لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان :

سرطان تخمدان یکی از انواع سرطان هاست که از تخمدان شروع شده و در صورت بدخیم بودن ، به نواحی دیگر بدن نیز سرایت می کند . در بدن هر خانم دو عدد  تخمدان موجود است که در دو طرف رحم جای دارند ابعاد هر تخمدان عموما از اندازه یک بادام تا چند میلیمتر بزرگتر متغیر است . سرطان تخمدان سالانه 6500 زن انگلیسی را به خود مبتلا کرده و می توان گفت که پس از سرطان سینه ، سرطان روده ، سرطان ریه و سرطان رحم پنجمین سرطان متداول در زنان است .

سرطان تخمدان در زنانی ظاهر می شود که به سن یائسگی رسیده باشند ولی در سال های اخیر به علت عادات غذایی غلط و تغییر الگوی زندگی ، در سنین پایین تر هم ظاهر می شود.

سرطان تخمدان

نشانه های سرطان تخمدان :

این بیماری امکان دارد که هیچ نوع نشانه ای نداشته باشد خصوصا در مراحل اول ابتلا و در مراحل دیگر ، نشانه های آن همچون بیماری های دیگر است و تشابه زیادی به امراض زنانه شایع دارد . تشخیص و شناسایی این سرطان دشوار و پیچیده بوده که اگر بخواهیم به علایم و نشانه های کلی اشاره کنیم می توانیم از نفخ ، درد لگن ، درد شکم ، دفع ادرار پی در پی ، حس فشار و حس سیری نام ببریم . لازم به ذکر است که زایمان سزارین ارتباطی با این بیماری ندارد چه بسا زنانی که زایمان طبیعی به دفعات داشته اند ولی باز هم درگیر چنین بیماری هایی می شوند در این خصوص دلیل اصلی این بیماری ، عادات زندگی غلط است.

تشخیص سرطان تخمدان با آزمایش خون :

برای معاینه و کنترل سرطان تخمدان هیچ راهی موجود نیست از این رو خانم هایی که ریسک ابتلا به سرطان دارند ، بهتر است با کمک جراحی تخمدان های خود را تخلیه نمایند . ولی متخصصین بر این نظریه اند که تست خون در هر 4 ماه یک بار تشخیص به موقع سرطان را میسر ساخته و به درمان آن کمک می نماید .

به غیر از معاینات و آزمایش های خون ، می توان گفت برخی پزشکان با بررسی وضعیت بیمار به شناسایی سرطان تخمدان دست می یابند . تنها گزینه برای این تشخیص عبارتست از مجموعه ارزیابی های علایمی چون : احساس دائو نفخ شکمی ، تورم شکم ، حس ناراحتی در شکم و لگن .

با تشکر مدیریت سایت دکتر موسوی زاده متخصص زنان و زایمان و نازایی.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *