لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

دهانه رحم در پایین ترین بخش رحم زن قرار دارد و در اصل رحم را به واژن متصل می کند. زمانی که سلول های دهانه رحم به طور غیر طبیعی شروع به رشد بی رویه می کنند و تومورهایی را در این ناحیه به وجود می آورند، فرد به سرطان دهانه رحم مبتلا شده است. تومورهای بدخیم به بافت های عمیق تر نفوذ می کند و حتی به دیگر ارگان های بدن می رسد و به طور عمده ریه ها، کبد ، مثانه ، واژن و مقعد را درگیر می کند.

با این حال سرطان دهانه رحم با سرعت خیلی آهسته ای رشد می کند و در ابتدا سلول ها پیش سرطانی می شوند و معمولاً فرصت کافی برای تشخیص زودهنگام این سرطان و درمان به موقع آن وجود دارد. تشخیص زودرس این سرطان در بسیاری موارد جان فرد را نجات می دهد و خطر مرگ ندارد.

در اکثر موارد در مرحله پیش سرطانی تغییراتی در دهانه رحم مشاهده می شود. این وضعیت در سنین 20 و 30 سالگی دیده می شود ولی به طور متوسط زنان در دهه 50 سالگی به این نوع سرطان مبتلا می شوند.

سرطان دهانه رحم
سرطان دهانه رحم

علت سرطان دهانه رحم

همان طور که مشخص است سرطان دهانه رحم در دهانه رحم یا سرویکس شروع می شود. طی تحقیقات فراوانی که صورت گرفته به این نتیجه رسیده اند که یکی از دلایل اصلی سرطان دهانه رحم ویروس پاپیلومای انسانی یا human papillomavirus  یا همان HPV می باشد.

آلودگی به نوع خاصی از این ویروس می تواند احتمال بروز سرطان دهانه رحم را به شدت بالا ببرد. همچنین شروع رابطه جنسی در سنین پایین، داشتن چندین شریک جنسی، استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری و … می تواند احتمال ابتلا به این سرطان را بالا ببرد.

علائم سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم همانند بسیاری از انواع سرطان ها علائم و نشانه های خاصی ندارد و معمولاً در شرایطی که سرطان پیشرفت زیادی کرده و در مرحله خطرناکی است، تشخیص داده می شود. از نشانه های سرطان دهانه رحم می توان به برخی موارد اشاره کرد:

–    درد ، در مراحل پیشرفته سرطان دهانه رحم
–    خونریزی از واژن ( به غیر از زمان قاعدگی )
–    ترشحات غیرطبیعی از واژن
–    دردهای لگنی
–    عدم کارکرد کلیه به دلیل عفونت مجاری ادراری و انسداد روده ها در شرایطی که سرطان پیشرفته شده است.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام زایمان سزارین و زایمان طبیعی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

درمان سرطان دهانه رحم

با توجه به اینکه سرطان در چه مرحله ای قرار دارد نوع درمان متفاوت است. مرحله پیش سرطانی و مرحله پیشرفته سرطان نیازمند رویه های متفاوتی برای درمان هستند. همچنین با توجه به قصد بارداری فرد در آینده و سن بیمار گزینه درمانی تفاوت می کند.

روش های درمانی برای مرحله پیش سرطانی شامل فریز کردن ، جراحی با لیزر و … برای تخریب سلول های پیش سرطانی است. بعد از انجام روش درمانی احتمال خونریزی، انقباضات و درد لگنی و همچنین خروج ترشحات غیر طبیعی از واژن وجود دارد.

برای درمان سرطان دهانه رحم پیشرفته از جراحی برای برداشتن تومور بدخیم و روش های شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می شود.

منبع : https://www.webmd.com/cancer/cervical-cancer/cervical-cancer#6

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *