برای مادران در زمان بارداری پیش می آید که در صورتی که بیمار شوند آیا تب در دوران بارداری به کودک آسیب می رساند؟

این سوال بسیار مناسب و درست  است و باید نگران جنین خود باشید. اما قبل از آن که اقدامی نمایید، حتما با متخصص زنان خود تماس بگیرد و راهنمایی هایی را دریافت نمایید.

گام بعدی پیدا کردن علت تب می باشد، در دوران بارداری اغلب نشانه ای از یک وضعیت اصلی است که نشان از رشد نوزاد در بدن است که باعث افزایش دمای بدن شده است.

تاثیر تب بر جنین چگونه است؟

اگر دمای بدن مادر از 37 درجه بیشتر باشد، تب دارد و این نشان دهنده این است که بدن در حال مقابله با عفونت می باشد. به همین دلیل ضروری است که سریعا این تب کاهش یافته و مادر درمان شود.

در برخی از تحقیقات نشان داده شده است که تب در ماه های اول بارداری باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و مغزی می شود. همچنین تب را عامل بروز این اختلالات می دانند نه عفونت هایی که ممکن است در بدن وجود داشته باشد.

توصیه متخصص زنان

اگر شما در سه  ماه اول بارداری هستید و تب بیش از 38 درجه سانتی گراد داشته باشید، حتما باید درمان را شروع نمایید. درمان به موقع تب های بالا در زنان باردار از بسیاری از عوارض کوتاه مدت و بلند مدت در زنان و جنین جلوگیری می نماید.

علت بروز تب در بارداری چیست؟

زنان باردار اغلب به دلیل عفونت در دستگاه گوارشی و یا ویروس های تنفسی به تب مبتلا می شوند که باید درمان شوند. برخی از دلایل بروز تب در زنان باردار عبارتند از :

 • آنفلوآنزا
 • ذات الریه
 • تورم در لوزه
 • میکروب معده
 • عفونت های کلیوی

 

انتخاب یک دکتر  زنان خوب می تواند در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری های زنان و همچنین داشتن دوران بارداری سالم و زایمان موفق بسیار مهم است. دکتر موسوی زاده در این موارد می تواند کمک شایانی به خانم های عزیز نماید.  جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

چه علائمی معمولا همراه با تب در بارداری دیده می شوند؟

مادران عزیز در زمان بیان تب خود باید هر گونه علائمی را که دارند به پزشک خود توضیح دهند تا درمان های بهتری در نظر گرفته شود برخی از علائمی که به همراه تب مشاهده می شود عبارتند از :

 • تنگی نفس
 • درد پشت
 • لرز
 • درد شکم

برخی از دلایل دیگر بروز تب در بارداری مسمومیت های غذایی است که علائمی چون درد شکم، حالت تهوع و استفراغ دارد. در صورت دیدن چنین علائمی در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

اگر تب خود به خود کاهش یافت چه کاری باید انجام داد؟

حتی اگر خانم باردار احساس می کند که تب کاهش یافته است، بهتر است که برای بررسی بیشتر به متخصص زنان خود مراجعه نماید تا علت تب بررسی شود.

https://www.healthline.com/health/pregnancy/could-fever-harm-my-baby#3

برخی از مقالات مرتبط دکتر موسوی زاده متخصص زنان در تهران

مصرف الکل در بارداری

ورزش در دوران بارداری

لاک زدن در بارداری

رنگ کردن مو در بارداری

تهوع و استفراغ در بارداری

و…

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

پاسخ

9 + دوازده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button