شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

لقاح مصنوعی

لقاح مصنوعی

بچه دار شدن شیرین ترین اتفاقی است که می تواند در زندگی زوجین بیفتد. اما برخی ها به دلایلی نمی توانند از راه طبیعی بچه دار شوند و مجبور هستند روش های دیگری را بکار گیرند.

در روش کاشت بچه، تخمک از زن و اسپرم از مرد گرفته می شود و در خارج از رحم لقاح می یابد، بدین صورت تخمک و اسپرم  در لوله ای شبیه لوله فالوپ قرار داده می شوند و برای مدتی در آزمایشگاه قرار می گیرد. سپس مرحله تقسیم سلول آغاز می شود. پس از تقریبا 5 روز می توان گفت لقاح کاملا صورت گرفته است و پزشک متخصص، تخمک های لقاح یافته یا همان جنین ها را در داخل رحم می کارد. در این مدت مادر باید مراقبت های ویژه ای انجام دهد تا جنین ها در رحم تثبیت شده و به تدریج رشد کنند. شایان ذکر است که کل روند کاشت بچه از دو الی پنج روز زمان می برد.

قبل از کاشت بهترین و مناسب ترین تخمک های لقاح یافته بررسی و جدا شده، و سپس از داخل رحم کاشته می شود. که ممکن است در رحم بیش از یک جنین رشد کند.

توصیه می شود که قبل از اقدام به کاشت بچه اقدامات زیر را انجام دهید:

  • روز دوم یا سوم قاعدگی برای بررسی وضعیت تخمدان و رحم، سونوگرافی انجام دهید.
  • پس از انجام سونوگرافی بهتر است داروهایی جهت تحریک تخمک که توسط پزشک متخصص تجویز می شود را مصرف کنید.
  • در طول مصرف دارو چند بار باید سونوگرافی انجام گیرد.
  • هنگامی که فولیکول ها به اندازه ایده آل برسند داروی HCG تزریق خواهد شد و سپس تخمک گیری انجام می شود.

معمولا این عمل با بیهوشی عمومی صورت می گیرد که پس از اتمام عمل انتقال جنین، بیمار می تواند مرخص شود.  پس از اینکه بچه داخل رحم زن کاشته شد، توصیه می شود که زن مراقبت های ویژه ای داشته باشد تا جنین ها داخل رحم تثبیت شود. مهمترین مراقبت ها عبارتند از:

  • بیمار می تواند از روز دوم فعالیت های طبیعی خود را آغاز کند اما توصیه می شود از انجام فعالیت های سنگین که منجر به خستگی مفرط می شود، کاملا خودداری نماید.
  • توصیه می شود به هیچ عنوان اجسام سنگین را حمل و یا جا به جا نکنید.
  • سعی کنید در این مدت آرامش روانی خود را حفظ نمایید و از مواردی که برای شما استرس و یا عصبانیت ایجاد می کنند، دوری نمایید.
  • در طول مدت بارداری بصورت مرتب به پزشک متخصص جهت انجام آزمایش های مربوطه مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر موسی زاده متخصص زنان و زایمان عبارتست ازسرطان رحم

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

درمان ناباروری

IVF

لاپاراسکوپی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

 

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

پاسخ

14 − 1 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button