لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

بهترین تغذیه قبل از انتقال جنین

یکی از روش های درمان ناباروری در بین زوجینی که پس از سال ها اقدام دارای فرزندی نشده اند آی وی اف می باشد. تغذیه قبل از انتقال جنین در این روش بسیار مهم است و در صورتی که به بهترین متخصص زنان در غرب تهران مراجعه شود درصد موفقیت بالایی دارد. در روش آی وی اف ابتدا آزمایشات وبررسی های لازم برای کاندید شدن در این روش انجام می شود. سپس عمل پانکچر یا تخمک کشی انجام شده و با اسپرم شسته شده در محیط خاص آزمایشگاه لقاح داده می شود. برخی غذا هستند که در تقویت تخمک و کیفیت آن موثر هستند و نمی توان نقش تغذیه قبل از انتقال جنین را نادیده گرفت . بنابراین به دلیل اهمیت این موضوع در انتقال جنین موفق لازم داسنتیم در این مقاله به بررسی آن بپردازیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قبل از انتقال جنین چی بخوریم ؟

طبق تحقیقاتی که انجام شده است به نظر می رسد رژیم غذایی کم گوشت می تواند در انتقال موفق نقش موثری داشته باشد. این الگوی غذایی نقش مهمی در تغذیه قبل از انتقال جنین دارد. تحقیقات اخیر نشان می دهد زنانی که 6 ماه قبل از درمان ناباروری با آی وی اف رژیم غذایی کم پروتئین به خصوص گوشت قرمز داشته اند شانس بارداری و تولد نوزاد سالم و زنده بالاتری داشته اند.

بانوانی که در تغذیه قبل از انتقال جنین رژیم غذایی شان به شرح زیر بوده است احتمال موفقیت باردرای آن ها بین 65 تا 68 درصد بیشتر بوده است:

  • مصرف سبزیجات و میوه بسیار
  • استفاده از غلات کامل و حبوبات
  • مصرف ماهی و گوشت های سفید
  • استفاده از روغن زیتون به جای روغن های بازاری
  • مصرف مرتب جوانه گندم و ماش

اهمیت رژیم کم گوشت در تغذیه قبل از انتقال جینن

می دانیم با افزایش سن تغییرات هورمونی و کاهش تعداد تخمک ها را خواهیم داشت. طبق مطالعه ای که بر روی زنان کمتر از سن 35 سال انجام شده است. بانوانی که زیر 35 سال سن داشته اند و رژیم غذایی آن ها کم گوشت بوده است و بیشتر از جوانه ها و سبزیجات استفاده می کرده اند نسبت با سایر بانوان در همین سن نوزادان سالم تر و انتقال جنین موفق تری داشته اند. البته این تحقیقات بر روی زنان بالای 35 سال سن انجام نشده است و اطلاعات جامعی از آن ها در دسترس نمی باشد.

ناگفته نماند که رعایت رژیم غذایی کم گوشت در مردان نیز همانند زنان بسیار مهم است. مردانی که رژیم غذایی مناسبی دارند و کم تر از گوشت استفاده می کنند دارای منی با کیفیت تری هستند.

اگر بخواهیم به طور کلی به این قضیه دیدگاهی داشته باشند آن دسته از زوجینی که هم مرد هم زن از رژیم غذایی کم گوشت در تغذیه قبل از انتقال جنین استفاده کرده بودند شانس انتقال موفق بالاتری داشتند. زیرا پیروی از این الگوی غذایی سالم شانس بارداری را افزایش می دهد.

تغذیه قبل و بعد از انتقال جنین چگونه باید باشد؟

طبق تحقیقاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده است بانوانی که قبل و بعد از انتقال جنین از چربی های غیر اشباع مانند آووکادو تغذیه کرده بودند شانس انتقال موفق و به دنیا آوردن فرزندان سالم بیشتری داشتند. بنابراین به نظر می رسد استفاده از روغن های سالم مانند زیتون ، آووکادو و نارگیل می تواند شانس بالای انتقال موفق را در پی داشته باشد.

موادی مانند آووکادو و میوه ها و سبزیجات آلودگی کمتری دارند و مانند پروتئین های حیوانی پیچیده نیستند. فراموش نکنید که باید از حبوبات هم به اندازه کافی مصرف کنید چرا که آن ها منبع خوبی برای دریافت ویتامین های گروه B هستند. در صورتی که تغذیه قبل از انتقال جنین برای شما اهمیت دارد باید این نکته را به خاطر داشته باشید که این نوع رژیم غذایی کم گوشت تاثیر بسیار مثبتی در روند انتقال شما خواهد داشت.

مصرف نکردن غذاهای حساسیت زا و التهاب زا

برخی غذاها که میزان هیستامین آن ها نسبت به سایر مواد غذایی بالاتر است ممکن است سبب واکنش سیستم ایمنی بدن و انتقال ناموفق شوند. به عنوان مثال بادمجان از جمله غذاهایی می باشد که با پاسخ و واکنش بدن همراه است یا بسیاری از افراد به انواع انگورها حساسیت دارند. یا بسیاری افرادبه گوجه فرنگی حساسیت دارند توصیه می شود مصرف این غذاها در زمانی که میخواهید انتقال موفق داشته باشید محدود کنید.

سخن پایانی

تغذیه قبل از انتقال جنین بسیار مهم می باشد و جزو نکاتی می باشد که بایستی به آن اهمیت داده شود. سعی کنید آرامش روحی خود را حفظ کنید. سعی کنید از یک رژیم غذایی کم گوشت استفاده کنید و حبوبات و سبزیجات را به زنجیره غذایی خود اضافه کنید. اگر می خواهید از منابع پروتئین بهره ببرید از غذاهای دریایی استفاده کنید بشقاب خود را به گونه ای تنظیم کنید که کمترین مقدار پروتئین را داشته باشد. هم چنین مصرف شکر را قطع کنید.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *