لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

علل دل درد در بارداری

دل درد در بارداری طبیعی است؟ آیا در دوران بارداری درد زیر شکم را تجربه می کنید؟ درد بالای یا وسط شکم؟ درد شکم در دوران بارداری تا حدودی طبیعی است. به هر حال، اندام‌های شما در دوران بارداری دائماً در حال جابجایی هستند، رحم شما در حال گسترش است و رباط‌های شما کشیده می‌شوند، که همه این‌ها می‌توانند باعث درد شوند. با این حال، در موارد نادر، درد شکم می تواند نشانه ای جدی باشد. در این مطلب می خواهیم به علل شایع و جدی این درد در دوران بارداری بپردازیم.

علل شایع دل درد در دوران بارداری چیست؟

آیا دل درد در بارداری طبیعی است ؟

دل درد در بارداری می تواند ناشی از یبوست و یا کشیدگی ارگان های داخلی باشد. دردهایی مانند کشش یا سفت شدن دور شکم در دوران بارداری کاملا طبیعی است. آنها معمولاً جای نگرانی ندارند. اما درد شکم یا گرفتگی معده گاهی اوقات می تواند نشانه چیز جدی تری باشد. در صورتی که درد طولانی مدت شود و همراه با علائمی مانند خونریزی، انقباضات شدید و … باشد حتماً به پزشک متخصص زنان مراجعه شود.

علل شایع دل درد در دوران بارداری چیست؟

1-بزرگ شدن رحم: همانطور که رحم شما رشد می کند، روده شما را جابه جا می کند، “که می تواند منجر به حالت تهوع، احساس پری یا اتساع در شکم شود.” وعده های غذایی مکرر و کوچکتر بخورید، به طور منظم ورزش کنید، استراحت کافی داشته باشید و مثانه خود را اغلب تخلیه کنید.

2-یبوست و نفخ شکم: یبوست و نفخ شکم بخشی از دوران بارداری می باشد. هورمون پروژسترون که در طول بارداری بیشتر در بدن تولید می شود باعث کاهش سرعت دستگاه گوارش می شود. برای مقابله با یبوست در بارداری مایعات کافی و غذاهای حاوی فیبر بالا مصرف شود.

اجتناب از غذاهای گازدار، مانند نوشیدنی های گازدار، غذاهای تند، غذاهای سرخ شده، محصولات لبنی و سبزیجاتی مانند کلم، پیاز و لوبیا می تواند به کاهش گاز گرفتگی کمک کند.

3 انقباضات براکستون هیکس: این نوع انقباضات کاملاً بی ضرر هستند. این درد باید از درد زایمان زودرس تشخیص داده شود. در صورتی که درد مربوط به زایمان زودرس باشد، فواصل زمانی دردها به مرور کاهش می یابند. کم آبی می تواند باعث عود کردن انقباضات براکستون هیکس شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آب کافی به بدن می رسد.

4-درد رباط گرد: همانطور که رحم در طول بارداری بزرگ می‌شود، می‌تواند رباط‌های گرد کشش پیدا می کند«دو رباط بزرگ که از جلوی رحم خارج می‌شوند و به سمت کشاله ران می‌روند». درد رباط گرد معمولاً بین هفته های 18 تا 24 شروع می شود و معمولاً در یک طرف شکم شما رخ می دهد، اگرچه می تواند به هر دو ضربه بزند.

ممکن است آن را به صورت درد زیر شکم احساس کنید که به کشاله ران کشیده می شود. ممکن است تیز و کوبنده یا مزمن و دردناک باشد، اما معمولاً هر بار فقط چند ثانیه طول می کشد. این می تواند با هر حرکتی که باعث کشیده شدن این رباط ها شود، مانند سرفه، عطسه، خندیدن یا بلند شدن ناگهانی ایجاد شود. درد رباط گرد معمولا خود به خود برطرف می شود، اما اگر به شدت ناراحت هستید، از پزشک متخصص زنان و زایمان خود بخواهید تا توصیه هایی را برای مدیریت ناراحتی ارائه دهد.

علل خطرناک دل درد در بارداری چیست؟

در اغلب موارد دل درد در بارداری مورد خطرناکی نیست و با چند راه حل ساده برطرف می گردد. در مواردی که درد شدید است و همراه با تب، اختلال در بینایی و خونریزی است، حتماً در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود. در زیر به برخی از علل خطرناک دل درد در بارداری اشاره می کنیم:

1-حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی یا لوله ای زمانی اتفاق می افتد که جنین در جایی غیر از رحم، اغلب در لوله فالوپ، لانه گزینی می کند. آنها در یک مورد از هر 50 قبل رخ می دهد. اگر حاملگی خارج از رحمی دارید، ممکن است درد شدید و خونریزی واژینال را بین هفته های ششم و دهم بارداری خود تجربه کنید. حاملگی خارج رحمی نیاز به درمان فوری با دارو یا جراحی دارد.

2- سقط جنین

زمانی که افراد باردار در اوایل بارداری دچار درد شکم می شوند، ممکن است نگران سقط جنین شوند. واقعیت تاسف بار این است که طبق تحقیقات حدود 10 درصد از بارداری های شناخته شده به سقط جنین ختم می شود.علائم سقط جنین شامل خونریزی و گرفتگی است که می تواند ریتمیک یا شبیه دردهای قاعدگی باشد.

3- زایمان زودرس

اگر قبل از هفته 37 بارداری انقباضات منظمی را تجربه می کنید و با کمردرد و دل درد مداوم همراه است، ممکن است زایمان زودرس داشته باشید. این انقباضات ممکن است با نشت مایع یا خون واژن یا کاهش حرکت جنین و پاره شدن کیسه آب ایجاد شود.

4- جدا شدن جفت

جفت منبع اکسیژن و مواد مغذی کودک شما است و معمولاً تا بعد از زایمان به دیواره رحم شما چسبیده باقی می ماند. گاهی اوقات ممکن است در اوایل بارداری از رحم جدا شود که به آن جدا شدن جفت می گویند. اگر درد شکم و انقباضات مگرر را با خونریزی یا حتی بدون خونریزی تجربه کردید، بسیار مهم است که در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

5- پره کلامپسی یا مسمومیت بارداری

پره اکلامپسی وضعیتی است که بر رشد جفت در دوران بارداری تأثیر می گذارد. مادرانی که از پره اکلامپسی رنج می برند ممکن است علائم مانند دل درد شدید، حالت تهوع را همراه با فشار خون بالا و پروتئین در ادرار خود تجربه کنند. این وضعیت می تواند هم برای مادر و هم برای نوزاد مضر باشد،

6-عفونت مجرای ادراری

عفونت های ادراری در دوران بارداری جدی تر هستند. در صورت عدم درمان، عفونت ها می توانند منجر به عوارض در بارداری شوند، بنابراین حتماً مراقب علائم کمر و شکم درد مبهم، درد مبهم دائمی در ناحیه شرمگاهی و ادرار کدر و با بوی نامطبوع باشید. خوشبختانه، عفونت های ادراری به راحتی با یک دوره آنتی بیوتیک قابل درمان هستند. اگر فکر می‌کنید ممکن است از عفونت ادراری رنج می‌برید، حتما به پزشک خود مراچعه کنید.

از سایر عوامل درد جدی در دوران بارداری می توان به آپاندیس و سنگ کیسه صفرا اشاره کرد.

چه زمانی برای درد شکم باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر دل درد شما ادامه دار شد و همراه با آن علائم دیگری مشاهده کردید، حتما به پزشک متخصص زنان در غرب تهران مراجعه کنید.

اگر هر یک از علائم زیر را داشتید، همیشه به پزشک مراجعه کنید:

 • درد شکم با یا بدون خونریزی قبل از 12 هفته
 • خونریزی یا گرفتگی شدید
 • تب یا لرز
 • درد در هنگام ادرار کردن، مشکل در ادرار کردن یا وجود خون در ادرار
 • درد شدید شکم
 • سردرد شدید
 • تورم شدید دست ها، پاها یا صورت
 • اختلالات بینایی

چگونه درد شکم در دوران بارداری را کاهش دهیم؟

آیا نمی دانید که آیا کاری برای کاهش دل درد در دوران بارداری وجود دارد؟ البته، درمان بستگی به عامل ایجاد درد دارد، اما این نکات ممکن است بتواند به شما کمک کند.

 • نحوه حرکت خود را تغییر دهید، به خصوص اگر درد رباط گرد را تجربه می کنید. به عنوان مثال، ممکن است سعی کنید به آرامی بنشینید و بلند شوید و از چرخش شدید در ناحیه کمر خودداری کنید.
 • غذاهای غنی از فیبر (از جمله میوه ها، سبزیجات و سبوس) را انتخاب کنید.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید.
 • به طور منظم، در حد اعتدال و با تایید پزشک خود ورزش کنید.
 • مثانه خود را اغلب خالی کنید.
 • برای تسکین، ماساژ قبل از تولد، طب سوزنی یا یوگا را امتحان کنید.
 • استراحت مکرر

اما به یاد داشته باشید: اگر هر گونه نگرانی دارید یا علائم نگران کننده ای را تجربه می کنید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

7 پاسخ
 1. سلام من دیروز رفتم سونو گفتن ۵هفته و ۶روزتع ولی جنین دیده نمیشه و ساک دیده میشه از امروز درد قائدگی و ترشح قهوه لی دارم
  خطر سقط دارم؟

  1. سلام هنوز برای قلب جنین زود است
   استراحت کنید
   دو هفته دیگه سونو بروید
   اگر ترشحات زیاد است حضورری به مطب مراجعه کنید

  1. بله می تونید تشریف بیارید به صورت حضوری در مطب آزمایشات انجام می شود در صورت ارجاع به پزشک دیگری معرفی می شوید.

 2. سلام من روز یکشنبه رفتم سونوگرفتم جنین همه چیز خوب بود ولی من خیلی دلم درد میکنه با احد درد میکنه فکر میکنم پريود میشوم خیلی دلم درد میکنه

  1. سلام وقتتون بخیر برای معاینه حضوری باید تشریف بیارین و چک بشین فعلا استراحت کنید

 3. سلام من سه ماهم شده ولی شکمم درد میکنه البته کار هم میکنم میشه کمک کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *