لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

عمل ترمیم لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی هر روز محبوبیت بیشتری بین خانم‌ها پیدا می‌کند و افراد بسیاری به دنبال انجام این جراحی هستند، این جراحی زیبایی واژن توسط پزشک متخصص زنان و گاهی اوقات جراح پلاستیک انجام می‌شود اما ممکن است برخی از جراحان که تخصصی لازم در زمینه آناتومی لگن زنان را ندارند و یا اینکه تجربه کافی برای انجام جراحی به ظاهر ساده اما پیچیده‌ی لابیاپلاستی را ندارند، باعث نارضایتی بیمار از نتیجه‌ی جراحی شوند. در مواردی حتی پزشکان باتجربه نیز ممکن است به علت تکنیک ضعیف و محاسبات اشتباه باعث شود نتایج مطلوبی حاصل نشود. گاهی نیز عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پس از جراحی مانند فعالیت بیش از حد طی یک الی دو هفته اولیه ممکن است باعث تغییر نتایج جراحی شود. به هر حال مانند هر جراحی دیگری در جراحی لابیاپلاستی نیز همواره ممکن است نتایج منفی وجود داشته باشد که بیمار از ظاهر جدید یا اینکه عوارض جانبی دیگر رضایت نداشته باشد. در این موادر جراحی ترمیم لابیاپلاستی استفاده می شود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد جراحی ترمیم لابیاپلاستی بدانید.

عمل ترمیم لابیاپلاستی

لابیاپلاستی عملی است برای کاهش اندازه لابیا، بهداشت و جوان‌سازی اندام تناسلی برای افرادی که از ظاهر لابیای خود رضایت ندارند یا اینکه بنا به دلایل بهداشتی دچار مشکلاتی هستند که باید حجم لابیای آن‌ها کاهش یابد، مناسب است. این جراحی معمولا دارای نتایج بسیار مثبتی می باشد و اکثر بیماران از انجام آن رضایت دارند. اما در مواقعی اتفاق می افتد که افراد از نتایج این جراحی ناراضی باشد. در مواقعی که جراح جرات کافی برای برداشتن بافت لابیا در حین جراحی اول را نداشته یا اینکه بیمار به طور واضح بیان نکرده است که قصد دارد چه مقداری کاهش در اندازه لابیا را داشته باشد، احتیاج به جراحی ترمیمی ایجاد می‌شود. اصلاح این مشکل اغلب ساده بوده و با برداشتن مقداری از بافت لابیا می‌توان به نتایج مورد نظر بیمار دست یافت. در این مواقع جراحی ترمیم لابیاپلاستی بهترین راه حل می باشد. در ادامه بیشتر به این موضوع پرداخته شده است.

چه مواردی باعث نارضایتی بیمار از نتیجه جراحی لابیاپلاستی می‌شود؟

 • عدم قرینگی
 • کاهش بیش از حد لابیا مینور
 • ایجاد اسکار پس از جراحی
 • ایجاد پولیپ کوچک که نیاز است با جراحی برداشته شود
 • عدم رضایت از نتایج ظاهری

 بعد از ایجاد هر کدام از عوارض گفته شده ممکن است برخی بیماران تصمیم به جراحی ترمیمی لابیاپلاستی بگیرند، گاهی اوقات آن‌ها خواهان تغییرات جزئي و در برخی موارد تغییرات کلی را مد نظر دارند. در مورد جراحی لابیاپلاستی و تنگ کردن هم زمان واژن بیشتر بدانید.

چه زمانی می توان از جراحی ترمیم لابیاپلاستی استفاده نمود؟

در اکثر موارد جراحی ترمیمی لابیا پلاستی لازم نیست و بیمار باید فقط چند ماه صبر کند تا نتایج جراحی به طور کامل مشخص شود، به طور معمول 3 تا 6 ماه طول می‌کشد تا با کاهش تورم، التهابات و بهبود محل بخیه‌ها بتوان نتایج نهایی را مشاهده نمود بنابراین جراحی ترمیمی زیر 6 ماه به هیچ وجه توصیه نمی‌شود مگر اینکه مشکل یا نقص واضحی در نتیجه روش جراحی قبلی وجود داشته باشد که نیاز به فوریت انجام جراحی حس شود.  در جراحی ترمیمی جراح ممکن است این لبه‌ها را دوباره برش دهد، لازم به ذکر است که بهبود پس از جراحی ترمیمی ممکن است به خوبی جراحی اول صورت نگیرد، عدم تقارن یکی دیگر از مشکلاتی است در این مواقع ممکن است ایجاد شود.

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی معمولاً بسیار پیچیده‌تر از جراحی لابیاپلاستی می‌باشد بنابراین نیاز به زمان بیشتری دارد. اگر اشکالات جزئی مطرح باشد می‌توان با استفاده از بی‌حسی موضعی و در مطب آن را انجام داد اما در مواردی که مشکلات حاد ایجاد شده است  معمولاً حدود 2 تا 3 ساعت زمان نیاز دارد و همیشه تحت بیهوشی کامل صورت می‌گیرد تا راحتی کامل بیمار فراهم شود. برای انجام جراحی های پیچیده و رفع اشکالات پیچیده بهتر است حداقل 6 ماه زمان بگذرد تا عروق ناحیه به طور کامل تشکیل شود و شانس موفقیت جراحی ترمیمی بالاتر رود

 مواردی که در جراحی ترمیمی می‌توان اصلاح نمود

 • شایعترین دلیل برای جراحی ترمیمی برداشتن بیش از حد بافت لابیا می‌باشد. جراحان بی‌تجربه در حین برش لابیا، کشش بیش از حد ایجاد می‌کنند و به دلیل اینکه بافت لابیا الاستیک می‌باشد پس از برش متوجه می‌شوند که کاهش بیش از حد صورت گرفته است. ترمیم این نقص معمولاً پیچیده و دشوار می‌باشد. گاهی اوقات ممکن است مقدار اضافی بافت در نزدیکی پرینه یا به سمت انتهای هودکلیتورال باقی مانده باشد در این موارد می‌توان در جراحی ترمیمی از این بافت اضافی استفاده شود. برای انجام این جراحی باید حداقل 3 تا 4 ماه از زمان اولین جراحی شما گذشته باشد.

بهتر است قبل از جراحی با پزشک خود به طور واضح در مورد مقدار بافتی که قصد دارید کاهش پیدا کند صحبت نمایید تا از ایجاد مشکلات این‌چنینی جلوگیری شود.

 • تشکیل هماتوم یکی از دلایل جراحی ترمیمی لابیاپلاستی می‌باشد. هماتوم در واقع تجمع خون موضعی در لابیا می‌باشد که می‌تواند از بهبود مناسب خط بخیه جلوگیری نماید و منجر به ایجاد ظاهر نامناسب در لابیا شود.

علت ایجاد هماتوم بعد از لابیاپلاستی

از علل ایجاد هماتوم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تکنیک ضعیف جراح
 • فعالیت بیمار در حین بهبودی
 • سیگار کشیدن
 • دیابت
هزینه لابیاپلاستی

کلام آخر

سخن آخر اینکه ممکن است همیشه امکان جراحی ترمیمی وجود نداشته باشد بنابراین در انتخاب اولین جراح خود نهایت دقت را داشته باشید. قطعا با مراجعه به بهترین متخصص زنان در غرب تهران بهترین جراحی را پشت سر خواهید گذاشت .

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *