لوگو دکتر غزاله موسوی زاده
امتیاز بده

درد لگن در بارداری

امتیاز بده

درد لگن در بارداری

دلایل درد لگن در بارداری چیست ؟

در دوران بارداری هورمون های آزاد شده به بافت های همبند مادر اجازه نرم شدن می دهند این نرم یا شل شدن به فرآیند زایمان کمک می کند تا نوزاد به راحتی در داخل شکم حرکت کند ، درد های پایین کمر باعث بروز درد هایی است که مادر حس می کند .
افزایش فشار بر عصب سیاتیک دیگر مشکلاتی است که باعث درد در استخوان لگن مادر می شود .به این عارضه درد سیاتیک در بارداری می گویند هر چه به زمان تولد نوزاد نزدیک تر شویم از شدت درد کاسته می شود بهتر است با بروز ایجاد درد سیاتیک به پزشک خود مراجعه کنید تا عارضه های جدی رخ ندهد.

چگونه درد لگن بارداری را درمان کنیم ؟

با رعایت کردن مواردی چون استراحت کردن ،گرما و استفاده از کمربندهای بارداری به کاهش درد می توانید کمک بسیاری کنید و در صورتی که درد شما زیاد است حتماً به پزشکتان مراجعه کنید .از دیگر روشهای بسیار موثر برای کاهش درد تنظیم مهره ها و یا ماساژ می باشد .

تنظیم مهره
برای مفصل ساکروایلیاک (باسن) باعث کاهش درد در بارداری می شود و در مدت بارداری انجام توان بخشی ،طب فیزیکی باعث تعادل لگن می شود و فشار ایجاد شده بر ستون های مهره به خصوص مفاصل و رباط هایی که با نزدیک شدن به دوره بارداری بیشترین فشار بر روی آن قرار گرفته کاهش پیدا می کند.

ماساژ
از دیگر روشهایی که باعث کاهش درد لگن در دوران بارداری می شود ماساژ است در واقع با شل شدن عضلات باعث کاهش استرس و درد می شود .
نکات بسیار مهم برای پیشگیری از بروز درد در بارداری
• بهتر است از انجام کارهایی که باعث تجدید درد می شود خودداری کنید و می توانید تا جایی که درد اجازه می دهد فعالیت کنید .
• استراحت کردن جزو مواردی است که به کاهش درد کمک می کند .
• از کفش های راحت و طبی استفاده شود .
• به هنگام خوابیدن از یک بالش در بین پاها استفاده کنید.
• به هنگام درد شدید و به موقع بالا رفتن از پله‌ها، یکی یکی از پله‌ها بالا روید و یا اینکه به حالت نشسته و عقب عقب از آن‌ها بالا روید.

 

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *