لوگو دکتر غزاله موسوی زاده
Rating is disabled

زایمان طبیعی بدون درد

زایمان و تولد نوزاد یکی از تجربه های شیرین برای هر مادر است. این تجربه ی شیرین ممکن است به دلیل داشتن درد در هنگام زایمان باعث اضطراب مادران شود. روش های زایمان دو نوع هستند، زایمان طبیعی و سزارین. زمانی که اسم زایمان طبیعی را می شنویم ممکن است به یاد دردهایی که مادر هنگام زایمان متحمل می شود بیافتیم. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص زایمان طبیعی بدون درد صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

زایمان طبیعی

خانم های باردار احساسات مختلفی مانند ترس و هیجان را تجربه می کنند. مادران در زمان بارداری به نوع فعالیت و تغذیه خود بیش از پیش توجه می کنند، تا رشد جنین با مشکلی مواجه نشود و یک زایمان خوب را تجربه کنند. زمانی که مادر به روزهای زایمان و تولد نوزاد خود نزدیکتر می شود دچار استرس و دغدغه های بیشتری می شود. دغدغه هایی مانند انتخاب نوع زایمان، درد در هنگام زایمان و سلامت نوزاد.

به طور کلی مراحل زایمان طبیعی به صورت زیر می باشد.

1-درد در شکم و لگن

دردهای ناحیه شکم در مادر شروع می شود. دردهای اولیه به دلیل نازک شدن دهانه رحم ایجاد می شوند و این دردها باعث باز شدن دهانه رحم می شوند. در مرحله بعدی شدت دردها بیشتر شده و باعث بازتر شدن دهانه رحم می شود که از نشانه های آن گرم شدن بدن مادر می باشد. با گذشت زمان شدت درد بیشتر می شود و مادر آماده زایمان می شود. این دردها به دلیل فشار آوردن جنین به روده مادر می باشد.

2-باز شدن دهانه رحم و خروج جنین از رحم

در این مرحله مادر باید با وارد کردن فشار باعث تولد نوزاد شود. فشارهای وارده از سمت مادر و انقباضات داخل رحم باعث چرخش سر نوزاد به سمت پایین می شود تا سر نوزاد در دهانه رحم قرار گیرد. در این مرحله پزشک با استفاده از دستگاه های مخصوص مکش، خون موجود در بینی نوزاد را بیرون می کشدو شروع به خارج کردن بقیه اعضای بدن نوزاد می کند.

3-خارج شدن نوزاد و جفت

نوزاد با کمک بند ناف به جفت در رحم مادر متصل است. نوزاد در تمام مدت که داخل رحم مادر قرار دارد از جفت تغذیه می کند. هنگامی که نوزاد از رحم خارج می شود باید جفت نیز از رحم مادر بیرون آورده شود.

زایمان طبیعی بدون درد

در این دنیای جدید و مدرن شاهد هستیم که دختران و زنان جوان امروزی بعد از ازدواج تنها نگرانی بسیار بزرگشان شیوه زایمان است. آن هم تنها به خاطر درد زایمان طبیعی است که چنین نگرانی را دارند. تا حدی که بسیاری از زنان جوان برای زایمان پیشاپیش تصمیم به سزارین گرفته و از این که زایمان طبیعی انجام دهند، اجتناب می کنند.

در صورتی که می توانیم برای زایمان طبیعی حالات دیگری هم که بدون درد باشد، متصور باشیم. علم امروز و امکانات و تجربه بشر آنقدر پیشرفت کرده است که بتوان درد زایمان را از بین برد یا تا حد قابل توجهی از آن کاست. به خصوص که زایمان طبیعی مزایای بسیار زیاد و بسیار مهمی دارد که ممکن است زایمان سزارین نداشته باشد.

 اگر با یک متخصص زنان مشورت کنید خواهید دید که در گذشته سزارین تنها در شرایط خاص و بسیار حیاتی تجویز می شد، شرایطی که جان مادر و جنین در خطر قرار می گرفت.

اغلب ما میدانیم که مادران به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی از انتخاب این روش اجتناب می کنند.

درصورتی که مادران قدیمی به علت انجام زایمان طبیعی همواره قوی تر به نظر می آمدند، بد نیست ما نیز ابتدا به زایمان طبیعی، آن هم زایمان طبیعی بدون درد فکر کنیم.

آیا زایمان بدون درد ممکن است؟

اگر ساکن تهران هستید می توانید با مراجعه به یک متخصص زنان در غرب تهران از او درباره زایمان طبیعی بدون درد سوالات خود را بپرسید. این کار بسیار ساده است و با استفاده از بی حسی اپیدورال با وارد کردن داروی ضد درد به نخاع مادر، از میزان درد مادر در زمان زایمان طبیعی تا حدود زیادی می کاهد. از روش های متعددی در سال های گذشته برای زایمان بدون درد استفاده شده است. عمده ترین نمونه های دارویی آن شامل موارد زیر است:

 • بی هوشي موضعي (  Local Anesthesia)
 • روش سديشن يا   sedative
 • روش رژيونال شامل: بلوك پودندال، اپيدورال مداوم با كاتتر، اسپاينال
 • استنشاق گاز انتونوکس( Entonox ) : مخلوط 50% گازهای نيتروكس اكسيد و اكسيژن به نام( Entonox )

چه زمانی باید از بی حسی اپیدورال استفاده کرد؟

زنان باردار که به مرحله زایمان می رسند در هر زمانی چه پیش از آغاز روند زایمان و چه در حین آن می توانند از این نوع بی حسی استفاده کنند.

مزایای استفاده از بی حسی اپیدورال

 • کاهش درد در حین زایمان طبیعی
 • کاهش فشار خون در زنان باردار و رفع خطر آن
 • هوشیار نگاه داشتن مادر در حین زایمان

این روش اکنون در کشور آمریکا بسیار طرفدار پیدا کرده است. بنابراین گسترش آن در کشور ما ایران که متاسفانه آمار زایمان سزارین در آن روزانه افزایش می یابد خیلی مفید خواهد بود. چرا که زایمان طبیعی چه از نظر مزایا و چه از نظر هوشیاری مادر در حین زایمان و تجربه این اتفاق جالب در زندگی بسیار موثرتر است.

بیشتر بخوانید : واژینیسموس یا ترس از نزدیکی

آیا اپیدورال عوارض دارد؟

زایمان طبیعی بدون درد یک روش ایمن و بدون خطر برای مادر و فرزند می باشد. عوارض استفاده از اپیدورال بسیار نادر و موقتی هستند. از عوارض احتمالی این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خارش
 • حالت تهوع
 • پایین آمدن فشار خون
 • تب
 • سر درد
 • عدم کنترل مثانه

روشهای غیر دارویی زایمان بدون درد

بعضی روشهای غیر دارویی نیز در از بین بردن درد زایمان موثر بوده اند از جمله استفاده از روش سايكولوژيك يا روان‌درمانی، روش های روان پزشکی، استفاده از هیپنوتيزم، ماساژ، تمرکز، موزیک، گیاه درمانی، طب سوزنی، تحریک الکتریکی پوست، ورزش، گرما، آب درمانی، زایمان در آب، انرژی درمانی و زایمان در حضور همسر را نیز می توان به مادران عزیز توصیه نمود.

خلاصه مطلب

همانطور که در این مقاله گفته شد زایمان طبیعی فواید بسیاری نسبت به زایمان سزارین دارد و در صورت عدم وجود مشکل بهتر است روش زایمان طبیعی انتخاب شود. امروزه با روش ها و تکنیک های بسیاری می توان زایمان طبیعی را به یک زایمان راحت و بدون درد تبدیل کرد. شما می توانید برای داشتن یک زایمان خاطره انگیز از بهترین متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *