دیابت بارداری

آیا از عوارض دیابت بارداری اطلاع دارید و می دانید که چه تاثیراتی بر جنین می گذارد؟ جالب است بدانید که دیابت بارداری تنها در زمان بارداری اتفاق می افتد ، و ممکن است تا قبل از بارداری فرد هیچگونه تجربه ای از این بیماری نداشته باشد. دیابت بارداری بدین معنی است که سطح قند خون بدن در زمان بارداری بالا رفته و این در حالی است که تا قبل از بارداری وضعیت قند خون طبیعی بوده است.

در صورتی که مادر مبتلا به این بیماری می باشد، باز هم می تواند با کمک گرفتن از پزشک و انجام توصیه هایی ساده ، نوزاد سالمی به دنیا آورد. با پیروی از نکات خاصی می توان قند خون را مدیریت کرده تا بحرانی برای نوزاد پیش نیاید.

بعد از به دنیا آوردن نوزاد، معمولاً بیماری دیابت نیز برطرف می گردد. دیابت بارداری زنگ خطری برای ابتلا به دیابت نوع دو می باشد که باز در برخی مواقع این مورد برای مادر پیش نمی آید.

علل دیابت بارداری

در زمان حاملگی ، جفت هورمون هایی را تولید می کند که به بالا رفتن گلوکز در خون می انجامد. معمولاً غده پانکراس، مقدار لازم انسولین ترشح می کند که بالا رفتن سطح قند خون را مهار کند. ولی در برخی اوقات قند خون به شدت بالا رفته و انسولین کافی نیز ترشح نشده و به دیابت بارداری منجر می شود. مهم ترین عارضه این بیماری ، فوت جنین می باشد.

دیابت بارداری

دیابت بارداری

آیا دیابت بارداری خطرناک است؟

این بیماری معمولاً دوتا ده درصد از مادران را سالیانه درگیر می کند. در صورتی که مادر به موارد زیر دچار باشد، احتمال دیابت بارداری بالاتر است:

 • داشتن اضافه وزن قبل از بارداری
 • دارای نژاد آفریقایی- آمریکایی، آسیایی، اسپانیایی یا بومی آمریکایی
 • دارای سطح قند خون بالا قبل از بارداری، ولی نه به اندازه ای که دیابت تشخیص داده شود.
 • سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت
 • دارای سابقه دیابت بارداری در بارداری های پیشین
 • دارای فشار خون بالا یا دیگر پیچیدگی های پزشکی
 • سابقه زایمان نوزاد بیشتر از ۴٫۵ کیلوگرم
 • سابقه زایمان نوزاد مرده یا نوزاد با نقایص مادرزادی

در صورتی که مادر مبتلا به دیابت بارداری می باشد، باز هم می تواند با کمک گرفتن از پزشک و انجام توصیه هایی ساده ، نوزاد سالمی به دنیا آورد. با پیروی از نکات خاصی می توان قند خون را مدیریت کرده تا بحرانی برای نوزاد پیش نیاید. دکتر  غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با بهره گیری از روش های نوینی به درمان این بیماری می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۴۴۳۲۸۲۴۴ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تشخیص دیابت بارداری

این بیماری معمولاً در نیمه دوم بارداری اتفاق می افتد. پزشک معمولاً در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری چک می کند که آیا مادر دیابت بارداری دارد یا خیر. ممکن است حتی برای جلوگیری از خطرات احتمالی، این آزمایشات مربوط به قند خون زودتر انجام گیرد.

برای انجام آزمایش، به مادر یک نوشیدنی حاوی شکر داده می شود. این نوشیدنی سطح قند خون را به سرعت بالا می برد. یک ساعت بعد از آن، آزمایش خون گرفته می شود تا بازخورد بدن نسبت به قند خون سنجیده شود. در صورتی که نتیجه آزمایش بیشتر از یک حد خاصی باشد، ( حدوداً ۱۳۰ m/d یا بیشتر) نیاز به آزمایشات بیشتری می باشد. آزمایش دوم در صورتی انجام می گیرد که تا سه ساعت چیزی خورده نشده و دوباره آزمایش جهت سنجش سطح گلوکز در خون، انجام می گیرد.

در صورتی که جواب آزمایش دوم طبیعی باشد، باز هم ممکن است نیاز به یکسری آزمایشات تکمیلی باشد. پس از آن می توان با اطمینان گفت که مادر به این بیماری مبتلا است یا خیر.

علائم دیابت بارداری چیست

این بیماری معمولاً علائمی ندارد و بیشتر مادرانی که این بیماری را دارند، طی آزمایشات غربالگری متوجه آن می شوند.

در صورتی که دیابت بارداری خیلی شدید و خارج از کنترل باشد، مادر ممکن است با علائم زیر مواجه شود:

 • احساس تشنگی شدید
 • احساس گرسنگی شدید و خوردن بیش از حد
 • احساس دفع ادرار مکرر
دیابت بارداری

دیابت بارداری

درمان دیابت بارداری

برای درمان این بیماری پزشک معمولاً این توصیه ها را به مادر می کند:

 • قند خون را ۴ بار یا بیشتر در طول روز بسنجید.
 • آزمایشات ادراری انجام داده تا وجود گلوکز در ادرار را سنجش کند. (وجود گلوکز در ادرار نشان از عدم کنترل قند خون در بدن را دارد.)
 • پیروی از یک تغذیه سالم و استفاده از خوراکی ها و مواد غذایی پیشنهادی پزشک
 • عادت به ورزش و فعالیت های فیزیکی

پزشک وزن مادر را می سنجد و نیاز مادر به انسولین و باقی دارو های مخصوص دیابت را تشخیص می دهد.

https://www.webmd.com/diabetes/gestational-diabetes-guide/gestational-diabetes#2

مطالب مرتبط با این مقاله:

علت کمردرد دراوایل بارداری

آبله مرغان در بارداری

کم خونی در بارداری

تهوع و استفراغ بارداری

آزمایش های دوره بارداری