لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

کمر درد ، سیاتیک و دیسک کمر در بارداری

دیسک کمر در بارداری

در طول بارداری به دلیل بزرگ شدن شکم، فشار بیشتری به ستون فقرات و کمر وارد می شود. از سوی دیگر احتمال دارد دیسک کمر در بارداری رو به وخامت رود. در نتیجه دو سوال مطرح می شود: 1- اگر مادر مبتلا به کمر درد، سیاتیک یا دیسک کمر باشد، در طول بارداری این درد بدتر می شود؟ 2- در صورتی که فرد قبل از بارداری هیچ مشکلی نداشته است، امکان دارد که در طول بارداری به این درد ها و امراض دچار شود؟
دیسک کمر یک بیماری بسیار دردناک می باشد و حتی در بارداری می تواند وخیم تر شود. گاهی اوقات مادر به دیسک کمر مبتلا می باشد ولی هیچ گونه علائم و دردی را در طول بارداری تجربه نمی کند. ولی در مقابل دیسک کمر می تواند موجب درد شدید شده که با رشد جنین و بزرگ تر شدن شکم، این درد افزایش می یابد.

دیسک کمر در بارداری
دیسک کمر در بارداری

آیا بارداری می تواند موجب دیسک کمر شود؟

به ندرت دیده شده که بادراری دلیل دیسک کمر باشد. ولی پوکی استخوان شدید یا یک آسیب و ضربه به پایین کمر می تواند خطر ابتلا به دیسک کمر در نتیجه بارداری را بالا ببرد. تجربه کمر درد در دوران بارداری مورد شایعی می باشد ولی لزوماً هر دردی نشانه دیسک کمر نمی باشد.

درمان درد دیسک کمر در بارداری

زنانی که تجربه درد دیسک کمر متوسط یا شدید دارند، بهتر است که در طول بارداری خود شرایط را به طور منظم بررسی کرده و توسط متخصص معاینه شوند. دیسک کمر خفیف تا متوسط در طول بارداری خیلی دردسر ساز نیست ولی موارد شدید تر این عارضه، نیاز به درمان دارد.
احتمال دارد که بعد از زایمان نیاز به جراحی ستون فقرات یا راه های درمانی دیگر باشد که با تشخیص پزشک صورت می گیرد. برای دوران بارداری نیز می توان با انجام فعالیت های زیر از درد و ناراحتی تا حدودی کاست:
– فیزیوتراپی و انجام ورزش های ایمن برای دوران بارداری
– انجام کشش های مناسب
– طب سوزنی
– یخ درمانی
– گرما درمانی
– ماساژ مناسب دوران بارداری

دیسک کمر یک بیماری بسیار دردناک می باشد و حتی در بارداری می تواند وخیم تر شود. دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی و بارداری به روش IVF با بهره گیری از روش های نوینی به درمان و بهبود دیسک کمر در بارداری می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

عوامل کمر درد در دوران بارداری

متداول ترین فاکتور برای افزایش احتمال کمر درد در بارداری، چاقی و اضافه وزن و مصرف دخانیات می باشد. حتی در مواردی که قبل از بارداری هیچ مشکلی وجود نداشته، این عوامل می توانند موجب کمر درد در طول بارداری شوند.
اکثر متخصصان زنان بر این عقیده اند که مادرانی که قبل از اقدام به باداری، زندگی سالم و ورزش منظم و فعالیت بدنی داشته اند و در طول بارداری نیز فعالیت بدنی به طور ملایم دارند، می توانند این دوران را راحت تر سپری کرده و کمر درد و دردهای لگنی یا سیاتیک و دردهای مشابه را به هیچ عنوان تجربه نکنند.

منبع : https://www.neuromicrospine.com/news/herniated-disc-while-pregnant

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *