لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

تبخال تناسلی و راه های پیشگیری از آن

تبخال تناسلی یک بیماری شایع مقاربتی و قابل انتقال بین زنان و مردان است. این بیماری با درد، بروز زخم در ناحیه تناسلی و سوزش زیاد همراه است لازم به ذکر است که بسیاری از مبتلایان به بیماری تبخال تناسلی نشانه و علائمی ندارند ولی امکان انتقال بیماری به همسر یا شریک جنسی خود را داشته و خطر گسترش و تشدید این بیماری آن ها را تهدید می کند. در این مطلب می خواهیم به علائم و راه های انتقال و همچنین روش های پیشگیری بیماری بپردازیم.

کجای بدن شما می توانید تبخال تناسلی داشته باشید؟

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی است که از طریق روابط جنسی دهانی، مقعدی و واژینال و همچنین لمس پوست آلوده می تواند منتقل شود. این بیماری توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود، که متفاوت ویروس زگیل تناسلی است.

این بیماری به صورت تاول یا زخم در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. HSV نوع I بیشتر در دهان و HSV نوع II در ناحیه تناسلی شایع است، اما هر دو ویروس می توانند دهان و ناحیه تناسلی را آلوده کنند.

تبخال تناسلی چیست؟

ایا بیماری تبخال تناسلی واگیردار است؟ از چه راهی منتقل می شود؟

بله این بیماری واگیردار است و عموما از طریق مقاربت منتقل می شود. ویروس این بیماری عفونی دو نوع مختلف دارد : نوع 1 و نوع 2 .

 • در مورد نوع 1، ویروس بر لب و حفره دهان تاثیر می گذارد و موجب پیدایش تاول و زخم های خاص می شود و این علائم گاه در بخش های تناسلی هم مشاهده شده اند. این ویروس می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی به ناحیه تناسلی منتقل شود.
 • ویروس نوع 2 که عامل پیدایش تبخال تناسلی است، از طریق رابطه های دهانی، واژینال و یا مقعدی به دیگران انتقال داده می شود. ماندگاری این ویروس زیاد نیست پس به مدت زیاد نمی تواند بر روی اشیا باقی بماند.

افرادی که رابطه جنسی با اشخاص متعددی دارند و از یک شریک جنسی مشخص بهره نمی گیرند، بیشتر در خطر بیماری تبخال تناسلی می باشند.

علائم تبخال تناسلی چیست؟

زخم های تبخال چه شکلی هستند؟ چگونه متوجه می شوید که تبخال دارید؟ اولین علامت تبخال تناسلی که احتمالا متوجه آن می شوید، التهاب پوست ناحیه تناسلی است که ممکن است سوزش یا خارش داشته باشد. این علامت اغلب در عرض 1-2 هفته پس از ابتلا رخ می دهد. با پیشرفت دوره تبخال، تاول ها و زخم ها ایجاد می شود. هنگامی که علائم شروع به فروکش می کنند، زخم ها پوسته هایی را تشکیل می دهند که سپس به تدریج ناپدید می شوند.

علائم معمول در مراحل اولیه عبارتند از:

 • تب و علائم شبیه آنفولانزا
 • احساس سوزش یا خارش در ناحیه تناسلی
 • درد در هنگام ادرار کردن
 • احساس بیماری و حالت تهوع
 • درد و درد عضلانی
 • تاول در واژن، مقعد، باسن و حتی کشاله ران

با این حال، دوره نهفتگی تبخال تناسلی متفاوت است و برخی از افراد اولین شیوع تبخال را تا ماه ها یا حتی سال ها پس از عفونت تجربه نمی کنند.

هنگامی که رخ می دهد، اولین شیوع ممکن است چند هفته طول بکشد. هنگامی که علائم تبخال تناسلی فروکش کرد، ویروس دوباره خاموش می شود تا زمانی که چیزی باعث شیوع جدید شود. شیوع‌های مکرر معمولاً شدت کمتری دارند و سریع‌تر می‌گذرند.

علائم تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی در چه ناحیه ی از بدن ایجاد می شود؟

علائم تبخال تناسلی در زنان اساساً مانند مردان است. از آنجایی که تبخال تناسلی اندام های خصوصی را تحت تاثیر قرار می دهد، مردم اغلب به اشتباه تصور می کنند که این ویروس در مردان و زنان متفاوت است.

در مردان، زخم های تبخال تناسلی می توانند در داخل یا روی قسمت های زیر ظاهر شوند:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران و ران ها
 • باسن
 • اطراف مقعد
 • لب و داخل دهان

در زنان، تاول ها یا زخم های تبخال می توانند در موارد زیر ظاهر شوند:

 • لابیا
 • داخل واژن
 • کشاله ران، ران
 • روی باسن و اطراف مقعد
 • لب و داخل دهان

تاول های داخل واژن تا سه هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابند. التهاب دهانه رحم (گردن رحم) نیز می تواند نشانه تبخال تناسلی زنانه باشد. اگر در دوران بارداری در مراحل پایانی به تبخال مبتلا شدید، باید با پزشک خود مشورت کنید.

تبخال تناسلی تنها در حین مقاربت واژینال و مقعدی منتقل نمی شود. همچنین امکان ابتلا به تبخال تناسلی در دهان، زبان، لب ها و سایر قسمت های بدن وجود دارد.

تاول تبخال تناسلی چه شکلی هست؟

زخم های تبخال تناسلی در چند مرحله ایجاد می شوند. هنگامی که متوجه اولین علائم مانند سوزن سوزن شدن و خارش شدید، ممکن است نتوانید هیچ زخمی را مشاهده کنید. در طی روزهای آینده تاول هایی تشکیل می شود. تاول ها در ابتدا قرمز می شوند و به زودی با مایعی که اغلب زرد رنگ است پر می شوند. در نهایت، تاول ها می ترکند و سپس بهبود می یابند.

شیوع تبخال تناسلی می تواند از نظر شدت متفاوت باشد. در حالی که برخی افراد با چندین تاول دردناک مواجه می شوند، برخی فقط یک زخم دارند. غیرمعمول نیست که علائم آنقدر خفیف باشند که مورد توجه قرار نگیرند.

شیوع تبخال تناسلی چقدر طول می کشد؟

طول مدت شیوع تبخال بستگی به این دارد که بدن شما چقدر سریع می تواند با آن مبارزه کند و اینکه آیا برای تسریع بهبودی از داروهای ضد ویروسی استفاده می کنید. به عنوان یک قاعده کلی، اولین شیوع تبخال شدیدترین است. در برخی موارد، ممکن است 2 تا 3 هفته طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد. شیوع های بعدی معمولاً شدت کمتری دارند و در عرض چند روز از بین می روند. ممکن است در یدن یک فرد تبخال تناسلی یکبار فقط اتفاق بیفتد.

علائم تبخال تناسلی هر چند وقت یکبار عود می کنند؟

برخی از افراد تنها یک بار شیوع تبخال دارند و ممکن است دوباره از آن رنج نبرند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چندین دوره در سال را تجربه کنند. به طور متوسط، تعداد شیوع و علائمی که ایجاد می کنند به نوع ویروس تبخالی که شما به آن آلوده شده اید و شرایط جسمانی شما نیز بستگی دارد.

شیوع های مکرر نسبت به اولی شدت کمتری دارند. رفع آن ها معمولاً به اندازه اولین شیوع طول نمی کشد و احتمالاً تعداد کمتری تاول خواهید داشت.

چگونه از ابتلا به بیماری تبخال تناسلی پیشگیری کنیم؟

1. هنگام رابطه ی جنسی از کاندوم استفاده کنید. البته یک کاندوم نمی تواند به طور کامل شما را در مقابل این بیماری محافظت کند. زیرا این بیماری می تواند از سایر نقاط که توسط کاندوم پوشیده نشده منتقل شود.

2. از شریک زندگی خود بپرسید که آیا تا به حال به بیماری مقاربتی مبتلا بوده است یا خیر. افرادی که شرکای جنسی زیادی داشته اند، بیشتر به ویروس تبخال مبتلا می شوند.

3. تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید.

4. با شریکی که در ناحیه تناسلی زخم دارد، رابطه جنسی نداشته باشید.

5.تبخال دهان که باعث ایجاد زخم در دهان می شود (معروف به تبخال دهانی و لب)، می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی به اندام تناسلی منتقل شود. در نتیجه اگر تبخال دهانی دارد فرد نباید رابطه جنسی دهانی داشته باشد.

6. از شریک زندگی خود بخواهید که از نظر تبخال تناسلی آزمایش شود.

7. تا زمانی که یک شریک تک همسری مادام العمر نداشته باشید، از رابطه جنسی خودداری کنید.

8. پس از هرگونه تماس احتمالی با زخم، دست های خود را با آب و صابون بشویید.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *