لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

درمان سرطان رحم

در این مقاله سرطان رحم و انواع آن را بازگو خواهیم کرد. رحم عضوی تو خالی است که در قسمت پایین شکم در بین مثانه و رکتوم قرار دارد. دیواره های رحم متشکل از دو لایه بافتی بنام لایه داخلی و لایه خارجی است. دو لوله ی ظریف و قابل انعطاف در دو گوشه ی بالایی رحم وجود دارد که به طرف دیواره جانبی لگن کشیده می شود. وظیفه ی این لوله ها هدایت تخمک آزاد شده از تخمدان و تخم بارور شده به سمت رحم است.

با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی روش های درمان سرطان رحم بپردازیم.

گزینه های درمان سرطان رحم و توصیه ها به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله

 • نوع و مرحله سرطان
 • عوارض جانبی احتمالی
 • سلامت کلی
 • وضعیت زنان
 • تنظیمات شخصی
 • از جمله اینکه آیا درمان چگونه بر توانایی او در داشتن فرزند تأثیر می گذارد یا خیر.

زنان مبتلا به سرطان رحم ممکن است نگران باشند که آیا و چگونه درمان آنها بر عملکرد جنسی و باروری آنها اثر می گذارد، و قبل از شروع درمان، این موضوعات باید با تیم مراقبت های بهداشتی مورد بحث قرار گیرد. زنان که می خواهند باروری خود را حفظ کنند، ممکن است به یک متخصص غدد درون ریز (REI) مراجعه کنند. ممکن است مفید باشد برای بحث در مورد گزینه هایی که برای حفاظت از باروری تحت پوشش بیمه درمانی شما قرار دارند.

عوامل موثر بر درمان سرطان رحم

راه های درمان سرطان رحم

سرطان رحم و سرطان تخمدان از جمله بیماری‌هایی است که برای درمان آن باید از روش‌های مختلفی استفاده شود. در ادامه به بررسی برخی از روش‌های درمان سرطان رحم می پردازیم.

شیمی درمانی

در درمان سرطان رحم، شیمی درمانی معمولاً به عنوان یکی از روش‌های درمانی استفاده می شود، این درمان با استفاده از داروهای شیمیایی به سلول‌های سرطانی حمله می‌کند و سعی می‌کند آن‌ها را از بین ببرد. در این روش، داروهایی به بیمار تزریق می‌شود که به خون اضافه می‌شوند.

داروهای شیمی درمانی مختلفی برای درمان سرطان رحم وجود دارد، اما نوع دارو و میزان هر دارو به صورت اختصاصی برای مریض مورد استفاده قرار می‌گیرد و بر اساس نوع بیماری و مرحله آن مشخص خواهد شد. درمان شیمی درمانی برای سرطان رحم ممکن است باعث رخداد عوارض جانبی شود از جمله این عوارض ضعف عمومی، سردرد، تهوع و استفراغ، کاهش اشتها، کاهش وزن، خستگی، کاهش تعداد سلول‌های خون و… است.

شیمی درمانی معمولاً برای بیمارانی که در بخش جراحی نمی‌توانند قرار بگیرند، تجویز می‌شود و یا در برخی موارد به منظور تکمیل مراحل درمان پس از جراحی انجام می شود. میزان و نوع داروهایی که به عنوان شیمی درمانی برای درمان سرطان رحم استفاده می‌شوند، به شرایط مربوط به بیمار بستگی دارد، بنابراین برای تعیین دارو، باید با پزشک مشورت کرد.

پرتودرمانی

در پرتودرمانی، پرتو‌های قویی به سلول‌های سرطانی اعمال می شود، اما این درمان می تواند به بافت‌های سالم در اطراف رحم آسیب برساند و استفاده از آن در برخی موارد دچار محدودیت هایی است.

مهمترین هدف این نوع درمان، کاهش نزدیکی تومور به نواحی حساس، سایز و شیوع تومور و دفع سلول‌های سرطانی است که ممکن است در بعضی از مواقع قبل یا بعد از جراحی یا هم‌زمان با شیمی درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از مزایای استفاده از پرتودرمانی برای سرطان رحم عبارتند از کاهش احتمال بازگشت بیماری، دوران نقاهت کوتاه تر، عدم نیاز به بیهوشی و ماندن در بیمارستان، کوتاه شدن مدت زمان درمان.

عمل جراحي

جراحی حذف تومور و برخی از بافت های اطراف سالم است که به عنوان یک حاشیه در طول عملیات نامیده می شود. این معمولا اولین درمان برای سرطان رحم است. انکولوژی جراحی یک پزشک است که متخصص در درمان سرطان با استفاده از جراحی است. قبل از عمل جراحی، با پزشک خود درباره عوارض جانبی احتمالی جراحی خاصی که داشته اید صحبت کنید درباره اصول جراحی سرطان بیشتر بدانید.

روشهای جراحی مشترک برای سرطان رحم عبارتند از:

 • هیسترکتومی بسته به میزان سرطان
 • هیسترکتومی ساده (حذف رحم و رحم)
 • هیسترکتومی رادیکال (حذف رحم، دهانه رحم، قسمت فوقانی واژن و بافت های اطراف) انجام می شود.
 • برای بیماران که مبتلا به یائسگی بوده اند، جراح نیز معمولا یک سلپینو اووفورکتومی دو طرفه را انجام می دهد که حذف لوله های فالوپی و تخمدان ها است.

هیسترکتومی ممکن است با برش شکم، توسط لاپاراسکوپی یا رباتیک انجام شود که از چندین برش کوچک یا واژینال استفاده می کند. هیسترکتومی معمولا توسط بهترین متخصص زنان انجام می شود که یک جراح است که متخصص جراحی سیستم تولید مثل زن است. در جراحی دستکاری شده با روباتیک، یک دوربین و ابزار از طریق برش کوچک و براق سوراخ وارد می شود. جراح ابزارهای رباتیک را برای رحم، رحم و بافت اطراف هدایت می کند. با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای روش های مختلف جراحی صحبت کنید و ممکن است بهترین روش برای شما مناسب باشد.

انواع روش های درمان سرطان رحم

لنفادنکتومی در همان زمان به عنوان یک هیسترکتومی است ، جراح ممکن است گره های لنفاوی در نزدیکی تومور را از بین ببرد تا تعیین کند که آیا سرطان در خارج از رحم گسترش یافته است یا نه. گاهی اوقات یک بیوپسی گره لنفاوی حادثه انجام می شود. این روش ممکن است تزریق رنگ به رحم در طی هیسترکتومی و حذف چندین گره لنفاوی که در آن رنگ جمع آوری می شود. این روش برای سرطان های سینه و دیگر موارد مفید است و پزشکان در مورد آن مفید هستند.

همچنین، برای سرطان رحم می‌توان از درمان های ترکیبی (جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی) استفاده کرد.

لازم به ذکر است که روش‌های درمانی سرطان رحم بسته به مرحله بیماری، سن و شرایط بیمار متفاوت است و باید توسط پزشک تعیین شود.

عوامل موثر بر انتخاب نوع درمان

انتخاب روش درمان سرطان رحم بستگی به عوامل مختلفی دارد که به شرح زیر است

 • نوع و مرحله بیماری: نوع و مرحله سرطان رحم، عامل تعیین‌کننده‌ای در انتخاب روش درمانی می‌باشد، به عنوان مثال نوع سلولی بیماری، موقعیت و بزرگی تومور بسیار مؤثر هستند.
 • سن و مدت ابتلا به سرطان: یکی دیگر از عواملی که در انتخاب نوع درمان بسیار اهمیت دارد سن بیمار و مدت زمان مبتلا بودن به سرطان است. هرچه مدت زمان ابتلا و سن بیشتر باشد طبیعتا درمان سخت تر می شود.
 • شرایط جسمانی: شرایط جسمانی بیمار، در انتخاب نوع درمان حائز اهمیت است چرا که این شرایط جسمانی است که می تواند تعیین کند که آیا بیمار توانایی انجام جراحی را دارد یا خیر، لذا ارزیابی و مشخص کردن این شرایط بسیار مهم است.
 • ترجیح بیمار: گاهی بیماران ممکن است ترجیح دهند به جای شیمی درمانی و پرتو درمانی، جراحی را به عنوان روش درمانی انتخاب کنند. در این راستا باید، شرایط درمان بیماری را با پزشک معالج مطرح کرد و پس از بررسی موارد بهترین روش تشخیص داده خواهد شد.

کلام آخر

طرح مراقبت شما ممکن است شامل درمان علائم و عوارض جانبی، بخش مهمی از مراقبت های سرطان باشد. وقت خود را برای آموختن در مورد تمام گزینه های درمان خود بگذارید و مطمئن شوید که سوالاتی در مورد چیزهایی که معلوم نیست، بپرسید. با پزشک خود درباره اهداف هر درمان و آنچه که می توانید در هنگام دریافت درمان انتظار داشته باشید صحبت کنید. درباره تصمیمات مربوط به درمان بیشتر بیاموزید.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *