مراقبتهای دوران بارداری

مراقبتهای دوران بارداری اهمیت بسیار بالایی دارند. رشد مناسب جنین و حفظ سلامت مادر و جنین وابسته به مراقبت های دوران بارداری می باشد. بخشی از این مراقبت ها شامل تغذیه مناسب و عادات غذایی سالم قبل از بارداری و در طول بارداری می باشد. ولی بخش دیگری از این مراقبت ها وابسته به معاینات منظم توسط پزشک می باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا به جوانب مختلف این مراقبت ها بپردازیم.

مراقبت های قبل از بارداری

در صورتی که قصد بارداری دارید و یا باردار هستید حتماً تحت نظر پزشک از مکمل های فولیک اسید استفاده نمائید. استفاده از فولیک اسید از بسیاری از نقایص مادرزادی پیشگیری می کند. البته ویتامین های دوران بارداری همگی دارای فولیک اسید می باشند. به نکات زیر توجه کنید:

–    حتماً قبل از استفاده از هرگونه دارو و مکمل با پزشک خود مشورت کنید. تنها می توان از داروهای ایمن در بارداری استفاده نمود.
–    از الکل و کافئین پرهیز شود.
–    از سیگار و دخانیات پرهیز شود.

مراقبتهای دوران بارداری

مراقبتهای دوران بارداری

معاینات دوران بارداری

در طول بارداری و در سه ماهه اول و دوم و سوم، در فواصل زمانی معین باید به پزشک مراجعه کرد. در طول بارداری برخی آزمایشات انجام می گیرد. روند رشد جنین در فواصل زمانی مشخص بررسی می شود تا هرگونه مشکلی سریعاً تشخیص داده شود. آزمایشات دوران بارداری به شرح زیر است:

–    آزمایشات سونوگرافی برای بررسی میزان رشد جنین
–    تست قند خون برای بررسی دیابت بارداری
–    آزمایش خون
–    تست قلب جنین
–    آمنیوسنتز برای بررسی نقایص مادرزادی و مشکلات ژنتیکی
–    آزمایش برای بیماری های مقاربتی
–    بررسی نوع گروه خونی و فاکتور خونی

در صورت صلاحدید پزشک امکان دارد نیاز به آزمایشات غربالگری باشد تا هرگونه بیماری ژنتیکی تشخیص داده شود.

مشکلات رایج دوران بارداری

مدیریت مشکلات دوران بارداری توسط پزشک به بیمار آموزش داده می شود. از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–    ویار صبحگاهی
–    کمردرد، پادرد و دیگر دردها در دوران بارداری
–    اختلال خواب
–    تغییراتی در پوست و مو
–    خونریزی از واژن در اوایل بارداری

هر بارداری مسائل و مشکلات خاص خودش را دارد. برخی زنان علائم خیلی خفیفی در اوایل بارداری دارند. اکثر زنان در طول بارداری می توانند کار کرده و به مسافرت بروند و هیچ مشکلی نداشته باشند. این در حالی است که برخی دیگر از زنان نیاز به مرخصی گرفتن از کار و استراحت بیشتر دارند. حتی گاهی برای چند روز یا چند هفته نیاز به استراحت مطلق می باشد تا بارداری به سلامت طی شود.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام جراحی های مرتبط می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۴۴۳۲۸۲۴۴ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

بیماری های دوران بارداری

بارداری یک پروسه پیچیده می باشد. وجود برخی مشکلات در بارداری به معنای عدم سلامت جنین نمی باشد. وضعیت و سلامت مادر و جنین در دوران بارداری باید به دقت بررسی شود تا از به وجود آمدن مشکلات بزرگ تر پیشگیری شود. از بیماری های و مشکلات دوران بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–    دیابت بارداری
–    فشار خون دوران بارداری
–    تغییر زودرس وضعیت دهانه رحم
–    مشکلات مربوط به جفت جنین ( برای مثال جفت دهانه رحم را می پوشاند و یا عملکرد درستی ندارد)
–    خونریزی از واژن
–    زایمان زودرس
–    عدم رشد کافی جنین
–    عدم سلامت جنین

نتیجه گیری

شاید از فکر کردن به بیماری های مختلف در دوران بارداری و مشکلات بارداری به وحشت بیفتید. ولی بدانید که آگاهی به موقع از بیماری ها می تواند بسیار مفید باشد و در بسیاری از موارد از سقط جنین و به خطر افتادن جان مادر و جنین پیشگیری کند. پس در صورتی که هرگونه علائم و نشانه غیر طبیعی مشاده شود باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه شود.

منبع : https://medlineplus.gov/ency/article/007214.htm