لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

درمان دیابت بارداری

درمان دیابت بارداری

در صورتی که دیابت بارداری تحت کنترل قرار نگیرد ، می تواند خطرات بسیاری را برای جنین ایجاد کند و حتی باعث سقط جنین شود. ولی آیا درمان دیابت بارداری امکان پذیر است؟ در صورتی که به دیابت بارداری مبتلا هستید نیاز است تا قند خون در طول بارداری تحت کنترل باشد. به این ترتیب سلامت مادر و جنین حفظ می شود. نیاز است تا تغییراتی در سبک زندگی ایجاد شود تا دیابت بارداری کنترل شود و مشکلی برای سلامتی جنین پیش نیاید.

دیابت در دوران بارداری باعث می شود تا مصرف قند در دوران بارداری دچار اختلال شود ، این مشکل ممکن است در طی بارداری در برخی از زنان باردار رخ دهد .

زمانی که زن باردار می شود ممکن است بدن نیاز به انسولین را افزایش دهد و در نتیجه بدن نتواند میزان لازم انسولین را تولید کند .

در چنین حالتی زن باردار دچار دایبت بارداری می شود .

درمان دیابت بارداری
درمان دیابت بارداری

رژیم غذایی برای دیابت بارداری

نیاز است تا یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید تا کالری و مواد مغذی به مقدار کافی به جنین برسد و از طرفی قند خون بی رویه بالا نرود. میزان کالری مجاز دریافتی به صورت روزانه از 2200 تا 2500 می باشد. در صورتی که مادر اضافه وزن داشته باشد، نیاز است تا کالری دریافتی حدوداً 1800 باشد. از مصرف مواد غذایی پر از قند و چربی پرهیز شود و سعی شود تا کالری روزانه به صورت زیر تقسیم شود:

– حدوداً 10 تا 20 درصد کالری دریافتی از منابع پروتئینی مانند گوشت، پنیر، تخم مرغ، غذاهای دریایی و حبوبات باشد.
– 30 درصد از کالری دریافتی از چربی ها باشد.
– کمتر از 10 درصد از کالری دریافتی از چربی های اشباع باشد.
– 40 درصد از کاری دریافتی از کربوهیدرات ها باشد مانند پاستا، برنج، میوه ها و سبزیجات

درمان دیابت بارداری
درمان دیابت بارداری

ورزش کردن و دیابت بارداری

فعالیت بدنی ملایم مانند پیاده روی، حدوداً یک ربع تا نیم ساعت در اکثر روزهای هفته، می تواند بسیار مفید باشد. به این ترتیب انسولین بدن در خون بهتر استفاده می شود و سطح قند خون کنترل می شود.

بررسی منظم قند خون در بارداری

قند خون را به طور منظم بررسی کنید. قبل از وعده غذایی و یک تا دو ساعت بعد از وعده غذایی قند خون بررسی شود. این تست قند خون می تواند توسط پزشک و یا با دستگاه های مخصوص قند خون صورت گیرد.

بررسی فشار خون بالا در دوران بارداری

نیاز است تا تمامی زنان باردار در طول دوران بارداری از نظر ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری دیابت بررسی و معاینه شوند ، این معاینه باید در ماه های 6 و 7 بارداری صورت بگیرد اما افرادی که احتمال ابتلا در آنها بیشتر وجود دارد نیاز است تا در ماه های ابتدایی نیز این بیماری را بررسی نمایند .

بررسی ابتلا به دیابت با آزمایش تحمل گلوکز انجام می شود که مشخص می کند قند خون شما بعد از مصرف یک ماده ی شیرین چقدر افزایش می یابد .

دارو برای دیابت بارداری

در صورتی که با رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی داشتن باز هم قند خون بالا باشد، احتمالاً قرص های مخصوص دیابت بارداری تجویز می شود. در صورتی که داروها موثر واقع نشوند در مرحله آخر تزریق انسولین صورت می گیرد.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام جراحی های مرتبط می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

تاثیر دیابت بارداری بر روند رشد جنین

بستگی به میزان موفقیت در کنترل دیابت و وضعیت بارداری، سایز جنین در چند هفته تا چند ماه قبل از زایمان کنترل می شود. برای این مورد نیاز به سونوگرافی می باشد. در حالی که بسیاری از زنان مبتلا به دیابت بارداری می توانند زایمانی طبیعی داشته باشند، برخی پزشکان زایمان سزارین را پیشنهاد می دهند. اگر جنین رشد زیادی داشته باشد نیاز است تا زایمان سزارین انجام گیرد. بعد از زایمان سطح قند خون سنجیده می شود . حدوداً 6 هفته بعد از زایمان نیاز است تا قند خون بررسی شود و سپس به صورت سالیانه این مورد بررسی می شود.

مادران بارداری که دچار دیابت در دوران بارداری هستند ، این بیماری در نهایت منجر به بزرگ شدن جنین بیشتر از 4 کیلوگرم می شود ، زمانی که جنین بزرگ باشد در زمان و روند زایمان خلل ایجاد می کند .

در بسیاری از موارد اندازه ی جنین مناسب نبوده و مادر باید با جراحی سزارین جراحی به منظور خروج جنین جنین را بیرون بکشد .

دیابت در دوران بارداری احتمال بروز پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) را افزایش می دهد ، که زندگی مادر و فرزند را تحت تاثیر قرار می دهد . پره اکلامپسی منجر به افزایش فشار خون در مادر شده و حیات جنین را به مخاطره می اندازد.

چه کسانی مستعد ابتلا به دیابت بارداری هستند؟

به طور کلی نمی توان مشخص کرد که چه زنانی بعد از باردرای دچار دیابت می شوند اما در افراد زیر احتمال بروز دیابت بارداری بیشتر است :

  • افرادی که سابقه ی قبلی دیابت بارداری دارند
  • افرادی که دچار اضافه وزن هستند (BMI>27)
  • افرادی که سابقه ی ابتلا به بیماری قند خون در خانواده دارند
  • افرادی که نوزاد آنها بالای 4 کیلوگرم باشد
  • افرادی با سن بالای 25 سال
  • افرادی که مستعد فشار خون بالا هستند

درمان دیابت بارداری ؟

اندازه گیری مرتب قند خون در دوران بارداری ، و همچنین تحت مراقبت بودن توسط متخصص زنان و زایمان می تواند در کنترل میزان قند خون تاثیر به سزایی بگذارد ، در چنین حالتی پزشک با ارائه روش های درمان و نیز تغییر رژیم غذایی میزان قند خون را در این افراد کنترل می نماید .

پزشک در طول درمان وضعیت جنین را بررسی و در رابطه با عادت غذایی شما سوالاتی طرح می کند ،قند خون شمارا کنترل می کند و با ارائه روش های درمانی میزان انسولین شما را تنظیم می کند.

زایمان در زنان مبتلا به بیماری قند خون

اگر قند خون شما در حد طبیعی باشد می توانید زایمان طبیعی داشته باشید، در طول دوران زایمان پزشک با بررسی مداوم میزان قند خون می تواند

دیابت بعد از زایمان

معمولا دیابت بارداری بعد از زایمان درمان می شود و این بیماری تنها مختص به این دوره است و بعد از آن از بین می رود .

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *