لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

بهترین روش جلوگیری از بارداری چیست؟

روش های مختلفی برای جلوگیری اورژانسی از بارداری وجود دارد که می تواند به بانوان عزیز در خصوص پیشگیری از بارداری های ناخواسته کمک نماید.

دکتر غزاله موسوی زاده در ادامه در خصوص روش های جلوگیری اورژانسی از بارداری توضیح خواهند داد.

انواع-قرص-های-ضد-بارداری

روش های جلوگیری اورژانسی از بارداری

یکی از روش های جلوگیری اورژانسی درواقع استفاده از قرص های ضد بارداری یا قرص های اورژانسی می باشد که با نام morning after pill شناخته می شود.  این نوع از قرص ها معمولا تا 72  ساعت بعد از رابطه جنسی مشکوک به بارداری، باید مورد استفاده قرار گیرد.

متخصص زنان و زایمان در این خصوص توصیه می کنند که، این روش جلوگیری از بارداری، 100 قابل اعتماد نیست و ممکن است باعث پیشگیری از بارداری نشود.

انواع قرص های جلوگیری و نحوه مصرف آن ها

برای جلوگیری از بارداری به روش اورژانسی انواع قرص های ضد بارداری استفاده می شود. برخی از این قرص ها تک دوز می باشد.

به این معنا که با مصرف یک قرص، زنان می توانند از بارداری پیشگیری کنند. ولی نحوه مصرف این قرص جلوگیری از بارداری به این صورت است که باید در 72  ساعت اول بعد رابطه مصرف شود.

برخی دیگر از قرص های جلوگیری دوتایی هستند. یکی از قرص ها در ابتدای رابطه جنسی و قرص بعدی 12  ساعت بعد از رابطه خورده می شود.

این دارو ها را می توان از دارو خانه ها تهیه کرد که به عنوان قرص های اورژانسی نامیده می شوند.

پیشگیری از بارداری با قرص های HD

در صورتی که به قرص های اورژانسی دسترسی ندارید، متخصص زنان و زایمان در غرب تهران، توصیه می کنند تا از قرص های HD به منظور پیشگیری از بارداری استفاده شود.

نحوه مصرف قرص HD

بعد از رابطه جنسی، دو عدد قرص مصرف شود. سپس 12  ساعت بعد از رابطه مجددا دو قرص دیگر خورده شود. توجه داشته باشید که نباید این دارو ها را به صورت ناشتا  و یا معده خالی مصرف کرد.

در صورتی که بعد از مصرف این دارو دچار حالت تهوع و استفراغ شدید، مجددا این دوز باید تکرار شود.

طریقه عملکرد قرص های ضد بارداری

دکتر غزاله موسوی زاده در ادامه در خصوص نحوه عملکرد این قرص ها این گونه توضیح می دهند که، در واقع این قرص ها از تخمک گذاری (اگر زمان رابطه جنسی، قبل از تخمک گذاری باشد) جلوگیری می کنند. همچنین از جایگزینی و لانه گزینی تخمک لقاح یافته جلوگیری می کند که به صورت خونریزی فرد متوجه خواهد شد که بارداری اتفاق نیوفتاده است.

یعنی با ریزش آندومتر و جلوگیری از جایگزینی تخمک لقاح یافته، فرد متوجه عدم بارداری می شود و قرص تاثیر داشته است.

در صورتی که خونریزی اتفاق نیوفتاد، حتما باید دو هفته بعد از رابطه جنسی مشکوک به بارداری، تست بارداری انجام شود.

بیشتر بخوانید : علت خونریزی های نامنظم چیست ؟

مزایای روش های جلوگیری از بارداری

این روش های پیشگیری از بارداری سهل و آسان است و دارو هایی که برای این اقدام مصرف می شود در دسترس می باشد.

توصیه می شود تا خانم هایی که در سنین باروری هستند، این قرص ها را داشته باشد تا با مصرف این دارو ها (طبق دستورالعمل بالا) از بارداری پیشگیری نمایند.

جلوگیری-اورژانسی-از-بارداری

مصرف این دارو بعد از رابطه جنسی مشکوک امکان پذیر است . با این حال نتیجه مصرف دارو یعنی عدم بارداری 100 درصد نمی باشد ولی احتمال بارداری را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

استفاده از دارو های اورژانسی، روند بارداری های آینده را مختل نمی کند. یعنی افراد بارداری را در سیکل های بعدی را تجربه خواهند کرد و فقط در زمان مصرف پیشگیری می شود.

روش های مختلفی برای جلوگیری اورژانسی از بارداری وجود دارد که می تواند به بانوان عزیز در خصوص پیشگیری از بارداری های ناخواسته کمک نماید. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به خانم دکتر غزاله موسوی زاده یکی از بهترین متخصص زنان در غرب تهران با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

 

معایب مصرف قرص ها اورژانسی

به دلیل آن که مصرف این دارو ها باعث خونریزی غیر طبیعی می شود و ممکن است فرد یک یا دو سیکل قاعدگی با خونریزی های شدید داشته باشد، توصیه می شود تا از این روش به طور دائمی و همیشگی استفاده نشود.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *