لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

آندومتریوز و بارداری

آیا از ارتباط بین آندومتریوز و بارداری آگاهی دارید؟ افرادی که مبتلا به آندومتریوز هستند، سؤالات زیادی دارند. یکی از رایج ترین آنها این است؛ که آیا می توانم باردار شوم؟ تحقیقات نشان داده اند که اندومتریوز با ناباروری مرتبط است. به عبارت دیگر، برای برخی از افراد، آندومتریوز می تواند باردار شدن را دشوارتر کند. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم.

اندومتریوز چه تاثیری بر باروری دارد؟

آندومتریوز چه تاثیری بر باروری دارد؟

رحم شما به طور معمول با بافتی به نام آندومتر پوشیده شده است. آندومتریوز زمانی اتفاق می‌افتد که بافت آندومتر (پوشش داخلی رحم) در مکان‌هایی غیر از رحم رشد می‌کند که نباید رشد کند، مانند لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها یا لگن. این رشد باعث التهاب و در نهایت ایجاد زخم می شود.

آندومتریوز یک محیط التهابی در داخل لگن ایجاد می کند. اما این یک وضعیت سیستمیک است. محققان نشانه‌هایی از التهاب را در مایع لگنی و شکمی یافته‌اند.

پزشکان بر این باورند که این التهاب، پیوند اسپرم و تخمک یا لانه گزینی جنین را در رحم دشوارتر می کند. در مراحل بعدی آندومتریوز، جای زخم می تواند باعث تغییرات ساختاری شود، مانند پیچ خوردگی تخمدان یا انسداد در لوله های فالوپ که از به هم پیوستن اسپرم و تخمک جلوگیری می کند.

بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز به طور طبیعی باردار می شوند. اما حدود یک سوم زنان مبتلا به اندومتریوز برای باردار شدن مشکل دارند. به عبارتی اندومتریوز ممکن است از بارداری جلوگیری کند زیرا بافت غیر طبیعی ممکن است:

  • مانع از آزاد شدن تخمک از تخمدان شود.
  • لوله های فالوپ را مسدود کند
  • عملکرد صحیح لوله های فالوپ را متوقف کند.
  • جلوگیری از چسبیدن تخمک بارور شده به رحم

اندومتریوز همچنین ممکن است از راه های دیگری بر باروری شما تأثیر بگذارد. می تواند به تخمک یا اسپرم آسیب برساند. یا می تواند باعث التهاب شود که با تعادل ظریف هورمون هایی که زنان برای باردار شدن نیاز دارند تداخل ایجاد کند.

اگرچه ممکن است باردار شدن سخت تر باشد، اما اکثر زنان مبتلا به اندومتریوز هنوز هم می توانند بچه دار شوند.

آیا می توان با اندومتریوز باردار شد؟

آیا می توان با آندومتریوز باردار شد؟

بله، شما می توانید با اندومتریوز باردار شوید و لزوماً بارداری سخت تری نخواهید داشت. اما ممکن است آندومتریوز خطر عوارض در دوران بارداری را افزایش دهند. در صورتی که فردی با وجود درگیری با آندومتریوز باردار شود، مثل زنان باردار دیگر نیاز به معاینه در فواصل معین دارد. پزشک متخصص زنان طی معاینه فرد، فشار خون وی را سنجیده تا مطمئن شود که فشار خون طبیعی بوده و بالا نمی باشد.

این  عوارض شامل جدا شدن جفت،جایی که جفت قبل از تولد از رحم شما جدا می شود .همچنین افرادی که مبتلا به اندومتریوز هستند و باردار می شوند و زایمان می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پره اکلامپسی، دیابت بارداری و فشار خون بالا و همچنین زایمان زودرس هستند

افراد مبتلا به اندومتریوز نیز می توانند با استفاده از لقاح آزمایشگاهی (IVF) با موفقیت باردار شوند، تا زمانی که تخمدان های آنها هنوز قادر به تولید تخمک باشد. اکثر زنان مبتلا به اندومتریوز بارداری طبیعی خواهند داشت.

خطرات احتمالی اندومتریوز برای مادر و نوزاد چیست؟

آندومتریوز می تواند بر نوع زایمان تاثیر بگذارد و شانس شما را برای نیاز به سزارین افزایش دهد. لزوماً به این معنی نیست که حاملگی پرخطری خواهید داشت، اما داشتن این بیماری می‌تواند خطر مشکلات خاصی را افزایش دهد، از جمله:

جفت سرراهی

تحقیقات نشان می دهد که زنان مبتلا به آندومتریوز بیشتر در معرض جفت سرراهی هستند، جایی که جفت در قسمت پایین رحم کاشته می شود و تمام بخشی از دهانه رحم را می پوشاند. این می تواند احتمال بیشتری برای نیاز به سزارین داشته باشد.

سقط جنین

فکر کردن به آن ناراحت‌کننده است، اما آندومتریوز می‌تواند شانس از دست دادن بارداری را در مقایسه با زنانی که این بیماری را ندارند افزایش دهد. اما به یاد داشته باشید که برای بسیاری از زنان مبتلا به آندومتریوز، امکان داشتن بارداری و نوزاد سالم وجود دارد.

زایمان زودرس

همچنین شواهد نشان می دهد که التهاب ناشی از آندومتریوز ممکن است با خطر بالاتر زایمان زودرس مرتبط باشد. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از زایمان زودرس وجود ندارد، اما پزشک می‌تواند به شما در مدیریت عوامل خطر کمک کند .

پره اکلامپسی

شواهد اخیر نشان می دهد که اندومتریوز می تواند شما را تا حدودی مستعد ابتلا به پره اکلامپسی کند. خبر خوب این است که مراقبت‌های منظم دوران بارداری اغلب می‌تواند این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد، زمانی که ممکن است بتوانید آن را با تغییر سبک زندگی کنترل کنید.

آیا اندومتریوز بر توانایی شما در حمل نوزاد تا پایان دوران بارداری تأثیر می گذارد؟

اندومتریوز می تواند خطر سقط جنین و زایمان زودرس و همچنین مشکلات خونریزی را افزایش دهد.

مقابله با این نوع خطرات ممکن است سخت باشد. مهم است که به خاطر داشته باشید که به طور کلی، عوارض مرتبط با اندومتریوز نادر است. اکثر متخصصان معتقدند که این بیماری روی اکثر حاملگی ها اثر مضری ندارد و هیچ ارتباط شناخته شده ای بین آندومتریوز و افزایش خطر نقایص مادرزادی وجود ندارد.

ممکن است تعجب کنید که چگونه اندومتریوز ممکن است بر بارداری شما تأثیر بگذارد. داشتن این عارضه ممکن است به این معنی باشد که برای باردار شدن به کمک نیاز دارید و ممکن است در معرض خطر بیشتری برای برخی از عوارض در دوران بارداری خود باشید.

اما به یاد داشته باشید: بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز می توانند باردار شوند  و بچه های سالم و کامل داشته باشند. فقط مطمئن شوید که اگر نگران هستید زودتر به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

کلام آخر

شکی نیست که باردار شدن با اندومتریوز دشوار است. بسیاری از زنان سال ها با درد و ناراحتی دست و پنجه نرم می کنند و تلاش می کنند تا رویای مادری خود را محقق کنند. علیرغم اینکه آندومتریوز علت اصلی ناباروری است، هزاران زن توانسته اند با درمان و تغییر سبک زندگی بارداری موفقی داشته باشند.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *