لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

دندانپزشکی در بارداری

دندانپزشکی در بارداری

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر زنان باردار را درگیر می کند این است که آیا دندانپزشکی در بارداری خطر دارد؟ معاینات منظم و دوره ای دهان و دندان نه تنها ایمن است و خطری ندارد، بلکه توصیه می شود. افزایش سطح هورمون ها در بدن در طول بارداری می تواند موجب تورم، خونریزی و احتباس غذا در لثه ها شود و در نتیجه به لثه ها آسیب برساند.
مراقبت های دندانی و پیشگیری از خرابی دندان در طول بارداری موردی حیاتی و مهم می باشد تا از عفونت های دهانی و بیماری های لثه و در نتیجه زایمان زودرس پیشگیری شود.

دندانپزشکی در بارداری
دندانپزشکی در بارداری

پر کردن دندان در بارداری

کارهای دندانی مانند پر کردن حفره و تاج دندان باید انجام گیرد تا از عفونت دندان پیشگیری شود. در صورتی که پر کردن دندان در بارداری واجب است، سه ماهه دوم بارداری زمان مناسبی می باشد. در سه ماهه سوم بارداری خوابیدن به مدت طولانی به پشت برای مادر دشوار می شود. ایمن ترین انتخاب این است که انجام کارهای دندانی را تا بعد از زایمان به تعویق بیندازید.
با این حال گاهی نیاز به انجام برخی اقدامات اورژانسی مانند عصب کشی یا کشیدن دندان می باشد. درمان های انتخابی مانند سفید کردن دندان و دیگر اعمال زیبایی تا بعد از زایمان باید به تعویق افتند و از خطرات و عوارض برای جنین پیشگیری شود.

مصرف دارو در دوران بارداری

استفاده از دارو در دوران بارداری اثرات جانبی مختلفی بر جنین می گذارد که غیر قابل بازگشت اند. لیدوکائین یکی از متداول ترین داروها برای کارهای دندانی می باشد. لیدوکائین بعد از تزریق از جفت عبور می کند. در صورتی که انجام درمان دندان واجب باشد، از حداقل داروی بی حسی ممکن استفاده می شود. در صورتی که هنگام انجام کارهای دندانی دردی احساس شود می توان دوز داروی بی حسی را بیشتر کرد. مادر هرچه آرامش بیشتری داشته باشد، داروی بی حسی اثر بیشتری خواهد داشت.
گاهی بعد از درمان دندان خراب برای پیشگیری از عفونت، نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک می باشد. آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین ، آموکسی سیلین و کلیندامایسین که برای دوران بارداری مجاز هستند، برای بیمار تجویز می شوند.

استفاده از دارو در دوران بارداری اثرات جانبی مختلفی بر جنین می گذارد که غیر قابل بازگشت اند. لیدوکائین یکی از متداول ترین داروها برای کارهای دندانی می باشد. دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی بهترین توصیه های دوران بارداری را ارائه می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

اشعه ایکس ری در بارداری

عکس برداری برای آزمایشات و بررسی دندان ها که در طول جلسه دندانپزشکی انجام می گیرند، مورد ایمنی برای زن باردار نمی باشند و بهتر است تا بعد از زایمان به تاخیر افتند. این عکس برداری برای انجام بسیاری از اعمال دندانپزشکی واجب است. البته با محافظت مناسب در مواقع اضطراری می توان این عکس برداری را انجام داد. برخی زنان در سه ماهه اول بارداری که در حقیقت جنین در آسیب پذیر ترین حالت ممکن قرار دارد، از کارهای دندانپزشکی دوری می کنند. با این حال تا کنون موردی در رابطه با آسیب به جنین در این دوره ثبت نشده است.

مراقبت از دندان در دوران بارداری

رعایت بهداشت دهان و دندان در طول بارداری مورد مهمی می باشد. بارداری تغییرات هورمونی در بدن مادر به وجود می آورد که به سلامت لثه ها آسیب وارد آورده و در نتیجه سلامت جنین را به خطر می اندازد. همچنین در صورتی که مادر برنامه ریزی دقیقی برای بارداری داشته باشد، می تواند قبل از اقدام برای بارداری مشکلات دهانی و دندانی خود را برطرف کند.
منبع : http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/dental-work-and-pregnancy/

مطالب مرتبط با این مقاله:

مسافرت در دوران بارداری

مراقبت های قبل از بارداری

مراقبتهای بارداری

هرآنچه بانوان باید بدانند

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *