شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

چه مدت می توان بارداری را به تاخیر انداخت و بارور ماند؟!!

جلوگیری از بارداری

امروزه اکثریت زوج ها پس از ۳۵ سال در حال برنامه ریزی برای بارداری هستند. متخصصین زنان و زایمان و همچنین پزشک های ماما نگران این روند و تاخیر زوجین برای بارداریخود هستند چرا که واقعا امن نیست.

اما امروزه و با پیشرفت جوامع و افزایش مشکلات زوجین از بارداری خود به مدت کوتاه و حتی بلند صرف نظر خواهند کرد زیرا اولویت های دنیای امروز تغییر کرده و زوج ها حاضرند به جای بچه دار شدن در اوایل ازدواج، تا مدتی بارداری خود را به تعویق بی اندازند.

خطرات بارداری بعد از 35 سالگی!!

در حال حاضر میانگین سنی مادران در زمان بچه دار شدن حدود ۲۸ سال است، گرچه در سال ۲۰۱۵ میانگین ۴/۲۶ سال و در سال ۲۰۱۴ میانگین سنی ۳/۲۶ سال بوده است. صاحب نظران و محققان بیشتر به میانگین سنی مادران برای بررسی برآیندهای زایمان نگاه می کنند تا سن واقعی آن ها. مطالعات حاکی از آن است که افراد به دلایل مختلفی حاملگی و والد شدن خود را به سنین بعد از ۳۵ سالگی موکول می کنند.   

چرا بارداری بعد از 35 سالگی خطرات زیادی را به همراه دارد در واقع این سوال بیشتر زوجینی است که قصد به تعویق انداختن بارداری خود را دارند. و ما در این مقاله قصد داریم بیان کنیم که زوجین تا چه زمانی می توانند بدون خطر و عوارض و نگرانی از بارداری خود در آینده این امر به تعویق اندازند؟

خطرات به تعویق  انداختن بارداری چیست؟

 1. با گذشت سال ها و افزایش سن زوجین به خصوص خانم ها، تعداد تخم در تخمدان ها کاهش خواهد یافت. که احتمال باردار شدن را به شدت کاهش می دهد. در واقع این موضوع  بیشترین درصد نگرانی متخصصین زنان و زایمان برای بارداری زوجین را به خود اختصاص داده است.
 2. دومین مشکلی که می توان به تعویق انداختن بارداری برای زوجین به همراه داشته باشد  این مورد است که در خانم هایی که به سن 35 سال و یا بالاتر ازآن وارد می شوند درخواست آن ها برای برقراری رابطه جنسی کاهش می یابد و این باعث کاهش درصد بارداری در همان دفعات کم رابطه جنسی خواهد شد که البته این مورد در برخی از خانم ها وجود دارد.
 3. با به تعویق انداختن بارداری ممکن است بیماری هایی در خانم ها ایجاد شود که این بیماری ها شامل: مسدود شدن لوله های فالوپ، آندومتریوز، فیبروم رحم  ایجاد کیست ها و فیبروئیدها و حتی عدم تعادل هورمونی می تواند با بارداری طبیعی تداخل داشته باشد، و بیماری های دیگری که ممکن است باعث شود تا دکتر رحم خانم ها را خارج کند.
 4. متاسفانه بارداری زوجین در سنین بالاتر احتمال نقص در هنگام تولد در نوزاد را می تواند افزایش دهد. اگر شما سعی کنید در سنین پایین تر اقدام با بارداری نمایید احتمال نقایص هنگام تولد به شدت کم است به طور مثال احتمال 1 در 1000 است و آن هم در موارد نادر و بروز مشکلات ژنتیکی این نقایص ایجاد خواهد شد. اما در صورت باردار شدن بعد از ۴۵ سالگی احتمال ایجاد مشکل برای نوزاد ۱ در ۳۰ است.
 5. احتمال سقط جنین می تواند با افزایشسن والدین افزایش یابد.
 6. یکی از مشکلات دیگری که به تعویق انداختن بارداری برای افراد به همراه دارد و در واقع می توان بیان کرد که مسئله مهمی هم به حساب خواهد آمد، تفاوت سنی بین والدین و فرزندان است که این یکی از بزرگترین مشکلات جوامع اامروزه است.تفاوت سنی بین والدین و فرزندان باعث ایجاد مشکلات زیادی در دوران زندگی و تربیت خواهد شد.
 7. مشکل مهم دیگر این است که ممکن است زوجین دیگر به صورت طبیعی بارداری را تجربه نکنند و برای بارداری باید راه های زیادی را از جمله IVF،IUI و… امتحان کنند که این روش های درمان ناباروری روش های پر هزینه و زمان بری خواهد بود.

ناباروری مردان با به تعویق انداختن بارداری!!

بله درست است به تعویق انداختن بارداری باعث ایجاد ناباروری در مردان هم ممکن است شود. چرا؟ به این دلیل که مردان هم با افزایش سن با کاهش کیفیت اسپرم های خود روبه رو هستند همچنین علاوه بر کاهش کیفیت اسپرم با کاهش حرکت اسپرم و تولید اسپرم در سنین بالاتر هم روبه رو خواهند بود. در نتیجه ناباروری در سنین بالاتر تنها مختص به خانم ها نیست.

ناباروری مردان

علت به تعویق انداختن بارداری چیست؟

چرا برخی از بانوان یا حتی آقایان علاقه ایی ندارند بعد از ازدواج تا چند سال اقدام به بارداری کنند یا جدا از بحث علاقه چرا بارداری را به تعویق می اندازند. بر اساس نتیجه گیری هایی که توسط پزشکان و متخصص زنان طی چندسال اخیر انجام شده است. زوجینی که اقدام به جلوگیری از بارداری خود کرده اند در واقع دلایل مختلفی داشته اند. که این دلایل عبارت است از:

 • ادامه تحصیل برای هر یک از زوجین (زن و مرد)
 • مهاجرت به کشور های دیگر
 • بهبود شرایط اقتصادی
 • پایین بودن سن خانم یا آقا

مدت زمان مناسب برای به تعویق انداختن بارداری چیست؟

سوالی که دراینجا مطرح می شود این است که تا چه زمانی می توان این کار را انجام داد؟ یا تا چه زمانی این پیشگیری به صلاح زوجین است و خللی در روند طبیعی بارداری ایجاد نخواهد کرد؟

نکات قابل ذکری درباره این سوالات وجود دارد که مطرح می شود تا زوجین به خصوص بانوان در رابطه با آن فکر کنند و به صورت آگاهانه هر عملی را در این زمینه انجام دهندو اقدام به تصمیم درستی کنند.

خانم ها همیشه با یک مقدار مشخصی از تخمک به دنیا می آیند. بنابراین کلیه خانم ها در واقع مصرف کننده تخمک های خود هستند نه تولید کننده آن. همین علل است که موجب ایجاد یائسگی، قطع قاعدگی یا قطع باروری می شود(مصرف کننده تخمک). یعنی تخمک ها به صورت تدریجی و آرام مصرف می شوند تا به انتها ی ذخیره آن برسد.

در ادامه این مقاله در رابطه با اصلی ترین مشکلی که به تعویق انداختن بارداری به همراه دارد یعنی ایجاد اختلال در روند تخمکگذاری برای شما عزیزان اطلاعاتی ارائه شده است.

رابطه کیفیت تخمک ها با سن:

این تخمک هایی که بانوان در طول زندگی خود مصرف می کنند به این صورت نیست که کیفیت آن ها در همه مراحل و سنین خانم به یک صورت باشد. تخمک های بانوان زمانی که در سنین جوانی هستند بسیار با کیفیت تر است اما هر چه سن بالاتر می رود کیفیت تخمک ها افت پیدا خواهد کرد.

به طور معمول از سن 35به بالا با افت کیفیت تخمک مواجه خواهیم شد. خانم هایی که بالای سن 40 سالگی قرار دارند دارای کیفیت خیلی کمی از تخمک ها هستند و از 45 سالگی به بالا به قدری این تخمک ها افت کیفیت پیدا خواهند کرد. که عملا خانم های 45 سال یا از این سن بالاتر را نابارور در نظر می گیرندحتی اگر این بانوان دارای دوران قاعدگی باشند و دوران قاعدگی آن ها منظم و به موقع باشد.

باورهای غلط در رابطه با تخمک گذاری:

یک باور غلط دیگری که در بین بانوان وجود دارد این است که تصور می کنند که سن شناسنامه ای آن ها با سن تخمدان آن ها یکسان است. اما بر گفته پزشکان این باور بسیار غلط بوده و به این صورت نیست، یعنی تخمدان ها سریع تر از سن شناسنامه ایی پیر می شوند. و قدرت خود را از دست می دهند. بنابراین یک خانم دارای سن 35 سال است ولی ممکن است تخمدان های آن 40 سال باشد. یعنی عملکرد تخمدان ها عالی و مناسب نباشد برای بارداری.

دوری از بارداری با روش صحیح!!

حال که برخی از زوجین با تمام دلایل بیان شده در این زمینه و مشکلاتی که در آینده ممکن است بارداری آن را دچار اختلال کند باز هم قصد دارند که بارداری را خود را به سال های بعد موکول کنند باید بداند که درست ترین روش برای دوری از بارداری چیست؟

پیشگیری از بارداری  با روش غیر طبیعی و دارویی درصد بالایی از موفقیت را به خود اختصاص خواهد داد اما روش های ناامنی است. اگر زنان انتخاب های اشتباهی از روش های پیشگیری از بارداری مانند استفاده مکرر از قرص آی یو دی و قرص های جلوگیری از بارداری. اگر خانم ها بارداری را پس از ۳۵ به تأخیر بیندازند و یا از روش های نا مناسبی ستفاده کنند ممکن است حتی دچار سقط جنین های به صورت مکرر شوند.

روش درست پیشگیری از بارداری:

نکته ایی که باید در رابطه با این موضوع بیان شود روش صحیح و درست پیشگیری از بارداری است. اولین نکته ایی که باید به آن توجه شود سن مناسب برای بارداری است. اوج سنی که یک خانم در بهترین حالت برای بارداری قرار دارد بین 20 تا 25 سال است. از 25 تا 30 سال هم سن مناسبی برای بارداری است پس جای نگرانی وجود ندارد زیرا کیفیت تخمک ها در این دوره بسیار خوب است.

پیشگیری از بارداری

از 30 سالگی به بعد به آهستگی تعداد تخمک ها رو به کاهش هست در نتیجه کیفیت تخمک ها هم کاهش می یابد. از 35 سال به بعد عملا دیگه خانوم وارد دوره ایی می شود که بارداری سخت بوده و کیفیت تخمک ها بسیار افت خواهد کرد. پیشنهاد دکتر زنان درباره این مسئله این است که، خانم هایی که به هر علتی می خواهند باروری را به تعویق بی اندازند بهترین روش این است که تخمک های خود را فریز کنند زیرا می شود که تخمک ها را قبل از 35 سالگی به دلیل اینکه بهترین کیفیت را دارند فریز کرد تا در آینده زوجین به مشکلی برنخورند یا مجبور نشوند از روش دیگر برای بارداری استفاده بکنند روش های پر هزینه ایی همانند تخمک اهدایی، یا ای وی اف،  آی یو آی

اگر هم تمایل دارند تا بارداری طبیعی داشته باشند سنین جوانی را انتخاب کنند و زیاد بارداری خود را به تعویق نیندازند. زیرا علاوه بر اینکه کیفیت تخمک و تعداد آن مطرح است سلامتی یک خانم برای روند بارداری هم مطرح خواهد بود . هر چه بانوان جوان تر باشند دوران بارداری راحت تر با عوارض کمتری را سپری خواهند کرد.

ریسک های ژنتیک:

ریسک مشکلات ژنتیک خاصی با بالا رفتن سن زن در حین حاملگی افزایش می یابد. برای مثال، احتمال تولد نوزادی با سندرم داون با بالا رفتن سن مادر افزایش می یابد.

تحقیقات هادو نشان داده است در حالی که نرخ ابتلای جنین به سندرم داون در هفته دهم حاملگی در زنان ۲۵ ساله ۱ در ۱۰۶۴ است، این نرخ در سن ۳۰ سالگی به ۱ در ۶۸۶ و در سن ۳۵ سالگی به ۱ در ۲۴۰ حاملگی می رسد. اگر زن در سن ۴۰ سالگی حامله شود احتمال سندرم داون نوزاد ۱ در ۵۳ خواهد بود و اگر زن در سن ۴۵ سالگی حامله شود، احتمال اینکه نوزاد به سندرم داون مبتلا باشد ۱ در ۱۹ است.

تحقیقات کمپبل در مجله نیچر به بررسی این سوال پرداخته است که چرا مادران سن بالا ریسک بالاتری برای به دنیا آوردن نوزاد مبتلا به ناهنجاری های مادرزادی دارند؟ که جواب سوال مشخص است و  دلیل آن غیرطبیعی بودن تعداد کروموزم ها است. محققان دانشگاهی در نیویورک دریافتند که فرآیند ژنتیکی نوترکیبی می تواند مسئول افزایش ریسک اختلالاتی چون سندرم داون باشد.

نوترکیبی فرآیندی است که در آن زوج کروموزوم به تبادل مواد ژنتیکی قبل از جدا شدن دو شاخه از هم می پردازند. این تیم دریافتند که در حاملگی سن بالا این فرآیند نوترکیبی خیلی منظم نیست و ممکن است موجب غیرطبیعی شدن تعداد کروموزم ها در سلول های جنسی شود و یا موجب بازچینی رشته های کروموزمی بزرگتر شود.

سقط جنین و رابطه آن با سن بالا:

با بالا رفتن سن مادر خطر سقط جنین به تدریج زیاد می شود. خطر سقط جنین در مادران ۲۰ تا ۲۴ ساله حدود ۹/۸ درصد است، اما این خطر برای زنان حامله بالای ۴۵ سال به ۷/۷۴ درصد می رسد. تصور می شود که کاهش کیفیت تخمک مادر مسئول بالاتر بودن نرخ سقط جنین است.

مرده زایی (جنین مرده):

احتمال مرده زایی در زنان حامله سن بالا از زنان جوانتر بیشتر است. خطر مرده زایی (جنین مرده) در خانم حامله سن بالا بین ۲/۱ تا ۲۳/۲ برابر بیشتر از مادران جوان است. نرخ مرده زایی در زنان ۱۸ تا ۳۴ ساله ۷/۴ در هزار است و این نرخ در زنان ۳۵ و ۴۰ ساله ۱/۶ نوزاد مرده در هر ۱۰۰۰ تولد است در حالی که این نرخ در زنان حامله ۴۰ ساله و بالاتر حدود ۱/۸ در هر هزار زایمان است.

نرخ مرده زایی در زنانی که اول زا هستند نسبت به زنان چندزا بیشتر است و این ریسک در زنان اول زای ۳۵ ساله و بالاتر حتی بیشتر است.

به زنان ۳۵ ساله و مسن تر که حامله هستند اغلب توصیه می شود که با نزدیک شدن به زمان زایمان تحت القای زایمان قرار گیرند زیرا با بالا رفتن سن حاملگی خطر مرگ داخل رحمی جنین و به دنیا آوردن نوزاد مرده افزایش می یابد

سزارین یا طبیعی در سن بالا؟!

برآیند زایمان از قبیل زایمان سزارین اورژانسی و خونریزی پس از زایمان با بالا رفتن سن مادر افزایش می یابد.

محققان نشان داده اند که ریسک خانم ها با سن بالا در زمان زایمان بیشتر از سنین پایین است و برخی از این عوارض عبارتند از:

 • دیابت حاملگی
 • جفت نابجا(جا به جایی جفت)
 • وضعیت قرارگیری ته جنین
 • زایمان سزارین اورژانسی
 • خونریزی پس از زایمان
 • تولد زودرس
 • کم بودن وزن نوزاد
 • زیاد بودن وزن نوزاد در زمان تولد
 • افزایش ریسک مرگ و میر مادر حین زایمان
 • سکته ایکسمیک
 • سکته خونریزی دهنده
 • حمله قلبی
 • مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی هستند.

متاسفانه ذکر این نکته لازم است که عواقب حاملگی در سن بالا به دوره بعد از حاملگی و سال های بعدی عمر خانم ها کشیده می شود و احتمال سکته زنانی که در سن بالا حامله شده اند در دوره یائسگی بیشتر از زنانی است که در سن جوانتر حامله شده اند.

نتیجه گیری:

کسانی که تصمیم می گیرند دیر بچه دار شوند بایستی کاهش قدرت باروری و افزایش خطر سقط جنین و عوارض زایمان را در تصمیم گیری خود در نظر بگیرند. مرده زایی این روزها کم شده است اما هنوز در مادران سن بالا شایع است، به خصوص در چند هفته آخر دوران حاملگی احتمال مرگ داخل رحمی جنین افزایش می یابد.

گرچه باید اعتراف کرد که والد شدن در سن ۳۵ سالگی یا بالاتر مزایایی هم دارد مثلا: بچه های متولد شده از مادران بالای ۳۵ سال دارای مشکلات رفتاری، اجتماعی و عاطفی کمتری هستند. بارکلی و همکاران گزارش کردند که بچه های متولد شده از مادران سن بالا سالم تر، بلند قدتر بوده و تحصیلات عالیه دارند.

اما مزایای زایمان در سن بالا به ریسک های آن نمی چربد و کسانی که تمایل دارند در سنین بالا حامله شوند و اولین بچه خود را بعد از ۳۵ سالگی بدنیا بیاورند، بایستی دیدگاه متفاوتی به حاملگی داشته و مسائل مهم زیادی را در نظر داشته باشند، از جمله حاملگی تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان.

Young Anonymous Woman Holding Birth Control Pills

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

پاسخ

هفت + هفت =

مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه
Call Now Button