لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر :

یکی از شایع ترین دلایل مرگ و میر زنان تا 50 سال گذشته سرطان دهانه رحم یا گردنه رحم بود. که با گذشت زمان و پیشرفت در علم پزشکی به خصوص حوزه زنان ، راهکارهای موثری برای درمان و تشخیص سرطان گردنه رحم ابداع شد . بهترین روش برای شناسایی سرطان گردنه رحم تست پاپ اسمیر است.

روش تست پاپ اسمیر :

این تست همان طور که گفته شد بیشتر برای تشخیص سرطان و ارزیابی گردنه رحم انجام می شود می توان با این روش از شروع بیماری سرطان در همان ابتدا آگاهی کسب نموده و و در صورت امکان از توسعه بیماری پیشگیری نمود علاوه بر این تست پاپ اسمیر قابلیت معرفی دلایل پیدایش سرطان گردنه رحم را داراست. سازوکار انجام پاپ اسمیر بر مبنای نمونه برداری استوار است . بعد از نمونه برداری سلول های خارج شده به آزمایشگاه می روند و در آنجا تحت بررسی قرار خواهند گرفت. لازم است زنان د رهر سال یک بار برای معاینات پزشکی و انجام تست پاپ اسمیر به متخصص زنان مراجعه نمایند و کسانی که پس از اولین رابطه جنسی پرده بکارت خود را از دست می دهند می توانند در اولین فرصت از مزایای تست پاپ اسمیر استفاده کنند . این تست علاوه بر شناسایی سرطان ، می تواند عفونت ها و برخی بیماری های رحم و واژن را نیز شناسایی کند.

پاپ اسمیر

روش نمونه برداری در پاپ اسمیر:

نمونه برداری این آزمایش ، آسان و بی ضرر است به طوری که اکثر بانوان از انجام پاپ اسمیر رضایت خاطر داشته و کمتر مشکل و آزاری را تجربه کرده اند . پزشک متخصص زنان به منظور نمونه برداری دهانه رحم را با دستگاه خاصی باز می نماید . دستگاه مخصوص این کار اسپکولوم نام دارد پس از باز نمودن واژن و دهانه رحم ، برس باریک سرویکس با ساپاچولا  به دور بافت های دهانه رحم چرخیده و  نمونه برداری را انجام می دهد . سپس سلول های استخراجی در بسته مناسب جمع می شوند تا برای آزمایشگاه آماده شوند. در آزمایشگاه یک پزشک آسیب شناس سلول ها را مورد معاینه و ارزیابی قرار می دهد.

بهترین زمان برای تست پاپ اسمیر :

بهترین موعد برای مراجعه افراد به مطب متخصص زنان جهت انجام پاپ اسمیر روز پانزدهم قاعدگی است . توصیه متخصص زنان بر این است که بانوان محترم تا 10 روز پیش از تاریخ تست پاپ اسمیر از کرم ها و پمادهای واژینال استفاده کنند. همچنین لازم است بدانید دوش واژینال تا 48 ساعت پیش از زمان تست پاپ اسمیر ممنوع است. و نیز بهتر است از 24 تا 48 ساعت قبل رابطه جنسی نداشته باشید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر غزاله موسوی زاده ، متخصص زنان ، زایمان و نازایی.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

2 پاسخ
  1. سلام چرا چواب تلفن داده نمیشه.من تست پاپ اسمیردادم ۵ ماهه جوابش به خانم دکتر ارسال شده هزینه هام پرداخت شده جواب رو میخوام ببینم تست چی بوده جوابش..هم صب زنگ‌میزنم هم عصر کلا دایورت و خاموشه

    1. با چه شماره ای تماس می گیرین؟
      ۰۲۱۴۴۳۲۸۲۴۴
      با این شماره تماس بگیرین این شماره چندین ساله برای مطب هست و بیماران وقت می گیرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *