شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

تعیین جنسیت

امروزه روش های مختلفی برای تعیین نوع جنسیت جنین ارائه شده است که می تواند نقش به سزایی در دختر یا پسر دار شدن والدین بازی کند، روش های ارائه شده کمک می کند تا درصد بالایی از موفقیت را به مادران و پدران مشتاق ارائه دهد.

دکتر غزاله موسوی زاده بهترین متخصص زنان برای تعیین جنسیت در خصوص روش های آن در ادامه توضیح خواهند داد.

معمولا انتخاب نوع جنسیت فرزند بسیار هیجان انگیز است و در صورتیکه نتیجه با انتخاب یکسان باشد رضایتمندی کاملی از آن حاصل می شود.

به طور کلی این روشها به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند :

 • روش های طبیعی (تغییرات تغذیه ای و محیطی مادر)
 • روش های علمی و پزشکی ( آزمایشگاه‌ها و مراکز درمان ناباروری و ژنتیک )

روش های طبیعی با توصیه متخصص زنان که تحت کنترل او هستید امکان پذیر خواهد بود،اما برای روش دوم نیاز به نمونه برداری و انجام آزمایشات لازم در یک مرکز کنترل و درمان ناباروری و ژنتیک است.

امروزه بسیاری از جراحان زنان و زایمان نیز روش‌های  PGD، لقاح مصنوعی IVF را انجام می دهند، روش های یاد شده از راه های تعیین جنسیت محسوب می شود که درصد بالایی از موفقیت را در بر خواهد داشت.

صحبت های خانم دکتر موسوی زاده در خصوص تعیین جنسیت

IVFروش تعیین جنسیت نوین

این روش که با ارائه روش های تفکیک جنسیت دختر و پسر توانسته است با درصد بسیار بالایی نوع دلخواه جنین را مشخص کند، یک روش مطمئن و پرطرفدار برای تعیین جنسیت دختر یا پسر شناخته شده است.

استفاده از IVF می تواند نتایج را با آنچه انتخاب کرده اید یکسان سازد،در IVF تعدادی تخمک از خانم گرفته می‌شود و بعد در آزمایشگاه، اسپرم‌ها داخل تخمک‌ها تزریق می‌شوند و جنین تشکیل می‌شود.البته اسپرم ها پیش از تزریق باید تفکیک شده باشند، برای مثال اسپرم های Y برای تولید فرزند پسر و اسپرم های X برای دختر دار شدن لازم است.

نتایج روش IVF

جواب دهی در روش IVF در زوج‌های نابارور ایرانی نزدیک به 40 درصد و در زوجین بارور که مشکلات بارداری ندارند، این آمار به 60 تا 70 درصد جواب مثبت می رسد.

تعیین جنسیت

تعیین جنسیت با توجه به روز تخمک گذاری

این کار با انجام سونوگرافی و تعیین روز تخمک‌گذاری انجام می شود، این روش جزو کم هزینه ترین روش های تعیین جنسیت است .

برای اینکار باید روز دقیق تخمک گذاری خود را بدانید، جراح متخصص زنان بر اساس نتیجه بدست آمده از سونوگرافی می‌تواند تعیین کند که در صورت نزدیکی در چه روزهایی احتمال دختر شدن یا پسر شدن بیشتر است.به طور کلی معمولا نزدیکی بعد از تخمک‌گذاری احتمال پسردار شدن جنین را بیشتر می کندو 2 تا 3 روز قبل از تخمک‌گذاری احتمال دختر شدن تشدید می شود.

اسپرم‌هایY ( پسر) سرعت‌ و تحرک بیشتری دارند و زودتر از بین می‌روند اما اسپرم‌های X مقاومت‌ و استحکام بالاتری دارندو حرکت‌شان آرام است درواقع مقاومت آنها باعث می شود که ماندگار تر شوند.

با توجه به مسئله بیان شده می توان به این نتیجه رسید که X اسپرم با X تخمک، جنسیت دختر ایجاد می‌کند و برعکس.

تشخیص جنسیت با انجام آزمایش خون

آزمایش خون می تواند نوع جنین را مشخص کند

معمولا علائم ظاهری بیانگر نوع جنسیت نیستند، مثلا جوش زدن صورت مادر و یا درشت شدن چشم ها بیانگر فرزند دختر داشتن نیست.

یک روش دیگر برای تعیین نوع جنسیت دادن آزمایش خون قبل از سونوگرافی است، آزمایش خون می‌تواند میزان 85 تا 90 درصد از نوع جنسیت جنین را از روی خون تشخیص دهد. این کار باید در هفته هشتم و نهم بارداری انجام شود تا نتایج دقیق و بدون خطا اعلام شوند.

امروزه روش های مختلفی برای تعیین نوع جنسیت جنین ارائه شده است که می تواند نقش به سزایی در دختر یا پسر دار شدن والدین بازی کند، روش های ارائه شده کمک می کند تا درصد بالایی از موفقیت را به مادران و پدران مشتاق ارائه دهد.جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به خانم دکتر غزاله موسوی زاده  متخصص زنان در غرب تهران با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

توجه داشته باشید که روش های دیگری برای تعیین جنسیت قبل از بارداری وجود دارد ، این کار باید توسط متخصص انجام شود، برای این منظور توصیه می شود پیش از بارداری و بعد از آن تحت کنترل و مراقبت یک متخصص زنان و زایمان خوب در غرب تهران قرار بگیرید تا بتوانید با خیالی آسوده فرزندی سالم و سلامت به دنیا بیاورید.

چگونه در جنسیت جنین تأثیر بگذاریم؟

بسیاری از زنان و مردان زمانی که می خواهند بچه دار شوند به یکی از جنسیت ها علاقه بیشتری دارند. برای مثال مردی دوست دارد فرزندش دختر باشد و یا این که مادر دوست دارد فرزندش پسر باشد. البته که این گرایش ها طبیعی است.

افراد در همان جلسات ابتدایی که برای مراقبت های پیش از بارداری به متخصصین زنان مراجعه می کنند اولین پرسشی که مطرح می سازند این است که چگونه در جنسیت جنین تاثیر بگذاریم؟

متخصصین زنان توصیه هایی را در این زمینه ارائه می کنند و مراقبت های تغذیه ای را مورد تاکید قرار می دهند که سبب می شود جنسیت فرزند همان چیزی باشد که فرد می خواهد.

انواع راه های تاثیر در تعیین جنسیت جنین

یکی از مهم ترین نکاتی که در زمینه باروری و تعیین جنسیت جنین وجود دارد این است که این مردان هستند که باعث تعیین جنسیت جنین می شوند. زیرا که اسپرم آنان شامل کروموزوم x , y  است اما تخمک زنان صرفاً شامل کروموزوم x است. بنابراین در مواردی که می خواهید جنسیت جنین دختر باشد باید اقداماتی انجام دهید که  تاثیر کروموزوم های مردانه به حداقل برسد.

 • یکی از راهکار هایی که وجود دارد کنترل زمان آمیزش است.

در صورتی که می خواهید در بهترین زمان آمیزش داشته باشید باید سیکل قاعدگی را اندازه گیری کنید و در دوران تخمک گذاری با هم نزدیکی داشته باشید. معولاً در روز 14 ام بعد از اولین روز تجربه قاعدگی روز تخم گذاری است.

 • استفاده از کیت های مربوط به تخمک گذاری: این کیت ها سبب کنترل روند تخمک گذاری می شود. بنابراین می توانید با پیش بینی روز تخمک گذاری برای روند آمیزش برنامه ریزی کنید.
 • مراقبت های تغذیه ای: یکی از مهم ترین عوامل موثر در تعیین جنسیت مراقبت های تغذیه ای است. زیرا که مواد غذایی در تنظیم ph بدن موثرند.

اگر می خواهید پسر دار شوید از مواد غذایی حاوی سدیم، پتاسیم، آهن و روی استفاده کنید. زیرا که آن ها باعث می شوند ph  افزایش بیابد.

مواد غذایی مفید: زردآلود، سیب، پسته، گوجه سبز، خرما، گوجه فرنگی، پیاز، زیتون، سیب زمینی، برنج و موز.

مواد غذایی ای که حاوی کلسیم، منیزیم و مس هستند باعث کاهش ph  و نیز افزایش احتمال دختردار شدن می شوند. مواد غذایی ای که در این دسته قرار می گیرند: لوبیا سبز، تخم مرغ، گردو، لبنیات مثل ماست و شیر و کلم و قارچ هستند.

 • یکی از روش ها این است که به طور دستی و با استفاده از برخی از مواد محیط رحم را به طور طبیعی قلیایی کنید. اگر پسر دوست دارید می توانید پیش از رابطه جنسی با جوش شیرین بخش های واژن را شستشو دهید. این اقدام احتمال پسردار شدن را افزایش می دهد.

از سوی دیگر اگر می خواهید دختر داشته باشید قبل از نزدیکی کردن واژن را با سرکه سفید بشوئید.

چگونه در جنسیت جنین تأثیر بگذاریم؟

توصیه های بهترین متخصص زنان در زمینه اثر گذاری بر جنسیت جنین

 • در روند انجام انواع اقداماتی که در تعیین جنسیت موثرند باید بگوییم که صرفاً زنان در جنسیت نقش دارند. بنابراین مردان نیازی نیست که مراقبت ها را انجام دهند. برای مثال نیاز نیست که مردان مراقبت های تغذیه ای داشته باشند یا هر مورد دیگر.
 • بهترین زمان برای آغاز مراقبت های تغذیه ای و رعایت رژیم غذایی متناسب دو ماه قبل از انجام اقدامات مربوط به باروری است. در واقع این مراقبت ها باید دوماه زودتر از اقدام به بارداری انجام شود تا روند بارداری از این مراقبت ها تاثیر بپذیرد.
 • حتما باید در دورانی که برای بارداری اقدام می کنید از استرس و فشار های روانی دوری کنید. در صورتی که استرسی را تجربه کنید می تواند مانع از به ثمر نشستن تلاش های شما باشد.
 • هرگز به طور خودسرانه و یا با راهنمایی افراد غیر متخصص اقداماتی راانجام ندهید. زیرا که برخی از کارها باعث می شود که نه تنها از مسیر اصلی منحرف شوید بلکه زمینه ساز بروز انواع مشکلات در پروسه ی بارداری می شود.

تعیین جنسیت قبل از بارداری یکی از عمده دغدغه هایی است که برخی از زنان و مردان دارند. در واقع در مواردی مشاهده می کنیم که برخی از افراد علاقه دارند که با انجام تکنیک ها و پیگیری یکسری راهکار ها در تعیین جنسیت جنین شان در دوران قبل از بارداری اثر گذار باشند. به همین دلیل پرسش هایی را در این زمینه نزد پزشکان و متخصصین مختلف مطرح می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.

تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری به مجموعه راهکار ها و تکنیک هایی گفته می شود که به افزایش احتمال پسر شدن یا دختر شدن جنین می انجامد. در واقع این روش ها برای افراد متقاضی انجام می شود تا بتوانند جنسیتی که نسبت به آن علاقه دارند را داشته باشند.
معمولا این روش ها در کشور ما با ممنوعیت های خاصی همراه نیست و می توان در مراکز معتبر به انجام آن ها پرداخت.

انواع روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

این نکته را باید در خاطر داشته باشید که تمامی اقدامات در جهت تعیین جنسیت را باید پیش از بارداری و پیش از زمانی که جنین شکل بگیرد انجام دهید. زیرا که جنین شکل گرفته جنسیت آن تعیین شده و هیچ اقدام اثر بخشی در جهت تعیین جنسیت نمی توان انجام داد.
و اما از جمله راهکار ها در جهت تعیین جنسیت قبل از بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• روش پی جی دی: با توجه به پیشرفت های علوم و فناوری بسیاری از افراد می توانند با استفاده از این روش ها به طور احتمالی جنسیت جنین خود را تعیین کنند. اما در این میان روش PGD از راهکار هایی محسوب می شود که قطعیت تعیین جنسیت در این روش بسیار بالاست.
در این روش با تحریک تخمک گذاری زنان و برداشت تخمک ها در فضای آزمایشگاهی می توانند روند لقاح مصنوعی را تدارک ببینند. بعد از این که تخمک ها از زنان گرفته شده آن ها با اسپرم های مردان ترکیب شده و لقاح صورت می گیرد. در نهایت بعد از اینکه جنین ها شکل گرفتند و در روند تشخیص جنسیت جنین ها مورد بررسی قرار گرفت متخصص زنان بنابر خواسته زنان و مردان همان جنسیتی که مد نظر والدین است را به رحم زنان منتقل می کنند.
• مراقبت های تغذیه ای: رعایت نکات تغذیه ای از دیگر راهکار هایی است که از دیرباز از سوی زنان سنتی و مادرها و مادر بزرگ ها مطرح گردیده است. اما این روز ها علم پزشکی بخشی از این ادعاها را تایید کرده است.
برای مثال به زنان توصیه می شود در صورتی که می خواهید جنین تان پسر شود به مدت دو الی سه ماه قبل از بارداری مواد غذایی حاوی پتاسیم و سدیم استفاده کنید. گوشت قرمز، شیر و جگر از جمله موادی هستند که سرشار از سدیم و پتاسیم می باشند.
از سوی دیگر مواد غذایی مناسب در جهت افزایش احتمال دخترزایی کلسیم و منیزیم می باشد. برای جذب این ماده های غذایی می توانید شیر، پنیر، ماست و جوانه گندم را به مقدار کافی در برنامه غذایی تان قرار دهید.
• مدیریت زمان برای انجام مقاربت جنسی با توجه به زمان بندی دوران تخمک گذاری: زنانی که در چند روز قبل از تخمک گذاری مقاربت می کنند احتمال این که فرزند شان دختر باشد زیاد است.
• شستشو واژن: اگر می خواهید که جنین شما دختر باشد نیم ساعت قبل از این که رابطه جنسی برقرار کنید واژن خود را با سرکه و آب بشویید. در غیر اینصورت برای پسر دار شدن باید با جوش شیرین و آب فرایند شستشو انجام شود.

 جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به خانم دکتر غزاله موسوی زاده  متخصص زنان در غرب تهران با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

چکیده مطلب

در بخش های مختلفی که در این مقاله آمد در صدد بودیم که تمامی روش های علمی و یا راهکار هایی که به لحاظ علمی مورد تایید متخصصین هستند را در اختیار شما قرار دهیم.
پیشنهاد می شود در صورتی که روشی را در جهت تعیین جنسیت می شناسید و به لحاظ علمی ثابت شده است و در این مقاله ذکر آن نگذشت آن را با ما و سایر مخاطبین عزیز این وبسایت به اشتراک بگذارید. از سوی دیگر این امکان برای شما فراهم است که بتوانید پرسش های خود را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ آن را بدهیم.

باتشکر مدیریت سایت دکتر غزاله موسوی زاده بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران.

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

9 thoughts on “تعیین جنسیت

 1. هلائم - 3 سپتامبر, 2018 در 10:10 ق.ظ

  سلام میخواستم بدونم آیا امکان داره علت ناباروری فقط کمبود پروژسترون باشه و دکتر تشخیص نده؟ من ۴سال ناباروری دارم و علت هایی که کشف شده ربطی به ناباروری اولیه نداره ربط به سقط داره من اصلا تابحال بارداری برام اتفاق نیافتاده که بخواد به مرحله ی سقط برسه. پریودهام نامنظم شده از بعد از ازدواجم و ۲سال اخیر بیشتر شده فاصله ی تاخیر در پریودهام . همچنین یکساله که قبل از شروع پریودم ۳روز لک بینی دارم و بعد خونریزی شروع میشه و تقریبا ۱۰ روز طول میکشیه قبلا پریودهای ۷روزه داشتم و متعادل ولی الان هم خونریزی زیاده هم مدت پریودم ریزش مو و لک پوستی هم چند وقته گرفتم تنبلی تخمدان و پلی کیستیک ندارم ذخیره ی تخمدانمم ۴.۵ هستش. سوال اینه که امکان داره چون پروژسترون تولید نمیشه من بارداری که به لانه گزینی ختم بشه ندارشتم؟ چون پریود هم نمیشم آمپول پروژسترون که میزنم پریود میشم و ماه بعد هم به موقع پریود میشم ولی ماه بعدتر بازم قط میشه

  پاسخ
  • دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان - 3 سپتامبر, 2018 در 10:13 ق.ظ

   Bale mitoone elat bashe vali ba hormoon jaygozin mishe.azmayeshha. Bayad dide beshe

   پاسخ
 2. علی - 3 سپتامبر, 2018 در 11:31 ق.ظ

  دکتر میشه با تغذیه جنسیت بچه رو تو بارداری عوض کرد این علمیه ؟

  پاسخ
 3. denako.ir - 13 آوریل, 2019 در 4:00 ق.ظ

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو
  بهترین سایت ها هستید.

  پاسخ
  • دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان - 15 آوریل, 2019 در 9:28 ق.ظ

   ممنونم

   پاسخ
 4. عسل - 31 اکتبر, 2020 در 2:34 ب.ظ

  سلام من می‌خوام بچم پسر باشه چیکار کنم

  پاسخ
  • دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان - 2 نوامبر, 2020 در 6:31 ق.ظ

   باید تشریف بیارید مطب تا راهنمایی های لازم انجام بشه

   پاسخ
 5. پریسا - 1 ژانویه, 2022 در 9:11 ق.ظ

  خانم دکتر من از شهرستان میخوام بیام واسه رژیم پسرزایی شما چقدر تضمین میکنید و اینکه ی رژیم پسر زایی هزینش چقدر میشه حدودا ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان - 19 ژانویه, 2022 در 11:32 ق.ظ

   سلام رژیم غذایی به هیچ وجه 100 درصد نمیباشد و حدود 60،70 درصد این امکان وجود دارد و تنها روشی که 100 درصد هست ivf میباشد. برای رژیم غذایی هزینه تنها رژیم حدود 200 هزار تومان می باشد و هر ماه باید برای تعیین زمان تخمک گذاری برای سونوگرافی مراجعه کنید.

   پاسخ

پاسخ

20 + 1 =

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
Call Now Button