تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

تخمدان پلی کیستیک و ناباروری چه ارتباطی با هم دارند؟ در ابتدا باید به تعریف تخمدان پلی کیستیک بپردازیم. این عارضه یکی از بیماری های بسیار شایع زنان در سنین باروری است. حدوداً ۵ تا ۱۰ درصد از زنان درگیر این بیماری می شوند و این بیماری بر قدرت باروری آن ها تاثیر می گذارد. زنانی که به این بیماری مبتلا هستند دچار بی نظمی در قاعدگی، رشد موهای زائد در مناطق غیر معمول، آکنه و کیست های ریز در تخمدان ها می شوند.

تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

چگونه با تخمدان پلی کیستیک باردار شویم ؟

تخمدان پلی کیستیک به طور منفی بر قدرت باروری تاثیر می گذارد زیرا زنان مبتلا به این بیماری تخمک گذاری نمی کنند یا تخمک گذاری منظم ( به صورت ماهانه) ندارند. به دلیل عدم نظم در تخمک گذاری، پریودها نامنظم می شوند. همچنین به دلیل افزایش سطح بعضی هورمون ها مانند تستوسترون اختلالات دیگری مانند دیابت بارداری رخ می دهد.

درمان تخمدان پلی کیستیک برای بارداری

افرادی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند و قصد بارداری دارند باید در ابتدا تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنند. رژیم غذایی سالمی داشته باشند و فعالیت بدنی خود را افزایش دهند. رژیم غذایی که از حداقل کربوهیدرات استفاده می شود و سه بار در هفته ورزش کردن می تواند کمک زیادی به کنترل این بیماری کند.

در صورتی که با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی باز هم تخمک گذاری روال منظمی نداشته باشد احتمالاً با تشخیص پزشک نیاز به مصرف دارو می باشد. گاهی با مصرف دارو تغییری در روند تخمک گذاری ایجاد نمی شود و نیاز است تا از دارو به صورت تزریقی استفاده شود. این داروها شامل هورمون هایی هستند که به تخمدان ها سیگنال آزادسازی تخمک را می رساند. در صورت تزریق این داروها معمولاً دو یا سه تخمک در ماه آزاد می شود. به همین دلیل احتمال چند قلوزایی بالاتر می رود.

در برخی موارد بعد از تزریق این داروها و تولید تخمک از روش درمان ناباروری با ivf استفاده می شود. این روش به این صورت است که تخمک ها از تخمدان ها گرفته می شوند و نمونه ای از اسپرم گرفته می شود. در محیط آزمایشگاه عملیات لقاح صورت می گیرد و تخمک های بارور شده یا همان رویان ها تشکیل می شوند. این رویان به رحم انتقال داده می شود و باقی رویان ها برای آینده فریز می شوند.

عوارض تخمدان پلی کیستیک

همان طور که گفته شد تخمدان پلی کیستیک باعث مقاومت بدن به انسولین می شود و این مورد خطر دیابت بارداری را بالا می برد. با یک آزمایش خون ساده می توان این مورد را بررسی کرد. در صورت مقاومت به انسولین، قرص متفورمین برای بیمار تجویز می شود.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام زایمان سزارین و زایمان طبیعی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۴۴۳۲۸۲۴۴ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نتیجه گیری

زنانی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند به احتمال بیشتری به سرطان اندومتریال (دیواره رحمی) مبتلا می شوند. این مورد به دلیل سطح بالای هورمون استروژن در بدن است. دیواره رحمی به مرور زمان در نتیجه پریودهای نامنظم ضخیم می شود و این مورد خطر سرطان رحم را بالا می برد.
منبع : https://www.ccrmivf.com/pcos-infertility/