لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

ذخیره تخمک

ذخیره تخمک

ذخیره تخمک روشی برای توانایی بارداری در آینده می باشد. تخمک هایی از تخمدان ها گرفته می شوند و طی فرایندی خاص فریز می شوند و برای آینده ذخیره می شوند. تخمک فریز شده می تواند در شرایط دمایی مناسب قرار بگیرد و در محیط آزمایشگاهی با اسپرم ترکیب شود و سپس به رحم مادر با روش ivf انتقال داده شود. متخصص زنان این روش را توضیح می دهد و عوارض و درصد موفقیت آن را به بیمار توضیح می دهد.

ذخیره تخمک
ذخیره تخمک

علت فریز تخمک

در صورتی که فرد برای بارداری آمادگی لازم را ندارد ولی در آینده قصد بارداری دارد می تواند با فریز کردن تخمک این امکان را فراهم آورد. بر خلاف فریز کردن تخمک بارور شده، فریز تخمک نیازی به اسپرم ندارد زیرا تخمک ها قبل از فریز شدن نیازی به بارور شدن ندارند.

تحریک کردن تخمدان ها

با هورمون تراپی می توان به تحریک تخمدان ها کمک کرد تا تخمک های زیادی تولید کنند. زیرا تولید یک تخمک به صورت ماهیانه برای این روش کافی نمی باشد. می توان با دارودرمانی به تحریک تخمک گذاری کمک کرد. در طول این روش درمانی بیمار تحت بررسی قرار می گیرد و آزمایش خون از فرد گرفته می شود. در این آزمایش خون سطح استروژن فرد بررسی می شود. معمولاً سطح استروژن افزایش یافته و سطح پروژسترون تا بعد از تخمک گذاری پایین قرار می گیرد.

آزمایشات دیگری مانند سونوگرافی واژینال گرفته می شود تا تصاویری از تخمدان ها فراهم شود. با این تصاویری که به دست می آید فولیکول ها ( که حاوی تخمک ها هستند ) بررسی می شوند. تزریق دیگری صورت می گیرد تا تخمک ها بالغ شوند.

خارج کردن تخمک ها

این فرایند در کلینیک یا مطب پزشک و با تزریق آرام بخش به بیمار صورت می گیرد. یکی از دسترسی های متداول به تخمدان با کمک سونوگرافی ترانس واژینال صورت می گیرد. در این روش دسته دستگاه وارد واژن می شود تا فولیکول ها را شناسایی کند. سپس سوزن مخصوصی وارد واژن می شود و تخمک ها را از رحم خارج می کند. بعد از این اقدام انقباضاتی در ناحیه رحم و تخمدان ها احساس می شود. احساس فشار و سنگینی برای هفته ها احساس می شود زیرا تخمدان ها بزرگ شده بودند.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام زایمان سزارین و زایمان طبیعی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

فریز کردن تخمک

بعد از خارج کردن تخمک ها بلافاصله در دمای مناسبی فریز می شوند و برای استفاده در آینده در شرایط دمایی مناسب نگهداری می شود. این فرایند به طور متداول با نام ویتریفیکیشن شناخته می شود.

بعد از خارج کردن تخمک

فرد ظرف یک هفته می تواند به فعالیت های روزمره خود بازگردد. از رابطه جنسی محافظت نشده پرهیز شود تا از بارداری ناخواسته پیشگیری شود. اگر علائم زیر مشاهده شود حتماً به پزشک مراجعه شود:

–    تب بالاتر از 38.5 درجه
–    دل درد شدید
–    افزایش وزن بیشتر از 0.9 کیلوگرم در 24 ساعت
–    خونریزی شدید واژنی ( نیاز به بیشتر از دو پد در هر ساعت )
–    سختی در ادرار کردن

منبع : https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/egg-freezing/about/pac-20384556

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *