لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

بهداشت زنان و 5 نکته طلایی رعایت بهداشت واژن

یکی از مسائل مهم در مورد زنان، بهداشت زنان و سلامت جنسی و مراقبت های جنسی است که افراد باید اطلاعات لازم در این زمینه را داشته باشند اما گاه افراد اطلاعات کافی ندارند و به علت شرم و خجالت از پزشک خود در این باره نیز سوالی نمی پرسند که باعث می شود این موارد در افراد رعایت نشود که خود می تواند باعث طبعاتی از جمله بیماریهای گوناگون و در نتیجه کاهش میل جنسی در افراد شود.

به همین دلیل دکتر غزاله موسوی زاده بهترین متخصص زنان در غرب تهران با ما همراه می شوند تا با اشاره به برخی از این موارد به بانوان در این زمینه کمک کنیم:

رعایت موارد بهداشت زنان

دستگاه تناسلی زنان از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است. بخش داخلی شامل واژن، رحم و لوله های رحم و تخمدان هاست. طول واژن بین 8 تا 12سانتی متر در زنان بالغ است که در زمان رابطه جنسی و زایمان طبیعی کاربرد دارد و همچنین راهی می باشد برای خروج خون در زمان قاعدگی. رحم نیز محلی است برای ورود اسپرم و بارور شدن زن به همین دلیل بهداشت این نواحی و سلامت آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بهداشت زنان

اهمیت بهداشت بانوان

جلوگیری از التهاب واژن و فرج

گاهی عوامل عفونی مثل یک باکتری می توانند بر اثر موارد مختلف مانند هنگام رابطه جنسی(آلوده بودن آلت مردانه)، استفاده از لباس زیر آلوده، دیر تعویض کردن نوار بهداشتی و ورود باکتری از ناحیه مقعد به واژن در هنگام شستن ناحیه، وارد واژن شود و ایجاد آلودگی عفونت در زن کند. به همین دلیل ضروری است زنان ناحیه واژن را با محلول های خاص شستشو، مرتبا شستشو دهند. در زمان قاعدگی نوار بهداشتی خود را مرتبا تعویض کنند و در هنگام رابطه جنسی از بهداشت فرد مقابل نیز اطمینان حاصل نمایند.

درمان اختلالات قاعدگی

سیکل قاعدگی عادی در زنان بین 21 تا 35 روز می باشد که منظم بودن آن و رعایت بهداشت زنان امری مهم می باشد و در صورت نامنظم بودن، فرد حتما باید به پزشک مراجعه کند. همچنین میزان خونریزی در زمان قاعدگی نیز امری مهم است که میزان آن باید چیزی حدود 35میلی لیتر یعی کمتر از نصف استکان باشد و در بیشترین میزان نباید از 80 میلی لیتر بیشتر شود که در غیر این صورت مراجعه به پزشک امری ضروری می باشد.

جلوگیری از بیماریهای مقاربتی

بیماری های STD که به بیماریهای منتقل از راه جنسی معروف می باشند، به راحتی می توانند از افراد آلوده با رعایت نکردن نکات بهداشتی ساده منتقل شوند. از جمله این بیماریها می توان به ایدز، زگیل تناسلی، سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا و هپاتیت اشاره کرد. به همین دلیل افراد باید از داشتن روابط پر خطر بپرهیزند ودر هنگام رابطه از وسایل محافظتی مانند کاندوم استفاده کنند.
از موارد دیگر بهداشتی که باید رعایت شود زدودن موهای زائد ناحیه تناسلی و استفاده از لباس زیر مناسب و تمیز و نخی و دوری از لباس زیرهای با جنس پلاستیکی می باشد.

چکاپ رحم و تخمدان ها

یکی دیگر از موارد مهم که زنان باید رعایت شود چکاپ منظم و انجام سونوگرافی منظم برای برای تشخیص زود هنگام بیماریهای احتمالی از جمله کیست تخمدان و رحم است.

نکات بهداشت زنان
نکات بهداشت بانوان

رعایت بهداشت واژن در زنان

بهداشت ناحیه تناسلی گاهی جنبه بزرگ فراموش شده بهداشت روزانه زنانه استما کلیدهای یک روال تمیز کردن صحیح را به شما می گوییم.

بهداشت واژن زنان باید به درستی انجام شود تا مشکلی ایجاد نشود.

ناحیه تناسلی بسیار حساس است و به همین دلیل باید با ظرافت بیشتری نسبت به سایر نواحی از آن مراقبت کنیمبا این حال، در بسیاری از موارد دقیقا برعکس اتفاق می افتد و این یکی از بخش هایی است که ما کمتر به آن توجه می کنیم.

هدف از تمیز کردن، علاوه بر حفظ بهداشت زنان، جلوگیری از تکثیر میکروب هایی است که می تواند منجر به ناراحتی یا آسیب شناسی شود (تحریک، سیستیت، واژینوز و غیره)، اما بدون از بین بردن میکروبیوتای محلی (گروهی از میکروارگانیسم هایی که به طور معمول در آن زندگی می کنند به ما کمک می کند از خود در برابر عفونت محافظت کنیم .

بهداشت واژن بانوان

دستورالعمل هایی برای بهبود بهداشت واژن زنان

از پاک کننده های خاص استفاده کنید

برای بهداشت روزانه ناحیه واژن باید از یک محصول خاص استفاده کنید. از همان ژل یا صابونی که برای بدن استفاده می کنید برای واژن استفاده نکنید.

صابون های واژن باید از بهداشت مناسب بدون تحریک، بدون تغییر PH طبیعی واژن باشند.  با استفاده از صابون های مخصوص بهداشت واژن زنان، از تمیزی ناحیخ تناسلی اطمینان حاصل فرمایید.

از جلو به عقب تمیز کنید

بسیار مهم است که همیشه بهداشت را از جلو به عقب انجام دهیددر غیر این صورت، به احتمال زیاد شما حامل باکتری یا سایر میکروارگانیسم ها از ناحیه مقعد به فرج هستید. به این ترتیب خطر ابتلا به عفونت افزایش می یابد.

عدم دوش واژینال

در بهداشت واژن زنان فقط اندام تناسلی خارجی باید شسته شود . مکانیسم های طبیعی برای حفظ تعادل داخلی در واژن وجود دارد.

دوش واژینال ضروری نیست و به‌علاوه اصلاً توصیه نمی‌شوداین عمل باعث ایجاد عدم تعادل در میکروبیوتای داخل واژن می شود.

علاوه بر این، در صورتی که عفونتی مانند سیستیت از قبل وجود داشته باشد، می‌تواند با تولید میکروارگانیسم‌ها، هم بیماری‌زا و هم مفید، با جت آب تشدید شود.

برای شستن ناحیه تناسلی از اسفنج استفاده نکنید

بهترین راه برای شستن ناحیه تناسلی خود و رعلیت بهداشت زنان استفاده از دست تمیز است.

میکروب ها در اسفنج ها جمع می شوند که از بین بردن آنها آسان نیست. علاوه بر این، هنگام تمیز کردن با اسفنج، اصطکاک یا تحریک بیشتری ایجاد می شود که ممکن است به پوستتان اسیب رساند.

از دئودورانت های واژن استفاده نکنید

نباید شیفته بوی ناحیه تناسلی باشید . حتی اگر بهداشت را به درستی انجام دهید، طبیعی است که بوی خاصی بدهد. استفاده از دئودورانت ها یا محصولاتی برای ناحیه تناسلی که حاوی عطر یا الکل هستند باعث تحریک و ایجاد ناراحتی در ناحیه می شود.

لباس زیر نخی بپوشید

پنبه به تعریق کمک می کند، بنابراین از خراشیدگی جلوگیری می شود . لباس های زیر را با مواد شوینده ملایم بشویید و به درستی آبکشی کنید تا عفونت ها و میکروب هایی که که می تواند ناحیه تناسلی شما را تحریک کند، باقی نماند.

نکات دیگری که در بهداشت زنان باید در نظر داشت

در صورت امکان، بهتر است واژن را قبل و بعد از رابطه جنسی بشویید . این امر خطر ابتلا به عفونت ها را کاهش می دهد.

مراقب اپیلاسیون بیش از حد در ناحیه تناسلی باشیدموهای ناحیه تناسلی عملکرد محافظتی را انجام می دهند  مانند از واژن محافظت می کنند، از ساییدگی لباس جلوگیری می کنند، تعریق را متوقف می کنند

در صورتی که متوجه خشکی در ناحیه تناسلی شدید، برای رعایت بهداشت وازن زنان از یک محصول مرطوب کننده واژن استفاده کنید . خشکی، علاوه بر ایجاد ناراحتی و خارش، می تواند عملکرد محافظتی پوست را تغییر دهد. بنابراین، خشکی می تواند به ظهور عفونت ها یا سایر ناراحتی ها کمک کند.

بهداشت زنان در شرایط خاص

قاعدگی

در دوران قاعدگی باید مراقب بهداشت زنان باشید، به خصوص در مورد تعویض مکرر تامپون یا پد.

بارداری

بارداری زمان تغییرات هورمونی زیادی است که در مورد ناحیه واژن ممکن است با تغییر pH همراه باشداین می تواند باعث تغییرات در میکروبیوتا، خارش، تحریک و غیره شود.

رعایت بهداشت واين زنان در این زمان بسیار مهم است زیرا عفونت های واژن در دوران بارداری می تواند خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهد.

یائسگی

با فرا رسیدن یائسگی کاهش ترشحات واژن، افزایش pH و تغییر در مخاط واژن وجود دارد که باعث بروز عفونت می شود.

علاوه بر این، در بسیاری از مواقع، یائسگی می تواند با ظاهر شدن مقداری از دست دادن ادرار همراه باشد و مراقبت و بهداشت ناحیه تناسلی زنان را بیش از پیش ضروری می کند.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *