شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

علل مختلف دل درد در بارداری

دل درد در بارداری

برخی دردهای شکمی در طول بارداری طبیعی هستند. در حقیقت به دلیل گسترش و بزرگ شدن رحم، اعصاب و اندام های اطراف رحم فشاری را متحمل می شوند و در نتیجه می تواند باعث درد شود. همچنین ویار صبحگاعی و تهوع و استفراغ در بارداری می تواند موجب دل درد شود. ولی در برخی موارد نادر دل درد در بارداری می تواند نشانه یک عامل خطرناک باشد. در ادامه مقاله با ما باشید.

آیا دل درد در بارداری طبیعی است ؟

دل درد در بارداری می تواند ناشی از یبوست و یا کشیدگی ارگان های داخلی باشد. در صورتی که درد طولانی مدت شود و همراه با علائمی مانند خونریزی، انقباضات شدید و … باشد حتماً به پزشک مراجعه شود. در زیر به برخی از علل شایع دل درد در بارداری اشاره می کنیم:

–    بزرگ شدن رحم – با بزرگ شدن رحم، روده ها کمی جابه جا می شوند. این مورد باعث حالت تهوع، احساس پری و افتادگی شکم می شود. از راه حل های کاربردی برای کاهش این علائم می توان به کوچک کردن وعده های غذایی، ورزش های سبک، استراحت کافی و تخلیه مثانه اشاره کرد.

دل درد در بارداری
دل درد در بارداری

–    بزرگ شدن رحم باعث کشیدگی وتر عضلانی ( که از جلوی رحم به کشاله ران می رسد ) می شود. این مورد در سه ماهه دوم بارداری شروع می شود و به خودی خود برطرف می گردد.

–     یبوست و نفخ شکم – یبوست و نفخ شکم بخشی از دوران بارداری می باشد. هورمون پروژسترون که در طول بارداری بیشتر در بدن تولید می شود باعث کاهش سرعت دستگاه گوارش می شود. برای مقابله با یبوست در بارداری مایعات کافی و غذاهای حاوی فیبر بالا مصرف شود.

–    انقباضات براکستون هیکس – این نوع انقباضات کاملاً بی ضرر هستند. این درد باید از درد زایمان زودرس تشخیص داده شود. در صورتی که درد مربوط به زایمان زودرس باشد، فواصل زمانی دردها به مرور کاهش می یابند. کم آبی می تواند باعث عود کردن انقباضات براکستون هیکس شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آب کافی به بدن می رسد.

علل مهم دل درد در بارداری

در اغلب موارد دل درد در بارداری مورد خطرناکی نیست و با چند راه حل ساده برطرف می گردد. در مواردی که درد شدید است و همراه با تب، اختلال در بینایی و خونریزی است، حتماً در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود. در زیر به برخی از علل خطرناک دل درد در بارداری اشاره می کنیم:

–    حاملگی خارج رحمی – در این صورت تخمک در داخل لوله های فالوپ بارور می شود و از هر 50 بارداری 1 بارداری خارج رحمی دیده می شود. در بارداری خارج رحمی بین هفته 6 و 10 بارداری خونریزی شدیدی وجود دارد.

–    سقط جنین – دل درد در سه ماهه اول بارداری می تواند نشانه سقط جنین باشد. حدوداً 15 تا 20 درصد از بارداری ها منجر به سقط می شوند. علائم سقط جنین شامل خونریزی و دردهای ریتمیک همانند درد دوران قاعدگی می باشد.

از دیگر دلایل دل درد در بارداری می توان به زایمان زودرس، جداشدن جفت، پره اکلامپسی، عفونت مجاری ادراری، آپاندیس و سنگ کلیه اشاره کرد.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام زایمان سزارین و زایمان طبیعی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نتیجه گیری

همان طور که گفته شد دل درد در بارداری در بسیاری از موارد نشانه خطرناکی نمی باشد. آشنایی با علائم هشداردهنده در بسیاری از موارد می تواند از به وجود آمدن مشکلات دیگر پیشگیری کند. بنابراین آموزش های لازم در مورد دل دردهای خطرناک بسیار مهم است.
منبع : https://www.parents.com/pregnancy/my-body/aches-pains/pregnancy-abdominal-pain/#What%20are%20some%20harmless%20causes%20of%20abdominal%20pain%20during%20pregnancy?

دکتر موسوی زاده

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021
مطالب مرتبط

پاسخ

2 × 2 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button