مراحل زایمان طبیعی

در صورتی که مرحله ی تصمیم گیری برای نوع زایمان را پشت سر گذاشته اید و می خواهید با زایمان طبیعی فرزندتان را به دنیا آورید، در ادامه مطلب با ما باشد. بسیار مفید است که از مراحل زایمان طبیعی و دغدغه ها و مشکلات هر کدام از مراحل آگاه باشید. گاهی برخی مادران با در نظر گرفتن مزایای زایمان طبیعی ، تصمیم به این نوع زایمان می گیرند ولی با احاطه ی کامل بر مراحل این نوع زایمان می توان تجربه ی بهتری داشت.
هر زایمان مشکلات خاص خود را دارد و برای هر فرد متفاوت است. درد زایمان یک فرایند طبیعی می باشد و دارای سه مرحله است.

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

مرحله یک :

درد زایمان طبیعی

اولین مرحله در زایمان زمانی است که مادر شروع انقباضاتی را در رحم خود حس می کند که موجب باز شدن دهانه رحم می شود. این مورد به جنین اجازه ی حرکت در طول کانال عبوری را می دهد. اولین مرحله در اصل طولانی ترین مرحله می باشد. در اصل این مرحله به دو فاز تقسیم می شود. فاز شروع درد و فاز درد فعال.

فاز شروع درد

در طول باز شدن دهانه رحم ممکن است ترشحات بی رنگ یا صورتی یا کمی خونی از واژن عبور کند. این ترشحات احتمالاً مخاطی است که دهانه رحم را در طول بارداری مسدود کرده است.
مدت زمان درد زایمان از چندین ساعت تا چند روز به طول می انجامد ولی در زایمان های بعدی این زمان کوتاه تر است. برای کاهش درد و احساس آرامش از اقدامات زیر بهره بگیرید:
–    قدم بزنید.
–    دوش بگیرید.
–    به آهنگ های آرامش بخش گوش دهید.
–    از تکنیک های تنفسی و آرامش بخش بهره گیرید.
–    موقعیت خود را تغییر دهید.
پزشک راهنمایی های لازم را در جهت زمان مناسب برای مراجعه به بیمارستان به مادر می کند. در صورت پاره شدن کیسه آب یا خونریزی سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید.

بسیار مفید است که از مراحل زایمان طبیعی و دغدغه ها و مشکلات هر کدام از مراحل آگاه باشید. دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی و بارداری به روش IVF با بهره گیری از روش های نوینی به درمان این بیماری می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۴۴۳۲۸۲۴۴ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

فاز درد فعال

در این زمان، درد اصلی شروع می شود. در فاز درد فعال دهانه رحم ۶ تا ۱۰ سانتی متر باز می شود. انقباضات رحم بسیار شدید تر می شود و زمان این انقباضات به هم نزدیک تر می شود. احتمالاً کیسه آب در این زمان پاره می شود و احساس فشار در کمر بیشتر می شود. عضله های پا منقبض شده و ممکن است کمی احساس تهوع به فرد دست دهد. در صورتی که زود تر و در فاز شروع درد به بیمارستان مراجعه نکردید ، در این زمان حتماً مراجعه کنید.
مدت زمان فاز درد فعال ۴ تا ۸ ساعت است. به طور متوسط دهانه رحم ۱ سانتی متر در طول یک ساعت باز می شود.
از تکنیک های تنفسی جهت آرام سازی استفاده کنید. در این زمان به توصیه های پزشک و تیم اتاق عمل عمل کرده تا آنها بتوانند کار خود را به بهترین شیوه انجام دهند.

مرحله دو :

به دنیا آوردن نوزاد

در این مرحله نوزاد به دنیا آمده و این مرحله چند دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد. پزشک در زمان های خاصی از مادر می خواهد تا فشار وارد کند. به این ترتیب کم کم نوزاد از مجرای عبوری یا همان واژن گذر می کند. در زمان فشار وارد آوردن ، دقت کنید که به صورت و سر خود فشار وارد نکرده و بر رحم خود تمرکز کنید. زمانی که سر نوزاد بیرون آید، بقیه بدن وی نیز به آرامی در مدت زمان کوتاهی خارج می شود.

مرحله سه:

خارج کردن جفت

بعد از به دنیا آمدن نوزاد، مادر احساس سبکی و راحتی می کند و حتی می تواند فرزندش را بغل کند. ولی در مرحله ی سوم باید جفت از رحم خارج شود. زمان خروج جفت ۵ دقیقه تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. در این مدت زمان مادر می تواند به نوزادش شیر دهد. ولی گاهی این پروسه تا ۱ ساعت نیز زمان می برد.  بعد از به دنیا آوردن نوزاد، انقباضات دیگری در رحم رخ می دهد تا جفت از رحم خارج شود و معمولاً با یک فشار کلی این اتفاق می افتد.