لوگو دکتر غزاله موسوی زاده
امتیاز بده

سونوگرافی واژینال

امتیاز بده

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان در شهران با توجه به اهمیت موضوع سلامت در بانوان اشاره نمودند که لازم است تا زنان تحت مراقبت و پیگیری یک متخصص زنان قرار بگیرند، یک متخصص دلسوز و باتجربه می تواند مسائل و مشکلات شمارا در زمان های مختلف بررسی و پیشگیری نماید.

یکی از مهمترین مسائل در بیماری های زنان تشخیص به هنگام بیماری های زنان است که می تواند موجب پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان های خاص در زنان بشود.

یکی از موارد مهم برای تشخیص یا پیشگیری از بیماری زنان انجام سونوگرافی واژینال است که به جراح کمک می کند تا تمامی موارد موجود در واژن و رحم و ناحیه لگنی شناسایی شود.

سونوگرافی معمولا برای تشخیص انواع ناهنجاری های جنین در زمان بارداری کاربرد دارد، همچنین برای تشخیص و کنترل بیماری های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

بررسی ناحیه لگن و تشخیص توده های درون آن با سونوگرافی واژینال قابل انجام است، طی جراح طی این آزمایش به بررسی و مشاهده ی رحم، تخمدان، گردن رحم و واژن می پردازد.

این روش کاملا دقیق و بی خطر است و کاملا غیر تهاجمی انجام می شود.

سونوی واژینال

مراقبت های قبل از سونوگرافی واژینال

سعی کنید با مثانه ی خالی به آزمایش بروید، سونوگرافی واژینال معمولا بدون درد است و جای نگرانی وجود ندارد.

این سونوگرافی برای موارد دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله موارد بسیار مهم می توان به گزینه های زیر اشاره کرد

 • -سونوگرافی برای تشخیص وجود خونریزی های غیر طبیعی
 • -سونوگرافی برای تشخیص مشکلات قاعدگی
 • -سونوگرافی واژینال برای بررسی توده های تخمدانی و کیست تخمدان
 • – مشکلات ناباروری در زنان
 • -بررسی توده های سرطانی در رحم
 • -بررسی چسبندگی رحم
 • – بررسی های حاملگی های خارج رحمی
 • – تشخیص علت درد های لگنی

سونوگرافی یکی از بهترین روش های تشخیص انواع بیماری های زنانه است. در این روش با استفاده از دستگاه های خاصی از بخش های داخلی بدن زنان تصویربرداری انجام می شود. موارد کاربرد سونوگرافی متعدد و مختلف است. به همین دلیل با اهداف مختلف از این روش تشخیصی استفاده می شود. اما سونوگرافی واژینال یا داخلی نسبت به سایر انواع سونوگرافی کاربرد بیشتری دارد. به همین دلیل متخصصین برای تشخیص بسیاری از عارضه هایی که با روش سونوگرافی غیر واژینال قابل تشخیص نیست از این روش سود می جویند.

در ادامه این مقاله تلاش می کنیم که مهم ترین موضوعاتی که از سوی افراد و زنان مورد پرسش قرار می گیرد را در بخش های مختلف مطرح سازیم. پس با ادامه مطلب ما همراه باشید.

سونوگرافی ترانس واژینال یا داخلی

سونوگرافی داخلی یا واژینال چیست؟

در این روش با استفاده از امواج صوتی می توانند تصاویری از بخش های داخلی رحم و تخمدان ها را بدست بیاورند. در روش سونوگرافی داخلی ابزار مورد استفاده سونوگرافی واژینال یا داخلی با کاندوم پوشیده می شود. برای این که پروب سونوگرافی روان تر حرکت کند پزشک متخصص آن به ژل مخصوصی آغشته می کند. ژل هایی که در این روند بکار گرفته می شود به طور کامل بهداشتی است و موجب بروز هیچ گونه عفونت و حساسیت پوستی نمی شود.

سپس ابزاری که وارد اندام داخلی زنان شده است تصاویری را به مانیتور مخابره می کند، زیرا که در سر آن دوربین وجود دارد. پزشک متخصص سنسور را در بخش های مختلف نواحی رحم و تخمدان ها می چرخاند و با این کار تمامی بخش ها را مورد بررسی قرار می دهد.

بسیاری از عارضه هایی که در بخش های داخلی واژن اتفاق افتاده است را می توان با روش سونوگرافی داخلی یا واژینال تشخیص داد.

موارد کاربرد سونوگرافی واژینال

مهم ترین کاربردهایی که برای سونوگرافی واژینال می توان برشمرد موارد زیر هستند:

 • تشخیص سرطان دستگاه تناسلی: زنانی که تحت این روش تشخیصی قرار می گیرند در صورتی که به سلول های سرطانی مشکوک باشند با این روش تشخیص داده می شود.
 • تشخیص کیست و فیبروم رحم: در سونوگرافی واژینال یا داخلی امکان تشخیص کیست و فیبروم به طور دقیق وجود دارد و نسبت به روش های دیگر این روش از دقت بالایی برخوردار است.
 • تشخیص بارداری: با انجام روش سونوگرافی داخلی می توان انواع بارداری ها را اعم از بارداری عادی و بارداری خارج از رحمی تشخیص داد. در صورتی که این روش تشخیصی انجام شود و زنان بارداری خارج از رحمی داشته باشند، سریعاً روند درمانی برای آن ها انجام خواهد شد.
 • سقط جنین: در صورتی که زنان جنین شان را سقط کنند با این روش قابل تشخیص است.
 • تشخیص جفت سرراهی: در مواردی زنان جفت شان در دهانه بخش تحتانی رحم قرار می گیرد. در این موارد با انجام سونوگرای واژینال یا داخلی می توان این موضوع را بررسی کرد.
 • بررسی اختلالات مربوط به باروری و بروز مشکل ناباروری: از مهم ترین روش های تشخیصی در خصوص بررسی مشکل ناباروری زنان سونوگرافی واژینال است.
 • بررسی اختلالات مربوط به عادت ماهیانه: در صورتی که زنان در روند طبیعی سیکل ماهیانه شان با اختلال مواجه باشند می توان علت دقیق اختلالات آن ها را با سونوگرافی تشخیص داد.

مراحل انجام سونوگرافی واژینال

نحوه انجام سونوگرافی ترانس واژینال یا داخلی به شکل زیر است:

روز سونوگرافی باید از لباس های بلند استفاده کنید یا هنگام سونوگرافی لباس زیر خود را در بیاورید.

در مرحله بعدی روی تخت دراز می کشید و پاهایتان را تا جایی باز می کنید که پزشک متخصص به بخش های داخلی واژن شما دسترسی داشته باشد.

پاها را باز کنید و زانوان تاحدی خم شود.

در مرحله بعد پزشک مبدل سونوگرافی را وارد دهانه واژن می کند و با وارد کرد آن می تواند بسیاری از اطلاعاتی که نیاز دارد را بدست بیاورد.

مزایای سونوگرافی واژینال یا داخلی

مهم ترین مزایایی که می توان براین روش تشخیصی برشمرد:

 • دقت تشخیص در این روش بسیار بالاست. در واقع میزان دقت تشخیصی در سونوگرافی واژینال بیشتر از سونوگرافی لگن است. به همین دلیل در صورتی که سونوگرافی لگن نتواند در زمینه تشخیص انواع اختلالات به پزشکان کمک کنند از روش سونوگرافی داخلی کمک می گیرند.
 • در سونوگرافی داخلی یا واژینال نیاز نیست که مثانه تان حتما پر باشد. می توانید با مثانه خالی یا نیمه پر نیز برای انجام این روند تشخیصی اقدام کنید. بنابراین ضرورت پر بودن مثانه در این روش منتفی می شود.

معایب سونوگرافی واژینال یا داخلی

یکی از معایبی که می توانیم برای سونوگرافی واژینال برشمریم این است که درد خفیفی را در هنگام وارد کردن مبدل سونوگرافی احساس خواهید کرد. به همین دلیل برخی از زنان نسبت به انجام این روش تشخیصی مقاومت می کنند. در این موارد نیاز است که شرایط خود را در نظر بگیرید و برای حفظ سلامتی خود و انتخاب بهترین روش درمانی این اقدام را انجام دهید.

 جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به خانم دکتر غزاله موسوی زاده  متخصص زنان در غرب تهران با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

آمادگی های قبل از سونوگرافی واژینال یا داخلی

مهم ترین کارهایی که باید برای آماده شدن برای سونوگرافی واژینال انجام دهید موارد زیر هستند:

 • موهای زائد روی واژن خود را اصلاح کنید.
 • در صورتی که حساسیت های خاصی دارید آن را با متخصصین مربوطه در میان بگذارید.
 • در دوران قاعدگی یا لکه بینی برای انجام سونوگرافی واژینال مراجعه نکنید. زیرا که انجام سونوگرافی در این دوره از دقت کافی برخوردار نمی باشد.
 • سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و در هنگام انجام سونوگرافی بدن خود را منقبض نکنید.

چکیده مطلب

در بخش هایی که در این مقاله تدارک دیده ایم تلاش مان بر این بود که بتوانیم به پرسش هایی که در زمینه سونوگرافی واژینال مطرح می شود پاسخ گوییم.

توصیه می کنیم برای انجام سونوگرافی واژینال حتما به بهترین متخصصین و پزشکان مراجعه کنید. زیرا که این دسته از متخصصین با تکیه بر تجربه و تخصصی که سالیان متمادی کسب کرده اند می توانند بهترین روند سونوگرافی را برای شما برنامه ریزی کنند.

باتشکر مدیریت سایت دکتر غزاله موسوی زاده بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *