شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

درمان ناباروری

زمانی که یک زوج بعد از یک سال رابطه ی جنسی بدون جلوگیری از بارداری نتوانند باردار شوند مبتلا به ناباروری هستند.بطور معمول 10 الی 15 درصد از زوج ها مبتلا به ناباروری هستند. امروزه؛ مشکل ناباروری بسیار شایع شده است. زمانی که یک علامت یا نشانه درون زن یا مرد و یا هر دوی آنها اتفاق بیفتد، ما می توانیم بگوییم که مشکل باروری به وجود آمده است. شیوع نازایی در خانم هایی که سن بالاتر از 35 سال دارند، به دلیل مشکلات کروموزومی در تخمک هایشان، بیشتر است.

علل ناباروری

ناباروری علل مختلفی دارد که این علل می تواند مربوط به مرد یا زن باشد. در اینجا به علل ناباروری مردان و زنان بطور جداگانه می پردازیم .ناباروری در زنان شایع تر از مردان است. زمانی که هر یک از مراحل فرآیند بارداری مانند؛ آزادسازی تخمک ها، میزان تخمک های آزاد شده، میزان و تحرک اسپرم، توانایی اسپرم در باروری، مسیر حرکت اسپرم، واژن و رحم بارور و سالم با اختلال مواجه شود، اتفاق می افتد.

علل ناباروری در زنان

 • آندومتریوز
 • اختلال در تخمک گذار
 • مشکلات دستگاه ایمنی بدن
 • اختلال در لوله های رحم
 • اختلال در گردن رحم

علل ناباروری در مردان

 • اختلالات مربوط به اسپرم
 • ناهنجاری های مربوط به ساختمان بدن
 • ناتواني جنسي
 • انزال زودرس

علائم و نشانه های ناباروری در زنان

هر زوجی پس گذشت مدت زمانی مشخص مایل به بچه دار شدن و تجربه شیرین مادر یا پدر بودن می باشند. هنگامی که زن و شوهری تقریبا پس از یک سال آمیزش جنسی منظم  (بدون هیچ گونه روش پیشگیری) بچه دار نشده اند، می توان گفت نازایی اتفاق افتاده است . بدیهی است که قبل ازدواج و آمیزش جنسی منظم یک ساله نمی توان گفت که خانمی نابارور است یا خیر.

نشانه اصلی ناباروری در زنان، عدم توانایی زوجین به باروری در بازه زمانی مذکور است. ناباروری نشانه مهم دیگری ندارد .

شایع ترین علائم ناباروری

همانطور که ذکر شد مهمترین نشانه ناباروری همان عدم توانایی زوجین به باروری پس از گذشت یک سال می باشد . اما علائم ذیل می تواند دلیل بر ناباروری زنان باشد که عبارتند از:

 • با افزایش سن احتمال باروری کاهش می یابد، زنان بالای 40 سال قدرت باروری کمتری نسبت به زنان سن پایین دارند.
 • قطع قاعدگی به مدت چند ماه متوالی نیز می تواند از علامت ناباروری باشد.
 • قاعدگی های دردناک یا نامنظم یا قطع قاعدگی
 • آندومتریوز تخمدان (وجود بافت دیواره رحم در تخمدان که باعث سقط جنین مکرر، درد در هنگام آمیزش جنسی ، خونریزی ، درد های شدید لگنی و… می شود) نیز احتمال ناباروری زنان را افزایش می دهد.
 • عفونت مزمن لگن (باکتری هایی بین بافت ها و اندام ناحیه لگن تجمع می کنند که اگر بیماری حاد بشود بر روی رحم، لوله های رحم و تخمدان فرد بیمار تاثثیر مخربی می گذارد)
 • سقط جنین مکرر  (بیشتر اوقات دیواره رحم با سقط جنین مکرر بسیار نازک یا کلفت می شود که فرآیند باداری را بسیار سخت می کند)
 • اختلالات تخمک گذاری که می تواند ژنتیکی باشد.
 • قاعدگی های طولانی که 40 روز یا دو ماه طول می کشد نیز می تواند از علائم ناباروری باشد.
 • یائسگی زود هنگام : یائسگی به معنای قطع قاعدگی زودتر از موعد مقرر می باشد. یائسگی زود هنگام دلیل مشخصی ندارد اما مواردی مثل مصرف دخانیات ، شیمی درمانی، پرتو درمانی، بیماری های سیستم ایمنی مثل ایدز و… در یائسگی زود هنگام تاثیر گذار هستند. بدیهی است با اتفاق افتادن یائسگی زود هنگام احتمال باروری به صفر می رسد.

دلایل ناباروری در زنان

 • دیابت : دیابت نیز می تواند باعث ناباروری شود، دیابت باعث می شود که فرآیند تخمک گذاری ماهانه دچار اختلال شود در نتیجه باروری اتفاق نیفتد.
 • چسبندگی رحم : چسبندگی رحم که معمولا پس از انجام کورتاژ، عمل لگن و رحم، عفونت مزمن و… اتفاق می افتد می تواند باعث ناباروری شود.
 • کیست تخمدان
 • تنبلی تخمدان
 • مشکلات لوله فالوب : در صورت ایجاد اختلالات در لوله رحمی احتمال ناباروری افزایش می یابد. عفونت لوله رحم می تواند باعث ناباروری شود. دقت شود که ممکن است این عفونت علائم خاصی جز تب و لزر نداشته باشد.

راه های درمان ناباروری

برای درمان ناباروری راه های بسیاری وجود دارد که در اینجا در مورد هر کدام توضیحی را در اختیار شما خواهیم گذاشت.

درمان ناباروری

داروهای درمان ناباروری

یکی از راه های اصلی برای درمان ناباروری که برای زنان استفاده می شود مصرف داروهای باروری است. این روش بیشتر برای زنانی مورد استفاده قرار می گیرد که دچار اختلال در تخمک گذاری شده اند.این داروها با تنظیم تخمک گذاری باعث بارور شدن خواهند شد. البته مصرف این داروها باید طبق تجویز پزشک صورت گیرد و تحت نظر وی باشد در غیر این صورت جوابگو نخواهد بود. داروهای درمان ناباروری از تنوع بالایی برخوردارند و پس از آنکه علت ناباروری از سوی متخصص زنان، زایمان و نازایی مشخص شد، داروی مشخصی برای آن تجویز می شود. این داروها برای زنانی که رحم تقریبا سالمی دارند و اسپرم همسرشان نیز مشکل ندارد، درصد موفقیت بالایی دارد.

این داروها عبارتند از :

 • کلومیفن
 • گنادوتروپین های انسانی یا HMG
 • هورمون تحریک کننده فولیکول یا FSH
 • گنادوتروپین های جنین انسانی یا HCG
 • آنالوگ هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)
 • مهار کننده های آروماتاز
 • متفورمین (گلوکوفاژ)
 • بروموکریپتین

جراحی

در برخی مواقع ممکن است که با مسدود شدن لوله های فالوپ رحم و مشکلاتی از این قبیل ناباروری پیش  بیاید. در این مواقع با روش جراحی می توان ناباروری را درمان کرد. اولین موضوعی که درباره انجام جراحی باید مدنظر قرار بگیرد، این است که انجام جراحی تا چه میزان برای زوج رضایت بخش است و می تواند آنها را به خواسته شان برساند. امروزه روش های نوینی برای جراحی زنان در درمان ناباروری رایج شده است. لاپاراسکوپی، جراحی است که در دهه های اخیر بر روی زنانی که برای باروری دچار مشکلاتی اعم از اندومتریوز (رشد بافت مربوط داخل رحم در خارج از رحم)، بسته شدن لوله های رحم، فیبروئید (توده خوش خیم در داخل رحم) و سایر عارضه های ناباروری هستند، جراحی لاپاراسکوپی بر روی آنها انجام می شود. این جراحی با ایجاد سوراخ زیر ناف و دوربین های پیشرفته و ظریف که مشاهده درون شکم را امکان پذیر می سازد، صورت می گیرد.

ART

این روش نیز که تکنولوژی تولید مثل کمکی است می تواند کمک بزرگی در درمان ناباروری کند. روش ART بر روی زنانی که تخمک گذاری خوب و طبیعی دارند و از رحم سالمی نیز برخوردار هستند، با موفقیت بیشتری همراه است. متداول ترین شکل ART باروری خارج از رحم (IVF) است که یکی از روشهای موثر در درمان ناباروری است. بدین صورت که با برداشتن تخمک بالغ از بدن زن و بارور کردن آن با اسپرم مرد در آزمایشگاه درمان ناباروری صورت می گیرد. بعد از حدود 3 الی 5 روز جنین را در رحم مادر قرار می دهند.  به طور معمول در همه این روشها، زمانیکه رحم زن از تخمک اهدایی به خوبی استفاده کرد بعد از دو هفته از گذاشتن رویان در رحم مادر، تست بارداری انجام می گیرد.

درمان ناباروری با IUI

یکی از روش هایی که برای درمان ناباروری از آن استفاده می شود IUI است .مشکلات مربوط به ناباروری ممکن است به دلیل بیماری و یا عارضه هایی در زن ،مرد و یا هر دوی آنها باشد .به هر حال رو شهای متفاوتی برای درمان ناباروری برای این زوجین در نظر گرفته شده است.که از ابتدایی ترین آنها می توان به IUI اشاره کرد.در صورتی که این روش موفقیت آمیز نبود افراد می توانند روش های دیگری مانند IVF را انجام دهند که به مراتب پیچیده تر و پرهزینه تر خواهد بود.

IUI چیست؟

در این روش ها اسپرم های تهیه شده از مرد جدا می شود به این صورت که اسپرم هایی که طبیعی تر بوده و یا اینکه دارای کیفیت و تحرک مطلوبی هستند از دیگر اسپرم ها جدا می شوند و توسط دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان و زایمان در غرب تهران   به رحم تزریق می شود با انجام این روش احتمال اینکه اسپرم و تخمک درون رحم پیوند داده شوند و لقاح انجام بگیرد بالاتر می رود.با انجام این روش احتمال باداری زوجین تا چندین درصد بالاتر می رود. IUI بدون بیهوشی است. اسپرم هایی که با روش های تخصصی شسته شده اند از طریق واژن توسط لوله ای باریک و ظریف (Catheter) به داخل رحم هدایت می شوند. در برخی از اوقات برای بالاتر رفتن درصد موفقیت در بارداری، همراه با این روش، داروهای محرک بارداری نیز از سوی متخصص زنان، زایمان و نازایی تجویز می شود که میزان تخمک های آزاد شده بالا برود و احتمال بارداری افزایش پیدا کند.

 • بهتراست کسانی که دارای مشکلات زیر هستند روشIUI را انجام دهند.
 • مردان با مایع منی و اسپرم های کم
 • در کسانی که مقدار زیادی اسپرم  نامطلوب وجود دارد
 • وجود آنتی اسپرم در مایع منی در مردان که مانع از بارور بودن اسپرم ها می شود .
 • عدم تحرک کافی  اسپرم ها
 • مشکلات مربوط به تخمک گذاری و وجود ترشحات خطرناک در رحم
 • عدم توانایی نعوظ  و انزال در مردان
 • ناباروری به دلایل دیگر

صحبت های خانم دکتر موسوی زاده در رابطه با iui :

درمان ناباروری با IVF

IVF یا لقاح خارج رحمی، در درمان مشکلات ناباروری و یا سایر مشکلات ژنتیکی کاربرد دارد. در طول درمان، تخمک های بالغ از تخمدان ها گرفته خواهند شد و در محیط آزمایشگاهی توسط اسپرم، بارور می شوند. سپس، این تخمک های بارور در داخل رحم کاشته می شوند.

میزان موفقیت این شیوه درمانی به عوامل متعددی از جمله، سن مادر و علت ناباروری بستگی دارد. در صورتی که بیش از یک جنین داخل رحم کاشته شود، احتمال دو قلویی و چند قلویی افزایش می یابد.

برخی از علل انجام IVF عبارت است از:

–  آسیب و یا انسداد لوله های فالوپ

–  اختلالات تخمک گذاری

–  اندومتریوز

–  فیبروم های رحمی

–  تولید ناکافی اسپرم

–  اختلالات ژنتیکی

اقدامات قبل از IVF

قبل از آغاز این شیوه درمانی، برخی از آزمایشات و تست های غربالگری باید انجام شود، از جمله:

–  بررسی تخمدان ها، به منظور تعیین کمیت و کیفیت تخمک ها. هم چنین، غلظت هورمون محرک فولیکول (FSH) و استرادیول در خون اندازه گیری می شود.

–  آنالیز مایع منی

–  بررسی بیماری های عفونی مانند ایدز

مراحل IVF

القای تخمک گذاری

اگر در روند درمان، از تخمک های خودتان استفاده شده است، ابتدا تخمدان ها توسط هورمون های ترکیبی و مصنوعی، تحریک می شوند تا تخمک بیشتری تولید شود. در این درمان، چندین تخمک نیاز می باشد، زیرا تعدادی از تخمک ها قابلیت بارور شدن نخواهند داشت.

مصرف برخی از داروها نیز نیاز می شود، از جمله:

–  داروهایی جهت تحریک تخمدان ها به صورت تزریقی، تا تخمک های بیشتری تحریک شوند.

–  داروهایی جهت پیشگیری از آزاد شدن زود هنگام تخمک ها

–  داروهایی مانند مکمل های پروژسترون، جهت آماده شدن رحم و کاشتن جنین

بازیابی تخمک

این مرحله، 34 تا 36 ساعت بعد از آخرین تزریق و یا قبل از تخمک گذاری انجام می شود. در این مرحله، تخمدان ها و فولیکول ها بررسی می شوند، و تخمک ها از فولیکول ها گرفته خواهند شد. سپس تخمک های بالغ در محیط مناسب قرار می گیرند و با اسپرم مخلوط می شوند.

بازیابی اسپرم

اسپرم در محیط آزمایشگاهی، از مایع منی جدا می شود.

باروری

حدودا 12 روز تا دو هفته بعد از بازیابی تخمک، بارداری از طریق آزمایش خون ساده تشخیص داده می شود. در صورت عدم باروری، تزریق پروژسترون قطع، و عادت ماهیانه آغاز می شود. در صورت پریود نشدن و یا خونریزی های غیر طبیعی، حتما پزشک خود را مطلع کنید.

احتمال داشتن کودکی سالم و زایمان خوب بعد از درمان با IVF، به عواملی مانند، سن مادر، وضعیت جنین، سابقه استفاده از این شیوه درمانی در زایمان های قبلی، علت ناباروری و یا سبک زندگی نیز بستگی دارد.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که این روزها مطرح می شود این است که نیمی از علل ناباروری در زوجین به مردان باز می گردد و سهمی مساوی با زنان در بروز ناباروری دارند.

در گذشته تمامی مشکلاتی که در مسیر باروری وجود داشت به زنان نسبت داده می شد. اما این روزها با توجه به تمامی آزمایشات و روش های تشخیصی دقیقی که وجود دارد مشخص شده است که مردان نیز به اندازه زنان در ناباروری نقش دارند.

در ادامه این مقاله به انواع عللو درمان ناباروری در مردان خواهیم پرداخت و در انتها به انواع روش های درمان ناباروری اشاره می کنیم.

درمان ناباروری در مردان

علل ناباروری در مردان

دلایل مختلفی در درمان ناباروری مردان دخیل هستند که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:

واریکوسل: یکی از شایع ترین عللی که در بروز ناباروری در مردان دخیل است ابتلا مردان به بیماری واریکوسل است. در اثر این بیماری سیاهرگ هایی که در بیضه مردان وجود دارد متورم می شود و مانعی در مسیر باروری می گردد.

در واقع تورم بیضه ها باعث می شود که اسپرم به اندازه کافی تولید نشود در نتیجه شانس باروری مبتلایان به این بیماری کاهش پیدا می کند.

اختلالات مربوط به انزال: مسدود شدن مجاری و کانال عبور اسپرم ها سبب می شود که اسپرم ها نتوانند یک لقاح طبیعی داشته باشند. برخی از مردان انزال پس گرد دارند. در حالت طبیعی مایع منی از بدن خارج می شود اما مردانی که به انزال پس گرد دچار هستند مایع منی داخل مثانه باز می گردد و بیرون تخلیه نمی شود.

کاهش کمیت و کیفیت اسپرم ها: برای یک لقاح طبیعی باید یک تعداد معینی اسپرم از بدن تولید شده باشد تا روند لقاح به درستی شکل بگیرد در صورتی که کمیت اسرپم مردان کاهش داشته باشد و یا انی که کیفیت کافی را نداشته باشند باروری امکان پذیر نخواهد بود.

پادتن های ضد اسپرم: گاهاً به دلیل اختلالاتی که در سیستم ایمنی بدنی مردان وجود دارد اسپرم هایی که  تولید می شوند توسط پادتن های ضد اسپرم از بین می روند.

درمان ناباروری مردان

مهم ترین مرحله درمان ناباروری مردان تشخیص علت اصلی و اساسی ناباروری در آنان است. زیرا تا زمانی که علت مشخص نگردد نمی توان به انتخاب درست روش درمانی امیدوار بود.

از سوی دیگر روش درمانی متناسب با مشکل ایجاد شده و علت ناباروری تعیین می شود و روش درمانی برای افراد مختلف متفاوت است.

مهم ترین روش های درمانی:

 • دارو درمانی: دارو هایی که برای مردان مبتلا به ناباروری تجویز می شود موارد زیر هستند:

کلومیفن سیترات، منوتروپین، لتروزول.

دارو ها برای افرادی تجویز می شود که در میزان هورمون های مردانه شان اختلال ایجاد شده باشد. برای مثال مردانی که به میزان کافی اسپرم برای یک لقاح موفق ندارند از کلومیفن سیترات استفاده می کنند.

 • درمان انواع اختلالات جنسی از طریق مشاوره و آموزش های لازم در جهت رفع مشکل زود انزالی، اختلال در نعوظ و ..
 • عمل جراحی: جراحی برای مردانی انجام می شود که به بیماری واریکوسل دچار باشند. در روند جراحی موانع در مسیر مجاری و کانال عبور اسپرم از بین می روند و روند انتقال اسپرم ها با موفقیت انجام می پذیرد.
 • میکرو اینجکشن: این روش درمانی در مواردی کاربرد دارد که مردی به انزال عقب گرد مبتلا است.

علاوه برای تمامی مواردی که به عنوان روش های درمانی نام بردیم روش های کمک باروری دیگری وجود دارند که این روز ها به طور گسترده بکار گرفته می شوند. مثل آی وی اف، آی یو آی.

در این روش ها با برداشت بخشی از اسپرم مردان و تخمک زنان و ترکیب آن در فضای آزمایشگاهی می توانند بعد از تشکیل جنین آن را به داخل رحم انتقال دهند. بنابراین در این روش باروری به طور مصنوعی انجام می شود اما بالاترین نتیجه بخشی را دارد.

کتوسل خفیف ممکن است علائمی به همراه نداشته باشد. مخصوصا اگر این عارضه کمتر از 2 سانتی متر باشد. ولی در موارد شدید تر و بزرگ تر ، بیماران با شکایت موارد مختلفی به متخصص مراجعه می کنند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به خانم دکتر غزاله موسوی زاده  متخصص زنان در غرب تهران با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

چکیده مطلب

پیشنهاد می کنیم که از کانال ارتباطی ما با خودتان استفاده کنید و در صورتی که پرسشی در زمینه ناباروری مردان برایتان مطرح است آن را با ما در میان بگذارید. زیرا که در اسرع وقت پاسخ اش را در اختیارتان قرار می دهیم.

از سوی دیگر اگر تجربه ای در زمینه درمان ناباروری دارید می توانید در همان بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید تا سایر مخاطبین این وبسایت بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند.

باتشکر مدیریت سایت دکتر غزاله موسوی زاده بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران.

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

4 thoughts on “درمان ناباروری

 1. منصوره - 3 سپتامبر, 2018 در 10:10 ق.ظ

  سلام خسته نباشین من یه پسر ۵ ساله دارم دو سال و خورده ای پیش یه سقط داشتم که فهمیدم توکسوپلاسما دارم و درمان شدم الان ۶ ماهه اقدام کردم برای بارداری نتیجه نگرفتم میخواستم بدونم که تا چه مدت طبیعیه و از کی باید درمان رو شروع کنم و اینکه ۲۷ سال دارم…ایا مشکل جدی دارم که باردار نمیشم؟ازمایشهای قبل بارداریم همه خوب بودن مرسی

  پاسخ
  • دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان - 3 سپتامبر, 2018 در 10:13 ق.ظ

   Dar sooratike alan toxo nadarand mishe eghdam kard va ta yek sal nazai nist vali age bekhan mishe barasi kard bebinim elat chiye.azmayesh hormon lazeme

   پاسخ
 2. ستاره - 3 سپتامبر, 2018 در 11:29 ق.ظ

  من تنبلی تخمدان دارم دکتر ممکنه رو بچه دار شدنم اثر بذاره

  پاسخ
  • دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان - 4 سپتامبر, 2018 در 10:54 ق.ظ

   باید معاینه شوید به این صورت نمی شود پاسخ قطعی داد

   پاسخ

پاسخ

8 + 9 =

مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه
Call Now Button