کیست تخمدان :

بیماری کیست تخمدان با تخمدان پلی کیستیک تفاوت های عمده ای دارد. در دو طرف رحم زنان تخمدان ها قرار دارند سایز هر تخمدان در حالت عادی به اندازه یک گردو است  که این اعضا وظیفه ذخیره و آزاد نمودن تخمک ها را به عهداه دارند. تخمدان در ماه یک تخمک آزاد می نماید که به این دوره سکل ماهانه می گویند و تخمک های آزاد شده درون کیسه ای موسوم به فولیکول محبوسند. تخمک در تخمدان به رشد خود ادمه می دهد تا رحم برای گرفتن آن محیا گردد همچنین مخاط رحم ضخامت بالایی می یابد تا حاملگی را میسر سازد چنانچه عمل لقاح رخ نداد دیواره رحم تخریب شده و قاعدگی به وقوع می پیوندد.

کیست تخمدان در حین سونوگرافی همانند گوی و حباب به مشاهده می شود عموما این کیست ها حاوی مایع هستند که به دیواره ای باریک احاطه شده اند.

اکثر کیست های تخمدان همانند کیسه های کوچکی هستند که حاوی مایعات خاصی می باشند. این زائده با رشد و نمو در تخمدان فرد منجر به بروز درد، پارگی و خونریزی می شوند و گاهی لازم است عمل جراحی برای خارج کردن کیست ها صورت گیرد. البته برخی از این کیست ها هم بی خطر هستند و عوارضی را برای فرد ایجاد نمی کنند.

کیست تخمدان یا همان کیسه های حاوی آب و خون گاه به هنگام تخمک گذاری و هنگام آزاد سازی تخمک از تخمدان تشکیل می شوند هرچند در برخی اوقات هم تشکیل این کیست ها علت ثابتی ندارد و گاه از مشکلات هورمون و نارسایی های مراحل ابتدایی قاعدگی ناشی می شوند ؛ اکثر مواقع به وجود آمدن این کیست ها دلایل فیزیولوژیکی دارند.

 

کیست تخمدان

 

کیست های فیزیولوژی:

کیست های فیزیولوژی یا همان کیست های ساده ماهانه موجب جلوگیری از آزادسازی تخمک می شوند در نتیجه تخمک آزاد نشده و تا ۴ یا ۵ سانتیمتر رشد می کند بدین تریتیب در مورد این کیست ها غالبا دردی احساس نمی شود و فقط موجب بروز تعویق در دوران قاعدگی می شوند. برخی از انواع کیست ها هم از نوع فیزیولوژی نبوده که با روش های خاص خود درمان می شوند.

کیست های اندومکسیوما:

همان طور که گفته شد برخی کیست ها فیزیولوژی یا ساده نیستند و هنگام بروز قاعدگی مخاط رحم در داخل آن موجود است در اصطلاح به این کیست ها ، کیست اندومکسیوما می گویند. این کیست ها حاوی مقدار زیادی خون می باشند که در دوره قاعدگی بزرگتر شده و با کمک درمان های دارویی برطرف نمی شوند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان ، زایمان و نازایی.