لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

صفر تا صد زایمان سزارین

زایمان سزارین یک روش جراحی است که در آن نوزاد از طریق برش در ناحیه شکم و رحم مادر خارج می‌شود. این روش برای مواردی استفاده می‌شود که زایمان طبیعی برای مادر یا نوزاد ایمن نیست یا نیاز به تداخل جراحی دارد. زایمان سزارین می‌تواند برنامه‌ریزی شده باشد و در آن پزشک و مادر قبل از زایمان تصمیم می‌گیرند از این روش استفاده کنند و یا ناگهانی و اضطراری استفاده خواهد شد. این روش مزایا و معایب خاص خود را دارد و تصمیم نهایی برای انجام آن باید توسط پزشک و مادر بر اساس وضعیت خاصیت هر فرد گرفته شود.

زایمان سزارین

زایمان سزارین، که در آن نوزاد با ایجاد برشی در دیواره شکم و رحم مادر خارج می‌گردد. در شرایط ویژه‌ای که خانم های باردار به دلایل پزشکی توانایی یک زایمان طبیعی را نداشته باشد از روش سزارین که نوعی عمل جراحی است استفاده می‌شود تا زایمان میسر گردد.

زایمان سزارین جزو جراحی های بزرگی محسوب می شود که در صورت نیاز جنین و یا مادر مورد استفاده قرار می گیرد. این جراحی با ایجاد شکاف پوست روی شکم، عضلات زیر آن و جدار رحم انجام می پذیرد . حدود ده درصد از زایمان های جهان به صورت سزارین انجام می شود و البته این آمار در ایران بالاتر از تصور است .که البته این سرشماری برای سال های پیش بوده است اما اکنون اطلاعات نسبی که در دست سازمان بهداشت جهانی است این درصد را در حدود 32 درصد تخمین زده اند.

زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی درد کمتری دارد و البته تحمل درد و انقباضات لگنی موجود در زایمان طبیعی را به همراه ندارد، تنها دردی که فرد احساس می کند در خط برش خواهد بود که بعد از گذشت دوره  نقاهت تسکین می یابد.

در پی همین امر است که خانم های باردار درصدد انجام زایمان سزارین بر می آیند و تمایلات بیشتری برای انجام  این روش زایمان دارند در واقع بسیاری از خانم ها به خاطر ترس از زایمان طبیعی مشتاق به انجام زایمان، به روش سزارین خواهند  بود .

البته تلاش متخصص زنان و زایمان بر این است که تولد نوزاد به صورت طبیعی انجام بپذیرد و در مواردی که سر نوزاد نسبت به رحم بزرگ باشد ، یا در موقعیت جفت تغییراتی ایجاد شده باشد ، و یا بند ناف جنین پاره شده و یا مخاطره ساز باشد از روش زایمان سزارین استفاده خواهد شد

روند زایمان سزارین چگونه است؟

روند زایمان سزارین عموماً به شرح زیر است:

 1. آماده‌سازی: مادر به بیمارستان منتقل می‌شود و آماده‌سازی قبل از عمل صورت می‌گیرد. این شامل تهیه خط لوله وریدی، قرار دادن سوند مثانه و انجام آزمون‌های لازم می‌ باشد.
 1. بیهوشی: مادر برای انجام عمل جراحی زیر بیهوشی قرار می‌گیرد. معمولاً از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود تا مادر در طول عمل جراحی هیچ گونه درد و احساس نکند.
 1. برش شکم: پزشک یک برش در ناحیه شکم انجام می‌دهد. مکان برش به شکل افقی (برش ترانسورس) یا عمودی (برش یو) است.
 1. دسترسی به رحم: پس از برش شکم، پزشک به رحم دسترسی پیدا می‌کند. رحم باز می‌شود تا نوزاد را بیرون آورد.
 1. خروج نوزاد: پس از دسترسی به رحم، نوزاد با دقت از رحم خارج می‌شود. تیم پزشکی بررسی می کند که نوزاد به خوبی تنفس می کشد.
 2. بستن برش: پس از خروج نوزاد، برش شکم با استفاده از دوخت قابل جذب یا چسب بسته می‌شود. این کار باعث کاهش خطر عفونت و سریع‌تر شدن بهبودی است.
 1. بستن برش: پس از خروج نوزاد، برش شکم با استفاده از دوخت قابل جذب یا چسب بسته می‌شود. این کار باعث کاهش خطر عفونت و سریع‌تر شدن بهبودی است.
 1. بازیابی: پس از عمل جراحی، مادر به واحد پرستاری منتقل می‌شود و در آنجا بهبود می‌یابد. معمولاً زمان بازیابی بعد از زایمان سزارین بیشتر است نسبت به زایمان طبیعی.

زایمان سزارین چند ساعت طول می کشد؟

زمانی که زایمان سزارین برنامه‌ریزی شده است، معمولاً مدت زمان آن حدود 30 تا 45 دقیقه است. اما باید توجه داشت که این زمان می‌تواند متغیر باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند سابقه جراحی قبلی در ناحیه شکم، وضعیت رحم و نوزاد، تجربه پزشک و تیم جراحی و وجود مشکلات پزشکی ناگهانی.

در مورد زایمان سزارین اضطراری، زمان مورد نیاز برای انجام عمل جراحی کوتاه‌تر یا بلندتر است و بستگی به شرایط فوری و وضعیت مادر و نوزاد دارد. در بعضی موارد، زایمان سزارین اضطراری باید در کمتر از 30 دقیقه انجام شود تا جان مادر یا نوزاد نجات پیدا کند.

چه افرادی برای عمل سزارین مناسب هستند؟

افرادی که برای عمل سزارین مناسب هستند، شامل موارد زیر است:

 1. مشکلات پزشکی مادر: زایمان سزارین در صورت وجود مشکلات پزشکی مادر که زایمان طبیعی را غیرممکن یا خطرناک می‌کند، مناسب است. به عنوان مثال، مشکلات قلبی، فشار خون بالا و دیابت نوع ۱ و ۲.
 1. مشکلات پزشکی نوزاد: زایمان سزارین برای مواردی که نوزاد با خطر جانی در زایمان طبیعی مواجه است، مناسب است. به عنوان مثال، نارسایی جنینی، مشکلات ریه و قلبی در نوزاد و حالات استرس طولانی در رحم.
 1. سابقه سزارین قبلی: در صورتی که مادر قبلاً یک یا چند بار سزارین داشته باشد، زایمان سزارین به عنوان روش انتخابی برای زایمان بعدی در نظر گرفته می شود. این به دلیل خطرات مرتبط با زایمان طبیعی برای شکم و رحم قبلی است.
 1. موارد برنامه‌ریزی شده: در برخی موارد، مادر و پزشک تصمیم می گیرند که زایمان سزارین برنامه‌ریزی شده را انجام دهند. این به دلیل عواملی مانند پیش‌بینی مشکلات در زایمان طبیعی، اولویت‌های خانوادگی و ترجیحات شخصی باشد.
02:33
truncate dir-rtl

زایمان سزارین

زایمان سزارین با بی هوشی یا بی حسی

زایمان سزارین عموماً با استفاده از بیهوشی عمومی (بیهوشی) انجام می‌شود. در این روش، مادر به طور کامل بیهوش می‌شود و در طول عمل جراحی هیچگونه درد و احساس ندارد. بیهوشی عمومی با تزریق داروهایی که به سرعت موجب ایجاد بی‌هوشی و از بین بردن درد می‌شوند، انجام می‌شود. این داروها به صورت وریدی یا با تزریق گازهای بیهوشی تنفسی اعمال میشوند.

آمادگی قبل از سزارین

آمادگی قبل از سزارین شامل موارد زیر است:

 • شش ساعت قبل از زایمان سزارین برنامه ها باید تنظیم شده باشد به این صورت که از خوردن مواد غذایی جلوگیری کرده و چیزی ننوشید و در مواقعی که کیسه آب زودتر پاره شده و عمل زایمان سزارین ناگهانی و اورژانسی می شود همیشه قبل از عمل پزشک مادر سوال می کند که چه زمانی برای بار آخر مواد غذایی مصرف کرده اید یا چه نوشیدنی ایی آخرین بار استفاده کردید .تا پزشک بهترین تشخیص را بتواند بگیرد.
 • قبل از سزارین از مادر آزمایش خون گرفته می شود.
 • در صورتی که پزشک تشخیص دهد که احتمال لخته شدن خون در مادری وجود داشته باشد مادر به پوشیدن لباس و جوراب های مخصوص احتیاج پیدا می کند.
 • برای کاهش مبتلا شدن به عفونت شکم مادر با پارجه استریل و مواد ضد عفونی کننده  تمیز خواهد شد .
 • چون کاتر وارد مثانه می شود ،قبل از زایمان سزارین باید مثانه خالی باشد.

دوران نقاهت بعد از زایمان سزارین

دوران نقاهت بعد از زایمان سزارین برابر با چند روز تا چند هفته است، اما هر زن در این مورد تجربه‌های متفاوتی دارد. در زمان نقاهت بعد از زایمان سزارین، مراقبت و استراحت کافی برای بهبود و بازگشت به حالت عادی بسیار مهم است. در ادامه، توضیحاتی راجع به عوارض متداول و مراقبت‌های مورد نیاز در دوران نقاهت بعد از زایمان سزارین آورده شده است:

 1. درد و عدم راحتی: پس از عمل جراحی سزارین، درد و عدم راحتی در ناحیه شکم و جراحی انجام شده معمول است. مصرف داروهای تسکین درد توسط پزشک و استفاده از روش‌های غیردارویی مانند کمپرس های گرم و سرد می‌تواند به کاهش درد کمک کند.
 1. خونریزی و ترمیم جراحی: خونریزی معمول در نقاط جراحی بعد از زایمان سزارین است. استفاده از پوشش‌های جراحی مناسب و تعویض تامپون‌ها در صورت لزوم از روش‌های کنترل خونریزی است.
 1. مراقبت از جراحی: ناحیه جراحی باید تمیز و خشک نگه داشته شود. دستورات پزشک را در مورد تعویض بانداژ و مراقبت از جراحی دقیقاً دنبال کنید.
 1. فعالیت و ورزش: در ابتدا، باید استراحت کافی داشته باشید و فعالیت بدنی شدید را به تدریج و با رعایت راهنمایی پزشک شروع کنید. عموماً پس از حدود 6 تا 8 هفته، معمولاً می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.
 1. مراقبت از زخم: مراقبت مناسب از زخم جراحی بسیار مهم است. پوشش زخم را همیشه تمیز و خشک نگه دارید و هر گونه تغییر در وضعیت زخم را به پزشک خود اطلاع دهید.
زایمان سزارین

نتیجه گیری

زایمان سزارین یک روش جراحی است که در آن نوزاد از طریق برش در ناحیه شکم و رحم مادر خارج می‌شود. این روش به طور عمده در مواردی استفاده می‌شود که زایمان طبیعی برای مادر یا نوزاد ایمن نیست یا در مواردی که نیاز به تداخل جراحی وجود دارد.

سوالات متداول

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

22 Responses
 1. معمولا عمل سزارین در چند هفتگی انجام میشه جنین در چند هفتگی کامل میشه؟

  1. سلام عزیزم. زمان انجام سزارین تا حدی بستگی به شرایط پزشکی شما داره و توسط پزشک معالج مشخص میشود اما بطور کلی بهترین زمان برای انجام سزارین اواخر هفته سی و هشت بارداری یا هفته سی و نهم بارداری میباشد.

 2. معمولا عمل سزارین در چند هفتگی انجام میشه جنین در چند هفتگی کامل میشه؟

  1. سلام عزیزم. زمان انجام سزارین تا حدی بستگی به شرایط پزشکی شما داره و توسط پزشک معالج مشخص میشود اما بطور کلی بهترین زمان برای انجام سزارین اواخر هفته سی و هشت بارداری یا هفته سی و نهم بارداری میباشد.

 3. باسلام و خسته نباشید. من در ماه ۵ بارداری هستم خیلی از زایمان طبیعی میترسم دکتر هم اجازه ی سزارین بی دلیل نمیدن.از پارگی مقعدش تا درد زایمانش میترسم و از الان استرس دارم میگن بی حسی اپیدورال میشه استفاده کرد ایا تزریقش درد داره

  1. در بی حسی اپیدرال ابتدا محل مورد نظر را بی حس موضعی می کنند سپس یک سوند پلاستیکی ظریف را وارد کمر کرده و دارو را وارد سوند می کنند و بدین ترتیب اعصاب فسمت لگن بی حس میشود. شما هشیار هستید اما دردی را حس نمیکنید. زایمان طبیعی بدون بی حسی قطعا با درد همراه خواهد بود

 4. باسلام و خسته نباشید. من در ماه ۵ بارداری هستم خیلی از زایمان طبیعی میترسم دکتر هم اجازه ی سزارین بی دلیل نمیدن.از پارگی مقعدش تا درد زایمانش میترسم و از الان استرس دارم میگن بی حسی اپیدورال میشه استفاده کرد ایا تزریقش درد داره

  1. در بی حسی اپیدرال ابتدا محل مورد نظر را بی حس موضعی می کنند سپس یک سوند پلاستیکی ظریف را وارد کمر کرده و دارو را وارد سوند می کنند و بدین ترتیب اعصاب فسمت لگن بی حس میشود. شما هشیار هستید اما دردی را حس نمیکنید. زایمان طبیعی بدون بی حسی قطعا با درد همراه خواهد بود

 5. پس از چه مدتی، بیمار می‌تواند از تخت پایین بیاید و شروع به راه رفتن کند؟

  1. حرکت دادن بیمار را باید هر چه زودتر شروع کرد. در بیشتر موارد، درست روز بعد از عمل، بیمار باید حداقل دو بار و با کمک همراه از تخت خارج شود. در روز دوم بعد از عمل، بیمار می‌تواند با کمک همراه در بخش قدم بزند. با حرکت دادن زودرس بیمار، شانس ایجاد لخته‌های خونی در عروق بیمار و به حرکت افتادن این لخته‌ها در مسیر گردش خون به حداقل می‌رسد

 6. پس از چه مدتی، بیمار می‌تواند از تخت پایین بیاید و شروع به راه رفتن کند؟

  1. حرکت دادن بیمار را باید هر چه زودتر شروع کرد. در بیشتر موارد، درست روز بعد از عمل، بیمار باید حداقل دو بار و با کمک همراه از تخت خارج شود. در روز دوم بعد از عمل، بیمار می‌تواند با کمک همراه در بخش قدم بزند. با حرکت دادن زودرس بیمار، شانس ایجاد لخته‌های خونی در عروق بیمار و به حرکت افتادن این لخته‌ها در مسیر گردش خون به حداقل می‌رسد

  1. سلام روزتون بخیر بسته به شرایط بیمار و آزمایشات لازم قبل از سزارین و همچنین بیمارستان مد نظر که قرار است در آن این جراحی انجام شود هزینه متغیر است عزیزم.

  1. سلام روزتون بخیر بسته به شرایط بیمار و آزمایشات لازم قبل از سزارین و همچنین بیمارستان مد نظر که قرار است در آن این جراحی انجام شود هزینه متغیر است عزیزم.

  1. از روز سوم به بعد، دوش گرفتن برای این محل نیز بلامانع است اما تا قبل از آن، محل بخیه‌ها باید هر روز معاینه شود و با مواد ضد عفونی‌ کننده‌ای مانند بتادین شستشو داده شود و پانسمان گردد. بخیه‌ها را به طور معمول در روز چهارم بعد از عمل بیرون می‌کشند.

  1. از روز سوم به بعد، دوش گرفتن برای این محل نیز بلامانع است اما تا قبل از آن، محل بخیه‌ها باید هر روز معاینه شود و با مواد ضد عفونی‌ کننده‌ای مانند بتادین شستشو داده شود و پانسمان گردد. بخیه‌ها را به طور معمول در روز چهارم بعد از عمل بیرون می‌کشند.

 7. سلام خانم دکتر من 30 مهر سزارین شدم و بعدش خونریزی داشتم تا یک ماه دکترم 6 تا استرادیول بهم تزریق کرد سونو هم رفتم گفتن آندومترت خیلی نازک شده خوب شده بودم تا اینکه دیروز رفتم پیاده روی دوباره لکه بینی دارم رفتم دکتر گفته 4 تا دیگه استرادیول بزنم حالا باید چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *