لوگو دکتر غزاله موسوی زاده
امتیاز بده

روش انجام IUI

امتیاز بده

روش انجام  IUI یا روش تزریق اسپرم به داخل رحم، روشی است جهت درمان ناباروری. این روش، اولین اقدام برای درمان ناباروری در بسیاری از زوج ها به شمار می رود، که نسبت به سایر روش ها کم هزینه تر بوده و میزان تهاجم آن نسبت به سایر روش ها کمتر است. در این روش اسپرم مرد با ابزار خاصی (کاتتر) درون رحم زن فرستاده می شود.

در این روش ابتدا با مصرف داروهای هورمونی تخمدان  تحریک شده و معمولا بیش از یک تخمک آزاد می شود. (در حالت طبیعی تخمدان زن هر ماه یک تخمک آزاد می کند). بدیهی است که تلقیح اسپرم به داخل رحم باید در زمان تخمک گذاری انجام شود. پس از آزاد سازی تخمک و تعیین مدت مناسب تخمک گذاری، نمونه اسپرم از مرد گرفته می شود، که این نمونه در همان روز انجام درمان ناباروری با IUI گرفته می شود و در آزمایشگاه اسپرم های مقاوم و قوی از سایر اسپرم ها جدا و انتخاب می شوند. سپس اسپرم های جدا شده از طریق یک لوله باریک (کاتتر) به رحم تزریق می شوند. این روش بدون انجام بیهوشی عمومی انجام می گیرد.

در این روش هیچ دردی حس نشده و تنها چند دقیقه زمان می برد و بیمار می تواند در همان روز از بیمارستان مرخص شده و فعالیت های روزمره خود را انجام دهد. درمان ناباروری با iui هیچ گونه مراقبت ویژه ای نیاز نیست، اما توصیه می شود بیمار حداقل به مدت 30 دقیقه روی تخت دراز بکشد و پاهای خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارد. همچنین توصیه می شود بعد از انجام آی یو آی رابطه جنسی داشته باشید، چرا که آمیزش جنسی احتمال باروری را افزایش می دهد. همچنین توصیه می شود که رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و مکمل های غذایی را نیز مصرف نمایید. بعد از 10 الی 14 روز از عمل آی یو آی بیمار جهت تشخیص بارداری، آزمایش انجام خواهد داد.

لکه بینی و یا خونریزی جزئی پس از انجام آی یو آی کاملا طبیعی می باشد، که شاید این خونریزی ناشی از آزاد شدن تخمک می باشد. گرچه این روش درد ندارد، اما ممکن است برخی از زنان درد بسیار کمی را احساس نمایند. شایان ذکر است که این روش هیچ گونه تاثیر منفی بر رحم ندارد. همچنین احتمال باروری زن بستگی به سن وی دارد، بدیهی است که با افزایش سن زن، احتمال باروری نیز کاهش می یابد.

درمان ناباروری با iui

امروزه با پیشرفت علم و دست یابی پزشکان به امکانات گسترده ، دیگر بارداری برای زوج های نابارور ، آرزوی محال نیست. البته لازم به ذکر است که برخی از زوجین ممکن است از هیچ یک از تکنیک های پیشرفته درمان ناباروری نتیجه نگیرند، ولی طبق نظر پزشکان با استفاده از دانش و علوم نوین ، بالاخره می توان به طریقی امکان بارداری را فراهم کرد. یکی از این روش های نوین در درمان مشکلات ناباروری ، درمان ناباروری با iui است .

تعریف ناباروری

به شرایطی که زوج برای باروری اقدام می کند ولی پس یک سال نتیجه ای نمی بیند ، ناباروری می گویند .

چگونگی باروری با iui

برای درمان ناباروری با iui ، اسپرم شسته شده به داخل رحم تزریق می شود و می توان شرایط باروری را قوت بخشید . در این کار امکان ارتباط بین تخمک و اسپرم بیشتر شده و شانس بارداری باا می رود . درمان ناباروری با iui ، تکنیکی است ساده که جایگاه ویژه ای برای فرزندآوری یافته است که در طی این امر ، هیچ درد و ناراحتی حس نخواهد شد و تحت نظر پزشک در فضایی استریل و مناسب و بدون بی هوشی قابل انجام است  . بسیار مهم است که این عمل تحت نظر متخصص زنان انجام شود . علاوه بر تزریق اسپرم با توجه به شرایط بیمار ، داروهای تحریک کننده با دوز مناسب برای آزاد کردن تخمدان تجویز می شود . پس ا اقدامات فوق ، به کمک سونوگرافی وضعیت سیستم تناسلی بررسی می گردد و طبق نظر پزشک داروهای باروری تزریق خواهد شد.

بارداری با iui

روش IUI با نمونه اسپرم گرفته شده از مرد انجام گرفته و در اکثر مواقع در شرایط زیر از آن استفاده می گردد:

 • ناباروری به دلایل نا مشخص
 • آندومتریوز خفیف
 • مشکلاتی در دهانه رحم یا مخاط دهانه رحم
 • تعداد اسپرم ناکافی
 • کاهش حرکت اسپرم ها
 • اختلال در انزال و نعوظ

iui موفق

روش IUI در موارد زیر موثر نمی باشد:

 • زنان با آندومتریوز متوسط یا حاد
 • زنانی که لوله های رحمی خود را بسته اند و یا لوله های رحمی برداشته شده است.
 • زنان مبتلا به بیماری شدید در لوله های رحمی و رحم
 • زنانی که عفونت های مزمن و شدید لگنی داشته اند.
 • مردانی که هیچ اسپرمی در مایع منی شان وجود ندارد.

بارداری به روش ivf

در مواردی که روش IUI موثر واقع نمی شود، روش IVF می تواند به درمان ناباروری کمک کند. این روش تفاوتهایی با روش iui داشته که می توانید با مطالعه مطلب بارداری به روش ivf راجع به آن آگاهی پیدا کنید.

مراقبتهای بعد از iui

در صورتی که برای درمان ناباروری با IUI تحت درمان دارویی هستید و هر یک از علائم زیر را تجربه می کنید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • سرگیجه و یا احساس سبکی در سر
 • تنگی نفس
 • افزایش ناگهانی وزن بیش تر از 3 کیلوگرم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد های شدید لگنی و شکمی
 • افزایش ناگهانی سایز شکم

هر زوجی پاسخ متفاوتی به درمان با IUI داشته و این مورد ، پیش بینی موفقیت روش IUI را دشوار می کند. بسیاری از عوامل بر میزان موفقیت روشIUI  تاثیر می گذارد. از جمله این عوامل می توان به سن زن ، دلیل اصلی ناباروری، استفاده از داروهای باروری و دیگر موارد مربوط به بارداری اشاره کرد.

نرخ موفقیت این روش بسته به دلایل ناباروری متفاوت است. درصد موفقیت این روش در زنان بالای 40 سال کمتر می باشد. همچنین در زنانی که بعد از سه بار امتحان روش IUI ، باردار نشده اند، نرخ موفقیت پایین است. برای اطمینان از اینکه این روش برای فرد مناسب می باشد یا خیر، بهتر است که با پزشک متخصص زنان مشورت شود.

نتیجه

به کمک این روش درمان ناباروری به بهترین نحو صورت گرفته و شانس بارداری به میزان بسیار زیادی بالا می رود . بسیاری از زوج های نابارور به کمک تکنیک های درمان ناباروری با iui به نتیجه رسیده و پس از طی مراحل تخصصی صاحب فرزند شده اند.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *