شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

HPV چیست

HPV چیست؟

بیماری   HPV یا HUMAN PAPILLOMA VIRUS   درواقع ویروس پاپیلومای انسانی است که به عنوان یک بیماری شایع در افراد پدیدار می شود ، فرد مبتلا به این بیماری دچار ضعف سیستم ایمنی می شود و در موارد پیشرفته تر ممکن است بیماری های پرخطر تری وی را تهدید نماید.

HPV-چیست

HPV بسیاری از مردان و زنان را درگیر می سازد،حدود 100 نوع HPV وجود دارد و برخي از انواع HPV فقط ناحيه دستگاه تناسلي را آلوده مي كند و در واقع عامل بیماری زگيل تناسلی مي شوند.

این بیماری ممکن است در زمان های طولانی و عدم پیگیری های لازم منجر به سرطان دهانه رحم شوند.

HPV که می تواند در مراحل پیشرفته موجب بروز سرطان دهانه ی رحم شود ، به عنوان یک بیماری جدی باید مورد معاینه و درمان قرار بگیرد،سرطان رحم که سالانه زنان بسیاری را درگیر خود می سازد قابل پیشگیری بوده و با زیر نظر بودن متخصص زنان و زایمان شهران می توانید مشکلات احتمالی ناشی از آن را درمان نمایید .درواقع در صورت عدم تشخیص به موقع این بیماری وعدم معاینه و درمان توسط متخصص زنان و زایمان غرب ، ویروس اچ پی وی می تواند عاملی برای تشکیل سلول های سرطانی شده که نتیجه ی این امر ابتلا به سرطان دهانه ی رحم شود . سرطان رحم بعد از سرطان سینه شایع ترین بیماری در زنان محسوب می شود.

راه های ابتلا به بیماری HPV

عفونت HPV  خيلي رايج است و اغلب از مجاری تناسلی منتقل می شود ، راه انتقال اين عفونت غالباً آميزش جنسي است. در واقع این ویروس به عنوان یک بیماری مقاربتی فرد را مبتلا می سازد و ممکن است به سرعت تکثیر یابد .

البته این عفونت در مراحل اولیه و خفیف در ناحيه تناسلي و گردن رحم مانند ضايعه ای رخ می دهد که به آن زگیل تناسلی می گویند، و البته ضایعه های ایجاد شده ناشی از آن تقریبا خوش خیم خواهند بود .اما همانطور که بیان شد انواع پرخطر HPV دهانه رحم را آلوده می کند و سبب تغييرات پيش سرطاني مي شود، كه اين امر بسته به نوع HPV و طول مدت عفونت دارد.

شناخت دقیق و به هنگام ویروس HPV می تواند فرد را از ابتلا به سرطان دهانه رحم نجات دهد.

دقت داشته باشید که راه انتقال این بیماری مقاربت با افراد آلوده است بنابراین از آمیزش با افراد مشکوک و یا مبتلا به این بیماری بپرهیزید

          همچنین    HPV  از طرق زير منتقل نمي شود:

  • از طریق سرویس بهداشتی مشترک
  • بوسيدن،بغل كردن، دست دادن
  • كثيف بودن
  • غذا و ظروف مشترک داشتن
  • استخرهاي شنا

تشخیص HPV

تشخیص این بیماری نیاز به تست HPV دارد که می تواند ابتلای فرد به این بیماری را مشخص نماید ، این تست به همراه آزمایش پاپ اسمیر نیز همراه می شود و می توانید علاوه بر تشخیص این ویروس به بررسی ابتلای خود به سرطان دهانه رحم نیز بپردازید.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر موسوی زاده

دکتر موسوی زاده

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021
مطالب مرتبط

پاسخ

نوزده − 16 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button