شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

دلیل خونریزی رحم

خونریزی غیرطبیعی رحمی به عارضه ایی گفته می شود که در آن در بین دوره های عادت ماهانه خونریزی هایی مشاهده می گردد. این بیماری همچنین منجر به قاعدگی بسیار سنگین و یا طولانی مدت می گردد. همان طور که می دانید جریان قاعدگی طبیعی زنان معمولاً حدود پنج روز می باشد و هر 21 تا 35 روز اتفاق می افتد. در صورتی که این سیکل بهم بریزد ممکن است بر باروری فرد تأثیر منفی بگذارد و یا اینکه علامت سرطان باشد. لذا در صورتی که خونریزی غیر عادی رحمی را تجربه می کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چرا رحم خونریزی می کند؟

دکتر غزاله موسوی زاده ، متخصص زنان و زایمان با اشاره به اهمیت خونریزی های بعد از قاعدگی توجه بانوان عزیز را به تشخیص زود هنگام بیماری خونریزی رحم خاطر نشان نمودند . خونریزی رحم که می تواند بیانگر بیماری های جدی در ناحیه تناسلی باشد نیاز به تشخیص و معاینه ی صحیح دارد تا درمان های لازم در این جهت انجام شود.

علل مهم برای خونریزی رحم شامل موارد زیر می شود:

  • اختلالات هورمونی

استروژن و پروژسترون دو هورمون مهم و تأثیرگذاردر بدن هستند که ترشح بیش از اندازه و یا کم آنها موجب خلل در روند تعادل عادت ماهیانه می شود .بهم ریختن تنظیم عادت ماهانه باعث تغییر در چرخه تخمک گذاری شده و باروری را دچار مشکل می کند، خونریزی می تواند یکی از عوارض بهم خوردن تعادل هورمونی باشد.

وجود کم ترین اختلال در تعادل این دو هورمون باعث بروز خونریزی های نامنظم و غیر طبیعی درفرد می شود.

  • خوردن قرص های ضد بارداری

یکی از عوامل شایع خونریزی غیر طبیعی رحم مصرف قرص‌های ضد بارداری است، درواقع با مصرف این قرص‌ها تعادل هورمونی در بدن بروز می کند و در نتیجه باعث خلل د تخمک گذاری می شود.

اختلال در این روند باعث عدم تعادل در عادت ماهیانه شده و خونریزی غیر طبیعی در او ایجاد می کند .

مصرف قرص‌های ضدبارداری و اورژانسی باید تحت نظر متخصص زنان و زایمان مصرف شود، زیرا باید با توجه به شرایط فعلی شما بهترین راه جلوگیری در نظر گرفته شود.البته لکه بینی در بین عادت ماهانه نیز از دیگر عوارض مصرف قرص‌های ضد بارداری محسوب می شود.

  • برخی بیماری‌های رحم

ممکن است رحم به علت نقص عملکردی، باعث خونریزی شود، مثلا وجود پولیپ که به دلیل افزایش ضخامت مخاط داخل رحم ایجاد می‌شود می تواند خونریزی های رحمی را در پیش داشته باشد ، همچنین فیبروم یا همان تومور خوش‌خیم عضله رحم هم می تواند عامل خونریزی باشد .

در برخی زنان بزرگی رحم که در اثر زایمان‌های متعدد ایجاد می ‌شود عامل خونریزی است .از موارد دیگری که خونریزی های رحم را در پی دارد بروز سرطان رحم است ، این نوع سرطان بیشتر در زنان بالای 50 سال و بعد از یائسگی اتفاق می افتد.

  • سقط جنین و یا حاملگی خارج رحمی

خونریزی رحمی در بین عادت‌های ماهانه یکی از مواردی است که زنان از آن شاکی هستند، سقط جنین در هفته های اول می تواند عامل خونریزی رحمی شود و شمارا دچار مشکل نماید .حتی حاملگی خارج رحمی نیز عاملی برای خونریزی غیر طبیعی رحم باشد.

  • ورود به دوره ی یائسگی

زنان تقریبا بعد از 40 سالگی وارد یائسگی می شوند، در این دوره مقدار هورمون استروژن در بدن فرد تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. با کم شدن سطح استروژن، چرخه قاعدگی رو به خاموشی می‌گذارد و دیواره رحم شروع به نازک شدن می ‌کند.

نتیجه ی نازک شدن دیواره داخلی رحم ، شکننده شدن و تضعیف رگ‌های خونی این قسمت است که با خونریزی از ناحیه رحم همراه است .

با تشکر، مدیریت سایت دکتر موسوی زاده

دکتر موسوی زاده

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021
مطالب مرتبط

پاسخ

پانزده − یازده =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button