شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

ماموگرافی

ماموگرافی

در طی مشکلات ناشی از بیماری های زنان و زایمان به اهمیت انجام ماموگرافی اشاره نمودند و خواستار مراقبت های ویژه تری در این زمینه شدند،وی با اشاره به این موضوع که یکی از مهمترین و موثرترین راه های تشخیص سرطان سینه ،به خصوص در مراحل اولیه بیماری ، انجام ماموگرافی سینه است اهمیت آن را برای زنان بالغ و زنان بالای 40 سال بسیار جدی دانست و خواستار این موضوع شدند که بانوان عزیز برای معاینه و تشخصی سرطان سینه ماموگرافی های لازم را انجام دهند . تا با تشخیص به هنگام آن بتوانند از بروز عوارض جدی تر و شیوع آن جلوگیری به عمل آورند.

همانطور که می دانید یکی از موثرترین راه های مبارزه با این بیماری، تشخیص آن در مراحل اولیه پیدایش است. انجام ماموگرافی سینه به صورت دوره ای به شما کمک می کند تا بدون نشانه، نرخ ابتلا به سرطان را به میزان زیادی کاهش دهید.

انجام ماموگرافی به چه صورت است ؟

در مامو گرافی از امواج صوتی برای گرفتن تصویر از نقاط مختلف بدن و به خصوص سینه استفاده می شود ودر آن اشعه ایکس هیچ نقشی نداردممکن است برای تشخیص برخی از بیماری های سینه و در صورتی که بافت سینه متراکم است و یا فرد زیر 30 سال سن دارد پزشک سونوگرافی را تجویز نماید. با توجه به این موضوع نباید فراموش کرد که سونوگرافی به هیچ عنوان جایگزین ماموگرافی نخواهد شد و سونوگرافی بیشتر برای تشخیص کیست های سینه مورد استفاده قرار می گیرد. برای تشخیص و جلوگیری از بروز سرطان سینه نیازمند انجام آزمایش ماموگرافی خواهید بود.

ماموگرافی در واقع یک عکس رادیوگرافی ساده از پستان و یک روش برای تشخیص دادن به هنگام سرطان های غیر قابل لمس در پستان است ،توجه داشته باشید که ماموگرافی می تواند سرطان سینه را ده سال قبل از آن که قابل لمس شود، شناسایی بنماید و میزان خطر ابتلا به آن را نشان دهد. بنابراین به راحتی می توانید با کنترل و پیشگیری از بروز این سرطان در سینه ها جلوگیری به عمل آورید.

نیاز است تا زنان چهل ساله و بیشتر به صورت دوره ای و در هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام شود.

ماموگرافی

نکته ی مهم در رابطه با ماموگرافی

اگر بستگان نزدیک مانند مادر یا خواهر فرد مبتلا به سرطان باشند باید از 35 سالگی ماموگرافی سالانه انجام شود.

 

توصیه می شود هنگام گرفتن ماموگرافی سینه این نکات را رعایت نمایید :

  • استفاده از مام یا خوشبو کننده ها کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار می دهند از مصرف آنها خودداری نمایید .
  • ماموگرافی را در هفته ی قبل از پریود انجام ندهید زیرا در این زمان سینه ها تورم دارند و سفت هستند .
  • لازم است تا تکنسین از داشتن یا نداشتن پروتز سینه آگاه باشد بنابراین در صورتی که ایمپلنت های سینه دارید به ایشان اعلام نمایید.
  • یک لباس راحت برای بیرون آوردن انتخاب کنید
  • نتیجه ی آزمایش را به جراح زنان و زایمان ارائه کنید .

در صورتیکه احساس درد یا تورم مداوم در ناحیه سینه دارید می توانید با مراجعه به دکتر موسوی زاده جراح و متخصص زنان و زایمان شهران از ابتلا به سرطان جلویری نمایید و یا برای رفع مشکلات آن اقدام کنید .

ماموگرافی، تصویر برداری پیشرفته ای است که با استفاده از اشعه ایکس، بافت پستان مورد بررسی قرار می گیرد تا هر گونه تغییر غیر طبیعی مشخص و سرطان سینه نیز در مراحل اولیه تشخیص داده شود. اشعه ایکس و یا همان رادیوگرافی، تستی است که در آن، اشعه های یونیزه شده در دوزهای بسیار پایین به بدن تابیده می شوند و در نهایت، تصاویری از داخل بدن به دست می آید.

انجام ماموگرافی به تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه و زمانی که فرد هیچ گونه علائمی از این سرطان را ندارد، کمک موثری می کند. زیرا این تست تغییرات بافت سینه را طی دو سال گذشته نشان می دهد. به همین خاطر بسیاری از متخصصین زنان و زایمان، بهترین زمان شروع ماموگرافی را از سن 40- 45 سالگی می دانند. زیرا با افزایش سن، احتمال ابتلا به سرطان سینه نیز افزایش می یابد.

آن دسته از زنانی که مبتلا به سرطان سینه هستند، در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند، و یا سابقه فامیلی ابتلا به سرطان سینه و یا سرطان تخمدان دارند، بهتر است این تست را قبل از 40 سالگی آغاز کنند، گاهی ممکن است برخی دیگر تست ها مانند MRI سینه نیز انجام شود.

در ماموگرافی، هر گونه تغییر غیر طبیعی در بافت سینه مانند، وجود توده در سینه و یا ترشح از نوک سینه بررسی می شود.

قبل از انجام ماموگرافی، در صورتی که قبلا جراحی انجام داده اید، داروی هورمونی خاصی مصرف می کنید و یا سابقه ابتلا به این سرطان را در یکی از اعضای خانواده خود دارد، حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این تست را هرگز یک هفته قبل از سیکل قاعدگی انجام ندهید، چون در این دوران، بافت سینه ملتهب تر از سایر زمان ها می شود. بهترین زمان انجام ماموگرافی، یک هفته بعد از سیکل قاعدگی است.

مزایای ماموگرافی

–  تصویر برداری از بافت سینه از این طریق، امکان مشاهده کوچک ترین تومورها را نیز فراهم می کند. زمانی که تومور کوچک باشد، و یا سرطان پیشرفتی نکرده باشد، گزینه های درمانی بیشتری وجود خواهد داشت.

–  ماموگرافی، وجود توده در مجاری شیردهی را نیز مشخص می کند، در صورت تشخیص اولیه چنین توده هایی، جای نگرانی برای بیمار وجود ندارد.

–  هیچ گونه اثری از اشعه ایکس در بدن بیمار باقی نخواهد ماند.

–  قرار گرفتن بدن در برابر این میزان اشعه، معمولا هیچ گونه عارضه ای را به همراه نخواهد داشت.

این نکته را در نظر داشته باشید که ماموگرافی به تنهایی، خوش خیم یا بدخیم بودن توده را مشخص نمی کند و قطعا تست های تشخیصی بیشتری نیاز خواهد بود.

برخی از خدمات دکتر موسی زاده متخصص زنان و زایمان عبارتست از

سرطان رحم

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

درمان ناباروری

IVF

لاپاراسکوپی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

پاسخ

ده − چهار =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button