لوگو دکتر غزاله موسوی زاده
Rating is disabled

کاندیدای مناسب و نامناسب لابیاپلاستی

دلایل بسیاری وجود دارد که ممکن است بر بزرگ شدن و تغییر شکل لابیا تاثیرگذار باشد، از جمله زایمان، افزایش سن، فعالیت‌های جنسی و ژنتیک. بزرگ بودن لابیا مشکلات بسیاری برای خانم‌ها ایجاد می‌کند، مشکلاتی بهداشتی مانند عفونت دستگاه ادراری، سختی هنگام فعالیت‌های ورزشی و عدم اعتماد به نفس در هنگام فعالیت‌های جنسی. در چندین سال اخیر راهکارهای بسیاری جهت رفع اینگونه مشکلات به وجود آمده است مانند تزریق ژل، لیزر درمانی و … اکثر این روش‌ها تاثیرات موقتی دارد اما لابیاپلاستی روشی است که تاثیرات دائمی و نتایج عالی برای حل تمامی این مشکلات را در پی دارد. نکته مهم در انجام جراحی لابیاپلاستی این است که مطمین شویم که آیا این روش درمانی مناسب برای بیماران است یا خیر و اصلا ماهیت این جراحی چه چیزی است. با ما تا انتهای مقال همراه باشید تا بیشتر در مورد کاندیدای مناسب و نا مناسب لابیاپلاستی بدانید.

جراحی لابیاپلاستی و کاربرد آن

جراحی لابیاپلاستی ممکن است روی لابیای مینور یا ماژور یا اینکه هر دو به صورت همزمان انجام شود، این جراحی بنا به دلایل بسیاری ممکن است انجام اما معمولاً با هدف اصلاح لابیا مینور و برطرف کردن عدم تقارن بین لابیاها انجام می‌شود. در این جراحی همانند اکثر جراحی‌ها، بیمار باید از سلامت جسمانی مناسب و شرایط دیگری متناسب با جراحی که در پیش دارد برخوردار باشد تا جراحی با نتایج خوب به پایان برسد. همچنین باید انتظارات بیمار از انجام جراحی بررسی شود و این اطمینان حاصل شود که آیا مشکل بیماری با نوع درمان هم خوانی دارد یا خیر. در ادامه به بررسی کاندیدای مناسب و نامناسب برای جراحی لابیاپلاستی می‌پردازیم.

هزینه-لابیاپلاستی-1

کاندید مناسب انجام لابیاپلاستی

 • جهت انجام لابیا پلاستی باید حداقل 18 سال داشته باشید، قبل از 18 سالگی ممکن است ظاهر لابیا دچار تغییراتی شود و نتایج جراحی را تحت تاثیر قرار بدهد، همچنین در 18 سالگی معمولاً فرد به بلوغ کافی جهت تصمیم‌گیری جهت انجام این جراحی دست پیدا می‌کند.
 • سلامت عمومی خوب: در اکثر موارد این جراحی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود اما گاهی نیاز به بیهوشی عمومی می‌باشد، بنابراین بیمار باید از سلامت عمومی لازم جهت طی مراحل جراحی و دوره‌ی نقاهت و بهبودی پس از جراحی برخوردار باشد.
 • داشتن نگاه واقع‌گرایانه نسبت به نتایج جراحی: از آن‌جایی که معیار دقیقی جهت تعریف زیبایی یا اندازه‌ي متناسب لابیا وجود ندارد و تمام این موارد با توجه به تناسب اندام تناسلی نسبت به باقی اندام فرد سنجیده می‌شود و اینکه تعریف زیبایی ظاهری برای هر فردی با توجه به معیارهای زیبایی‌شناختی وی تعریف می‌شود بنابراین پیش از انجام جراحی بیمار باید انتظارات خود را از نتایج جراحی مطرح کند و طی جلسات مشاوره، پزشک وی را راهنمایی نماید. دیدن عکس‌های قبل و بعد از جراحی می‌تواند به بیمار کمک کند تا با دید باز نسبت به جراحی تصمیم بگیرد و با رعایت این نکات میزان نارضایتی و افسردگی پس از جراحی تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.
 • افرادی که در هنگام زایمان دچار پارگی لابیا شده‌اند کاندید مناسبی برای انجام این جراحی هستند زیرا این مشکل طی جراحی لابیاپلاستی قابل اصلاح می‌باشد.
 • اگر در هنگام رابطه جنسی، ورزش کردن یا پوشیدن لباس‌های تنگ به دلیل بزرگی لابیا دچار کاهش اعتماد به نفس هستید لابیاپلاستی گزینه مناسبی برای شما می‌باشد.
 • پس از این جراحی تا چند ماه از انجام فعالیت‌های شدید جسمانی باید پرهیز شود و حداقل به یک هفته استراحت در منزل نیاز می‌باشد، با توجه به اینکه پس از انجام لابیاپلاستی احتیاج به مراقبت و استراحت است. بنابراین افرادی می‌توانند اقدام به این جراحی کنند که شرایط لازم جهت عدم انجام فعالیت‌های سنگین به مدت چندین ماه را داشته باشند.
 • افرادی که دچار خشکی و سوزش در ناحیه واژن هستند یا اینکه به صورت مکرر دچار عفونت واژن می‌شوند و این مشکلات به علت بزرگی لابیا مینور ایجاد شده است جهت رفع این مشکلات می‌توانند تحت جراحی لابیاپلاستی قرار بگیرند.
 • زنانی که دوران بارداری خود را به پایان رسانده‌اند و قصد بارداری مجدد را ندارند: از آن‌جایی که اندازه و فرم لابیا در طی دوران بارداری و پس از زایمان (به خصوص زایمان طبیعی) دچار تغییر شکل و اندازه می‌شود بنابراین انجام جراحی لابیاپلاستی بهتر است تا زمان به دنیا آمدن فرزندان به تعویق بیفتد و پس از زایمان اقدام به این جراحی نمایند.

چه افرادی مناسب لابیاپلاستی نیستند

 • افراد سیگاری: در افراد سیگاری احتمال اینکه زخم‌ها دیرتر بهبود پیدا کنند یا اینکه دچار عفونت پس از لابیاپلاستی شوند بیشتر می‌شود بنابراین افراد سیگاری کاندید مناسبی برای این جراحی نیستند و به افراد توصیه می‌شود حداقل از دو هفته پیش از جراحی تا دو هفته پس از جراحی از کشیدن سیگار اجتناب کنند.
 • افرادی که دچار بیماری‌های خونی یا دیابت هستند نیز نمی‌توانند این جراحی را انجام دهند مگر اینکه پزشک متخصص شرایط جسمانی آن‌ها را جهت جراحی تائید نماید.
 • خانم‌هایی که دچار اختلالات وسواسی زیبایی شناختی هستند نیز کاندید مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی نیستند زیرا این افراد در اکثر موارد نمی‌توانند نتایج حاصل از جراحی را قبول نمایند.
 • بیمارانی که دچار اختلال بدشکلی بدن هستند: ذهن این افراد همواره با یک یا چند نقص خیالی درگیر بوده و فکر می‌کنند که در اندام خود دچار عیب و ایراد هستند، در صورتی که در واقعیت هیچ‌گونه مشکلی ندارند، متخصص زنان پیش از انجام جراحی باید به این مورد بسیار توجه کنند و اگر فردی دچار مشکلات قابل توجه در فرم و اندازه آلت تناسلی خود نیست، از انجام جراحی برای او اجتناب کنند زیرا این افراد پس از نتیجه‌ی جراحی همچنان با اختلالات ذهنی خود درگیر خواهند و از نتایج جراحی رضایت حاصل نمی‌کنند. در مورد هزینه جراحی لابیاپلاستی بیشتر بدانید.

کلام آخر

جراحی لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی برای اصلاح فرم نامناسب لابیامینور و ماژور می باشد. در این جراحی لابیاهای بزرگ و نامتقارن اصلاح می شود و با برداشتن بافت اضافی اندام زن متعادل می گردد. این جراحی از جمله جراحی های تهاجمی می باشد، لذا برای انجام آن باید موارد مختلفی در نظر گرفته شود تا در نهایت رضایت مندی بیمار حاصل شود. در این مقاله به صورت ریز به بررسی کاندیدهای مناسب و نامناسب جراحی زیبایی و جوانسازی لابیاپلاستی پرداخته شده است.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *