شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

تاثیر آلودگی هوا بر جنین و مادر

تاثیر آلودگی هوا بر جنین و مادر

براساس یک مطالعه علمی ، آلودگی هوا برای زنان باردار به همان اندازه است که سیگار کشیدن خطرناک است ، باعث سقط جنین می شود. این مطالعات نشان می دهد که باید از میزان آلاینده ها کاسته شود تا فرزندان سالمی به دنیا آیند.

عوارض آلودگی هوا بر زنان باردار

آلودگی هوا از قبل از زایمان میتواند عوارضی مانند زایمان زودرس و یا وزن کم هنگام تولد را برای جنین به دنبال داشته باشد. همچنین این آلودگی می تواند بر روی جفت نیز تاثیر منفی بگذارد.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای کثیف خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

تاثیر آلودگی هوا بر جنین و مادر

با این حال افرادی که کوتاه مدت نیز در معرض آلودگی هوا بوده اند، نیز تا 16 درصد دارای بارداری پر خطر و یا سقط جنین هستند.

تاثیر آلودگی هوا همانند مصرف دخانیات در سقط جنین در سه ماه اول بارداری است. پس متخصص زنان توصیه می کند تا از قرار گیری در محیط های آلوده خودداری شود.

از عوامل مهم که در زمان آلودگی هوا باعث سقط نیز می شود، سن مادر، وزن، ماه بارداری است که ممکن است در ماه های بالای بارداری برای جنین بیماری هایی بعد از تولد بروز کند.

از عوارض آلودگی هوا که ممکن است در آینده بر نوزاد تاثیر منفی بگذارد، اختلالت خواب، مشکلات رفتاری، اضافه وزن ، مشکلات ریوی و استرس و التهاب ریوی است. همچنین  خطر سقط جنین به میزان قابل توجهی به تعداد هفته های بارداری بستگی دارد.

به همین دلیل اگر باردار هستید و در شهر و با هوای آلوده زندگی می کنید حتما با متخصص زنان خوب خود در این خصوص صحبت نمایید و مشورت دریافت کنید.

بیشترین فصل آلودگی هوا در ایران زمستان است. متخصصان توصیه می کنند برای کاهش این عوارض توصیه می کنند که برای  بارداری ماه هایی غیر از زمستان را انتخاب کرده و برای این ماه ها برنامه ریزی ننمایید. تا از در شرایط آلودگی هوا قرار نگیرید.

براساس یک مطالعه علمی ، آلودگی هوا برای زنان باردار به همان اندازه است که سیگار کشیدن خطرناک است و باعث سقط جنین می شود. این مطالعات نشان می دهد که باید از میزان آلاینده ها کاسته شود تا فرزندان سالمی به دنیا آیند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به خانم دکتر غزاله موسوی زاده  با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

توصیه هایی برای مادران باردار در زمان آلودگی هوا

دکتر موسوی زاده به مادران عزیزی که این روز ها در هوای آلوده باردار هستند و در شهر های آلوده زندگی می کنند، توصیه هایی را دارند که عبراتند از :

  • از تردد در مناطقی که بیشترین آلودگی هوا را دارند خودداری شود.
  • از پیاده روی و ورزش در این هوا خودداری شود.
  • در صورت نیاز برای بیرون رفتن از منزل حتما از ماسک های مخصوص استفاده کنید. استفاده از ماسک های یک بار مصرف توصیه نمی شود.
  • برای انجام کار های بیرون از منزل نزدیک ترین مقصد ها را انتخاب کرده و کمترین زمان ممکن را در هوای آلوده قرار بگیرید.
  • با متخصص زنان خود در خصوص مراقبت های لازم در زمان آلودگی هوا مشورت نمایید.
  • به میزان مورد نیاز از شیر و سایر نوشیدنی ها که در پاک سازی ریه و مجاری تنفسی کمک کننده است بنوشید.
  • از قرار گیری در هوای آلوده به مدت زمان زیاد خودداری کنید.

تمامی این توصیه ها برای حفظ سلامت مادر و جنین است. انجام این موارد شاید کمی سخت به نظر آید ولی داشتن دوران بارداری سالم  و به دنیا آوردن نوزادی سالم ارزش انجام مراقبت های بیشتر را دارد .

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

پاسخ

پانزده − هفت =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Button