لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

بارداری شیمیایی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

بارداری شیمیایی در واقع به نوعی حاملگی اطلاق می شود که در آن قبل از مشاهده جنین در سونوگرافی بارداری از دست رفته و سقط می شود. بارداری شیمیایی می تواند در نتیجه تست بی بی چک یا آزمایش های خون رایج در شناسایی بارداری مثبت باشد اما قبل از پنج هفته از دست می رود و به همین جهت به آن بارداری شیمیایی گفته می شود.

این نوع حاملگی نیمی از موارد سقط جنین را شامل می شود و یکی از مشکلات زوجینی می باشد که در اقدامات بارداری هستند. بارداری شیمیایی همانگونه از نام آن پیداست به دلیل تغییرات مواد شیمیایی و یا همان هورمونی هایی است که در نتیجه تست بارداری مثبت شده اند اما سطح هورمون HCG برای شناسایی بارداری کافی نیست و قبل از شناسایی جنین این بارداری از دست می رود. اگر شما هم دچار بارداری شیمیایی شده اید و به دنبال بهترین متخصص زنان در تهران هستید لازم است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علت بارداری شیمیایی

با وجود تحقیقات گسترده در عرصه بارداری های منجر به سقط هنوز علت دقیق و اصلی این نوع بارداری مشخص نشده است اما در بسیاری موارد می تواند به دلیل کیفیت پایین تخمک یا اسپرم ضعیف اتفاق بیفتد. به این منظور که تخمک بارور شده ناهنجاری کروموزومی داشته و در نتیجه آن قادر به ادامه حیات نبوده است. بنابراین به محض تشکیل جنین و پس از لانه گزینی بارداری خاتمه پیدا می کند. یا اینکه ممکن است حتی به مرحله لانه گزینی و کاشت هم نرسد و قبل از آن بارداری پایان یابد. بارداری شیمیایی می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد که به شرح زیر می باشد:

 • سطح غیرطبیعی هورمون ها
 • لانه گزینی در خارج از رحم
 • عفونت هایی مانند کلامیدیا یا سفلیس
 • ناهنجاری ها و بیماری های رحم
 • برخی شرایط پزشکی مانند فشارخون بالا و دیابت

همانگونه که اشاره شد بارداری شیمیایی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد حتی کمبود پروژسترون در زنان می تواند سبب این مسئله شود. هورمون پروژسترون با آزادسازی تخمک از تخمدان ترشح می شود و در آماده سازی پوشش داخلی رحم برای حفظ ساک حاملگی نقش مهمی دارد. هنگامی که رحم به درستی آماده سازی شود می تواند تخمک بارور شده را دریافت و حفظ کند. سطح پروژسترون در دوران بارداری 10 برابر بیشتر از حد طبیعی می باشد.

علائم بارداری شیمیایی چیست؟

بارداری شیمیایی به دلیل اینکه خیلی زود اتفاق می افتد در بسیاری از بانوان حتی قابل تشخیص هم نمی باشد. به این معنی که عموما با یک هفته تاخیر در پریود همراه با خونریزی قاعدگی رخ می دهد. تحقیقات نشان می دهد حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنان حتی متوجه نشده اند که باردار بوده اند. به دلیل اینکه هورمون های بارداری در این مورد آنقدری افزایش نمی یابد که علائمی چون خستگی ، حالت تهوع ، حساس شدن و درد پستان ها و سایر نشانه های بارداری را به همراه داشته باشد. بانوانی که سابقه عقب انداختن پریود نداشته اند و همیشه در تاریخ دقیق و مشخصی خونریزی قاعدگی را تجربه می کنند با عقب انداختن آن به بارداری شک کرده واقدام به انجام تست های بارداری می کنند. اما بانوانی که تاخیر در پریودشان امری طبیعی می باشد بعد از یک هفته تا ده روز از تاخیر دوباره خونریزی را تجربه می کنند و ممکن است حتی متوجه بارداری شان نبوده باشند.

علائمی وجود دارد که ممکن است برخی بانوان در یک بارداری شیمیایی آن ها را تجربه کنند و این علائم شباهت بسیاری به چرخه قاعدگی دارند و همین امر می تواند سبب شود که فرد از بارداری خود بی خبر باشد. این علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • لکه بینی یک هفته قبل از پریود
 • گرفتگی شکم خفیف
 • خونریزی واژینال حتی پس از تست مثبت بارداری

در خونریزی های واژینال نکته مهم این است که این خونریزی ناشی از لانه گزینی است یا بارداری خارج از رحم که یک موضوع اورژانسی و مهم به حساب می آید. بارداری خارج از رحم یک تهدید حیاتی برای مادر بوده  و باید به محض تشخیص برطرف شود.

عوامل خطر در بارداری شیمیایی

برخی ریسک فاکتورها وجود دارند که طبق پژوهش های انجام شده احتمال وقوع این بارداری را افزایش می دهد. این عوامل خطر می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • سن بالای ۳۵سال
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک Pcos
 • ابتلا به برخی بیماری ها مانند دیابت کنترل نشده و تیروئید
 • اختلالات انعقاد خون

عوارض بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی هرگز به معنای ناباروری نبوده و خوشبختانه افرادی که دچار بارداری شیمیایی شده اند می توانند در آینده به طور طبیعی باردار شوند. تنها عارضه این بارداری می تواند ناراحتی و افسردگی پس از سقط باشد.

تشخیص بارداری شیمیایی

در یک بارداری شیمیایی ساک حاملگی آنقدری بزرگ نیست که در سونوگرافی قابل تشخیص باشد. بنابراین تنها راه تشخیص آن آزمایش بارداری می باشد. در صورتی که آزمایش خون گرفته شود و نتیجه آن مثبت باشد و در حال کاهش باشد بارداری شیمیایی تشخیص داده می شود. بارداری شیمیایی یک هفته بعد از تاخیرپریودی با خونریزی قاعدگی از بین می رود.

درمان بارداری شیمیایی

بارداری شیمیایی مشکلاتی برای مادر ایجاد نمی کند و تاثیر کمی بر بدن مادر دارد. بنابراین نیازمند درمان خاصی نبوده و می توانید حتی برای باردرای اقدام کنید.

به خاطر داشته باشید این بارداری تقصیر شما نیست و به خاطر ناهنجاری کروموزومی در جنین اتفاق افتاده است. بارداری شیمیایی را نمی توان از آن اجتناب کرد یا مداخلات پزشکی در آن به کار برد. اما اگر بیش از یک بار دچار این نوع بارداری شده اید لازم است به پزشک مراجعه کنید. ممکن است سقط زودرس دلایل بسیاری داشته باشد مانند عفونت لوله های رحمی که لازم است حتما تحت درمان بهترین متخصص زنان در غرب تهران قرار بگیرید. یا اگر سقط به دلیل مشکلات رحمی اتفاق افتاده است ممکن است لازم باشد با هیستروسکوپی مشکل تشخیص داده شود و برای آن درمان درنظرگرفته شود.

اسپرم ضعیف و بارداری شیمیایی 

در اینگونه موارد توصیه می شود آقایان هم آزمایشات لازم برای بررسی حرکت و کیفیت اسپرم به عمل آورند تا در صورت مشکل در اسپرم آقایان با عمل های جراحی و یا مصرف داروهای لازم این مشکل برطرف شود. بسیاری مواقع به دلیل کیفیت پایین اسپرم ها ممکن است سقط جنین رخ داده باشد.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *