شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

لاپاراسکوپی چیست

لاپاراسکوپی چیست ؟

لاپاراسکوپی یا (Laparoscopy) یک جراحی بسیار ساده برای تشخیص بیماری های نواحی شکم و ناحیه تناسلی است که علاوه بر تشخیص به درمان بسیاری از بیماری های این نواحی کمک می کند.

لاپاراسکوپی یک روش جراحی است که پزشک با ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف‌، تلسکوپ مخصوص را وارد شکم می کند تا بتواند بیماری های ناحیه رحم و اعضای لگنی یک زن نابارور را بررسی نماید .

در واقع لاپاراسکوپی یک روش برای بررسی علل ناباروری و در نهایت ارائه روش برای درمان آن می باشد .

زمانی که بررسی های دیگری برای ناباروری مد نظر قرار می گیرداما نتیجه ای گرفته نمی شود ، نیاز به لاپاراسکوپی داریم ، البته لاپاراسکوپی باید توسط متخصص زنان و زایمان انجام شود تا به دقت علائم ناباروری بررسی شود.

این جراحی بسیار کوچک بوده و البته مخاطره ای برای بیمار ندارد اما می تواند بسیاری از بیماری ها را تشخیص دهد و برای درمان آن اقدامات لازم انجام شود .

لاپاراسکوپی چیست

زمان جراحی‌

بسیاری از پزشکان این جراحی را قبل از قاعدگی (هفته قبل از قاعدگی بعدی‌) توصیه می کنند ، در این دوره اطلاعات دقیق تری از زمان تخمک گذاری در اختیار فرد قرار خواهد گرفت .

بیشتر بیماری های زنان را می توان از طریق لاپاراسکوپی درمان نمود

از جمله این بیماری ها شامل

درمان نازایی با لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی کمک بزرگی به شناخت علل نازایی می کند و از این طریق است که می توان سد ناباروری را شکست و باردار شد .

صحبت های خانم دکتر در خصوص لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود ؟

در این جراحی فرد طی بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی برای عمل آماده می شود ، در لاپاراسکوپی ،از  وسیله نازکی بنام لاپاروسکوپ  استفاده می شود، برای ورود لاپاراسکوپ به شکم نیاز به ایجاد یک شکاف ساده در زیر ناف است ، این دستگاه  به جراح امکان معاینه داخل شکم را می دهد ،  در صورت لزوم عمل را بدون نیاز به ایجاد برش بزرگ فراهم می آورد.

موارد استفاده از لاپاروسکوپی

لاپاراسکوپی به تشخیص علل درد و یا بیمای های احتمالی می پردازد به طور کلی در موارد زیر ممکن است انجام لاپاراسکوپی برای شما تجویز شود
– احساس  درد شدید در ناحیه  شکم  و زیر شکم
– بروز مشکلات در باروری و عدم باروی توسط فرد
– وجود برخی بیماری ها و یا مایع غیر طبیعی در شکم
– بروز  بارداری خارج رحمی در زنان
– ابتلا به کیست تخمدانی یا تخمدان پلی کیستیک
–  زنان مبتلا به چسبندگی در رحم
– مبتلایان به هیسترکتومی

درمان با روش لاپاراسکوپی چگونه است؟

با جراحی لاپاراسکوپی امکان مشاهده اعضاء و بافتهای داخلی بسیار ساده تر خواهد بود و عملا تشخیص بیماری و نوع درمان با دقت بالاتری صورت می پذیرد، این عمل به پزشک در تشخیص مشکل و تصمیم گیری در مورد تجویز دارو یا جراحی کمک می کند.

کاربرد های دیگر لاپاراسکوپی

این عمل در افرادی که دچارآندومتریوز هستند، بسیار کارآمد خواهد بود زیرا به کمک آن می توان بیماری را درمان نمود و ضایعات  بیماری از طریق آن برداشت و قدرت باروری فرد را مجددا به وی باز گرداند.
یکی دیگر از عوامل نازایی وجود فیبروم می باشد.
اگر علت اصلی ناباروری فیبروم های بدخیم باشند، جراح با کمک لاپاراسکوپی فیبروم ها را بر داشته و باروری را امکان پذیر می نماید. همچنین لاپاراسکوپی چسبندگی را از بین می برد و بیماری های دیگری را نیز تحت تاثیر قرار می دهد از این رو در زنان این جراحی یکی از مفید ترین روش ها برای رفع بیماری های زنان و زایمان می باشد.

قبل از انجام لاپاراسکوپی

1-    آزمایشات لازم را انجام دهید
2-    هماهنگی های لازم را با پزشک و بیمارستان انجام دهید .
3-    حتما استحمام کنید و موارد بهداشتی را رعایت فرمایید .
4-    قبل از لاپاراسکوپی چیزی ننوشید ومیل نکنید

جراحی لاپاراسکوپی

با توجه به وضعیت بیمار بیهوشی و یا بی حسی موضعی برای وی در نظر گرفته خواهد شد، این جراحی معمولا بدون نیاز به برش های بزرگ انجام می شود و البته شکاف بسیار کوچکی در زیر ناف را لازم دارد .

برای شروع جراحی نیاز به ایجاد یک  برش کوچک  در زیر ناف است تا جراح به کمک آن بتواند لاپاروسکوپ را به داخل شکم بفرستد و معاینات لازم را انجام دهد .
به کمک لاپاراسکوپ می توان اعضای مهمی مانند:
1-     رحم
2-     تخمدان
3-     لوله های فالوپ
4-    گاهی آپاندیس
را مشاهده کرد و بیماری های احتمالی را تشخیص داد ، به همین جهت است که بسیاری از پزشکان متخصص زنان و زایمان انجام لاپاراسکوپی را تجویز می نماید ، به جز موارد یاد شده  لاپاراسکوپی برای مشاهده ی دیگر اعضای داخلی مانند
1-    کیسه صفرا
2-     روده
3-     و کبد
را نیز فراهم می نماید .توسط لاپاراسکوپ امکان نمونه برداری از ضایعه و یا بافت مخرب وجود خواهد داشت ، در صورت برخورد به یافته غیر طبیعی ممکن است تکه کوچکی از بافت را نیز برای انجام آزمایشات بیشتر نمونه برداری کند.

امکان درمان با لاپاراسکوپ

این جراحی علاوه بر تشخیص می تواند جنبه ی درمانی نیز داشته باشد ،  ممکن است تخمدان، لوله فالوپ، بارداری خارج رحمی ، یا آپاندیس توسط لیزر درمان یا از طریق لاپاروسکوپ بیرون آورده شود بنابراین این روش علاوه بر تشخیص بیماری به درمان بسیاری از مشکلات نیز می پردازد

اقدامات بعد از جراحی لاپاراسکوپی

بعد از انجام جراحی ، بیمار 2 تا 4 ساعت در بیمارستان می ماند تا دوره ی ریکاوری آن تکمیل شود ، نیازی به بستری شدنه در بیمارستان نیست و فرد می تواند به منزل بازگردد. به یک همراه نیاز خواهید داشت زیرا ممکن است اثرات بی هوشی شما را دچارخواب آلودگی کرده باشد . امکان دارد بیمار بلافاصله بعد از عمل قادر به ادرار کردن نبوده ، نیاز باشد تا به وی سوند ادراری وصل شود.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی و درمان نازایی

می توان از لاپاراسکوپی برای تشخیص علت نازایی کمک گرفت . در این صورت با انجام این جراحی می توانید علاوه بر تشخیص علت نازایی عوامل تاثیر گذار را درمان بنمایید .
برای این کار نیاز دارید تا به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید . برای مثال  اگر با استفاده از عکس رنگی تشخیص داده شد که لوله ها بسته  شده است جهت کسب اطمینان برای بسته بودن لوله ها می توان از این روش کمک گرفت. در صورتی که دچار چسبندگی در رحم شده باشید می توانید آن را رفع نمایید  همچنین در موارد ابتلای فرد به  آندومتریوز جراح می تواند ضایعاتی را کف لگن و یا روی تخمدان ایجاد شده است را از بین ببرد و عملا عوامل نازایی را برطرف بنماید .
برای دریافت مشاوره جهت بیماری های زنان ، زایمان و نازایی می توانید به دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان و زایمان غرب تهران فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم  و مراجعه نمایید .

انجام کلیه خدمات

1.    عمل های جراحی زیبایی
2.    ترمیمی زنان
3.    لاپاراسکوپی
4.    هیستروسکوپی
5.    IVF
6.    IVF.PGD (تعیین جنسیت)
7.    مراقبت های دوران بارداری
8.    انجام زایمان سزارین
9.    زایمان طبیعی
10.    سونوگرافی واژینال

چه افرادی بهتر است لاپاراسکوپی انجام دهند ؟

لاپاراسکوپی در تشخیص بیماری های شکمی به پزشکان کمک بسیاری می کند و پزشکان برای بررسی بیماری به جای برش های بزرگ درشکم از برش های کوچک  استفاده می کنند.به طور کلی لاپاراسکوپی در جراحی ، غیر تهاجمی شناخته شده و نوعی روش جراحی جدید محسوب می شود . لاپارسکوپی بسیار مناسب برای افراد که کم خون هستند و با مشکل خونریزی رحمی مواجه هستند  و این افراد به دلیل خونریزی بسیاری که داشته اند روش جراحی برای آن ها مناسب نیست و بهتر است از لاپاراسکوپی استفاده کنند زیرا در روش لاپاراسکوپی فرد خون کمتری از دست می دهد .

درمان با لاپاراسکوپی چگونه است ؟

بهترین روش برای جراحی بیماری هایی که در گذشته به روش شکم باز صورت می گرفت اما امروزه  با استفاده از لاپاراسکوپی  می توانیم درمان را انجام دهیم برای مثال خارج کردن کیست های تخمدان ، درمان آندومتریوز ، خارج کردن فیبروم و …

آیا لاپاراسکوپی را برای همه افراد می توان انجام داد؟

بعضی از افراد شرایط اولیه و لازم را برای روش لاپاراسکوپی ندارند و این پزشک است که با بررسی اولیه و تجربه و دقت لازم این روش را می تواند برای بیمارش انتخاب کند .

لاپاراسکوپی برای چه افرادی مناسب نیست ؟

 • لاپاراسکوپی برای افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی هستند مناسب نیست زیرا این روش در داخل شکم و با استفاده از گاز پر انجام می شود که این گاز می تواند بر روی قلب و ریه تاثیر گذار باشد .
 • برای بیمارانی که بد حال هستند مناسب نیست و پزشک مجبور می شود از روش جراحی باز استفاده کند .

مزایای لاپاراسکوپی 

 • در لاپاراسکوپی به دلیل برش های کوچکی که بر روی پوست می خورد باعث می شود ظاهر پوست زیباتر باشد .
 • لاپاراسکوپی با استفاده از سوراخ های کوچک انجام می شود و از طریق همان سوراخ های کوچک می توانیم بسیاری از درمان ها مانند برداشتن رحم و … را انجام دهیم .
 • بعد از جراحی به روش باز امکان دارد برای بیمار چسبندگی ایجاد شود اما بعد از انجام لاپاراسکوپی امکان چسبندگی بسیار کمتر خواهد بود زیرا در این روش شکم باز نمی شود.
 • با انجام لاپاراسکوپی به سرعت می توانید به کارهای روزمره خود ادامه دهید و دوره نقاهت جراحی را نخواهد داشت .
 • احتمال عفونت نسبت به جراحی کمتر خواهد بود .
 • در لاپاراسکوپی مدت بستری بسیار کوتاه تر خواهد بود .
 • در لاپاراسکوپی بیمار درد کمتری را احساس خواهد کرد .
 • در لاپاراسکوپی پزشک دید بهتری نسبت به جراحی دارد .

لاپاراسکوپی و بارداری

لاپاراسکوپی روش مناسبی برای درمان غیر مستقیم نا بارداری است روش های تشخیصی دیگر مانند سونوگرافی را نمی توان به عنوان روش درمانی در نظر گرفت اما با انجام لاپاراسکوپی می توان علاوه بر تشخیص  درمان را هم  انجام داد .

در گذشته پزشکان برای درمان ناباروری از لوله هایی برای تشخیص بیماری ناباروری  استفاده می کردند و در نتیجه علاوه بر اینکه عوارض خاص خود را داشت برای درمان هم بهبودی حاصل نمی شد و در بعضی مواقع فرد جان خود را از دست می داد .خوشبختانه با روش تشخیصی و درمانی لاپاراسکوپی بسیاری از مشکلات آسان و بر طرف شد

اطلاعات بدست آمده از لاپاراسکوپی عبارتست از :

 • طبق آمار بدست آمده نشان داده شده ، افرادی که خواستار بارداری به وسیله لاپاراسکوپی بوده اند 58 درصد بارداری صورت گرفته شده است .
 • طبق آمار گرفته شده از 100 بیمار برای درمان بیماری ، 88 نفر از آن ها موفق به درمان با حفظ لوله های رحمی شدند و 2 نفر دیگر بعد از انجام لاپاراسکوپی خونریزی کردند که مجدد لاپاراسکوپی  انجام دادند و بقیه افراد از روش درمانی لاپاراتومی استفاده شد .

اقدامات بعد از جراحی لاپاراسکوپی

 • بهتر است قبل و بعد از انجام لاپارسکوپی از مصرف نوشیدنی های الکل خودداری کنید .
 • بعد از انجام لاپاراسکوپی رانندگی ممنوعیت دارد .
 • بعد از یک روز از انجام لاپاراسکوپی می توانید حمام کنید.
 • بعد از انجام لاپاراسکوپی به همراه داشتن همراه الزامی است
 • شما بعد از گذشت یک روز می توانید به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید .
 • بعد از یک هفته می توانید روابط جنسی داشته باشید .
 • بعد از لاپاراسکوپی به علت استفاده از مواد حاجب امکان درد رنگ ادرار شما تغییر کند که این مساله طبیعی است و جای نگرانی ندارد .
 • شما می توانید بعد از مدت یک هفته برای کشیدن بخیه اقدام کنید .
 • بعد از لاپاراسکوپی نیاز است که بیمار یک ساعت در ریکاوری باشد و تا چند ساعت نیاز به مراقبت دارد .

برخی از خدمات دکتر موسی زاده متخصص زنان و زایمان عبارتست ازسرطان رحم

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

درمان ناباروری

IVF

لاپاراسکوپی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

پاسخ

چهار + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
Call Now Button