لوگو دکتر غزاله موسوی زاده
امتیاز بده

 علائم تنبلی تخمدان

امتیاز بده

 علائم تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان یک وضعیت یا شرایط بدنی است که می تواند بر چرخه قاعدگی ، باروری ، هورمون ها و جنبه های دیگر او تأثیر بگذارد. همچنین می تواند بر سلامتی در طولانی مدت تأثیر منفی بگذارد.

تخمدان های پلی کیستیک چیست؟

تخمدان های پلی کیستیک کمی بزرگتر از تخمدان های طبیعی هستند و دو برابر تعداد فولیکول ها را دارند. تخمدانهای پلی کیستیک بسیار متداول هستند که در 20٪ از خانمها تأثیر می گذارد. تخمدانها کیست ندارند و باعث درد نمی شوند. داشتن تخمدان پلی کیستیک به این معنا نیست که شما مبتلا به تنبلی تخمدان هستید زیرا تنها 6-7٪ از زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک دارای تنبلی تخمدان هستند.

 علائم تنبلی تخمدان

علائم تنبلی تخمدان چیست؟

 • دوره های نامنظم (غالباً نادر ، اما گاهی مکرر)
 • مشکل در بارداری (کاهش باروری)
 • داشتن موهای صورت یا بدن بیشتر از حد معمول برای شما (هیرسوتیسم) و در آوردن موهای زائد
 • ریزش موی سر
 • اضافه وزن ، افزایش سریع وزن ، مشکل در کاهش وزن
 • پوست چرب ، آکنه
 • علائم ممکن است از زن به زن دیگر متفاوت باشد. برخی از خانم ها علائم خفیفی دارند ، در حالی که برخی دیگر با طیف وسیعی از علائم بوده و به شدت تحت تأثیر قرار
 • می گیرند.

چه عواملی باعث تنبلی تخمدان می شود؟

علت تنبلی تخمدان هنوز مشخص نیست. تنبلی تخمدان گاهی اوقات در خانواده ها ارثی می باشد. اگر هر یک از بستگان شما (مادر ، عمه ، خواهران) مبتلا به تنبلی تخمدان باشند ، ممکن است خطر ابتلا به تنبلی تخمدان در شما بیشتر شود. این در اصل یک شرط است که تخمدان ها به شکلی تنبل عمل می کنند.

علائم تنبلی تخمدان مربوط به سطح غیر طبیعی هورمون است. هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که عملکرد بدن را کنترل می کنند. تستوسترون هورمونی مردانه است که در خانم ها به وسیله تخمدان ها بصورت اندک تولید می شود. زنان مبتلا به تنبلی تخمدان کمی بالاتر از حد طبیعی تستوسترون هستند و این با بسیاری از علائم این بیماری همراه است.

انسولین هورمونی است که سطح گلوکز (نوعی قند) را در خون تنظیم می کند. اگر تنبلی تخمدان دارید ، ممکن است بدن شما نسبت به هورمون انسولین (که به مقاومت انسولین شناخته می شود) کاهش یافته باشد ، بنابراین سطح گلوکز بیشتر است. برای جلوگیری از افزایش سطح گلوکز ، بدن شما انسولین بیشتری تولید می کند. مقادیر بالای انسولین می تواند منجر به افزایش وزن ، دوره های نامنظم ، ناباروری و سطوح بالاتر تستوسترون شود. در طولانی مدت زنان مبتلا به تنبلی تخمدان در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستند که به عنوان دیابت حاملگی (GDM) یا دیابت نوع دو شناخته می شوند.

انتخاب یک دکتر  زنان خوب می تواند در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری های زنان  بسیار مهم است. دکتر موسوی زاده در خصوص تنبلی تخمدان و درمان آن می تواند کمک شایانی به خانم های عزیز نماید.  جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تنبلی تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

زنان مبتلا به تنبلی تخمدان معمولاً علائم و نشانه های متفاوتی دارند. این می تواند تنبلی تخمدان را به یک بیماری دشوار برای تشخیص تبدیل کند. به همین دلیل ممکن است برای رسیدن به تشخیص ، مدتی طول بکشد.

تشخیص معمولاً وقتی دو مورد زیر وجود دار انجام می شود:

 • دوره های نامنظم ، نادر یا بدون دوره
 • موهای صورت یا بدن بیشتر از حد معمول و یا آزمایش خون است که سطح تستوسترون بالاتری نسبت به حد معمول نشان می دهد
 • اسکن سونوگرافی که تخمدان های پلی کیستیک را نشان می دهد.

برای تشخیص تنبلی تخمدان باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

assurewomenshealth.ie/services/gynaecology/polycystic-ovaries/

مقالات مرتبط دکتر موسوی زاده دکتر زنان خوب در تهران 

تنبلی تخمدان 

دکتر خوب برای درمان تخمدان پلی کیستیک

ارتباط تخمدان پلی کیستیک و ناباروری

درمان تخمدان پلی کیستیک

و ….

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *