لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

علائم حاملگی خارج رحم

علائم حاملگی خارج رحم چیست؟ در صورت وقوع بارداری خارج رحم چه اقدامی باید صورت گیرد؟ و چگونه متوجه این بارداری شویم؟ همانطور که می دانید زمانی که تخمک در جایی به غیر از رحم قرار می گیرد و عملیات لقاح صورت می گیرد، به این وضعیت بارداری خارج رحم گفته می شود. در این مطلب می خواهیم به علائم بارداری خارج رحم و تشخیص آن بپردازیم.

علائم و نشانه های بارداری خارج از رحم چیست؟

علائم و نشانه های بارداری خارج از رحم چیست؟

علائم حاملگی خارج از رحم معمولاً بین هفته چهارم تا دوازدهم بارداری ظاهر می شود. شما ممکن است از بارداری خود آگاه نباشید. به عنوان مثال، ممکن است قاعدگی شما منظم نباشد و فکر کنید علائم قاعدگی است.

بارداری خارج رحمی علائم و نشانه های معلومی دارد ولی علائم زیر برای تشخیص بارداری خارج رحمی بالقوه استفاده می گردد:

1-خونریزی واژن

خونریزی واژینال در بارداری با خونریزی عادت ماهانه شما کمی متفاوت است و ممکن است شدیدتر یا سبک تر از یک دوره معمولی باشد و آبکی و به رنگ قهوه ای تیره باشد. خونریزی واژینال در بارداری به ویژه در سه ماه اول بارداری می‌تواند شایع باشد و لزوماً نشانه‌ای از یک مشکل جدی نیست، اما در صورت داشتن آن، همیشه باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

2-درد شکم و لگن

ممکن است درد شکم داشته باشید که اغلب در یک طرف پایین شکم است. ممکن است درد به طور ناگهانی یا تدریجی ایجاد شود که ممکن است به شدت ایجاد شود، یا ممکن است به آرامی در طی چند روز بدتر و شدید شود. به طور کلی درد و تیر کشیدن گاه به گاه در شکم و لگن. درد در یک طرف پایین شکم.

3-درد نوک شانه

درد نوک شانه دردی غیرعادی است که در جایی که شانه شما به پایان می رسد و بازوی شما شروع می شود احساس می شود. در صورت تجربه باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. هنوز علت اینکه چرا این درد اتفاق می افتد، ناشناخته است. تصور می‌شود که با وجود مایع یا خون که به لگن یا پایین شکم نشت می‌کند، مرتبط است، که در حاملگی خارج از رحم اتفاق می‌افتد. اعصابی در این ناحیه وجود دارد که شاید به شانه شما متصل است. تحریک این اعصاب می تواند منجر به درد نوک شانه شود.

4-ناراحتی هنگام رفتن به توالت

ممکن است شما حالت تهوع و سرگیجه داشته باشید و هنگام مدفوع درد داشته باشید. همچنین ممکن است دچار اسهال یا یبوست شده باشید.

برخی تغییرات در الگوی طبیعی مثانه و روده شما در طول بارداری طبیعی است. این علائم می تواند ناشی از عفونت های دستگاه ادراری باشد. اما به محض ادامه دار شدن این وضعیت حتما به پزشک مراجعه کنید.

5-علائم پارگی لوله فالوپ

در برخی موارد، به دلیل تشخیص و درمان دیر هنگام بارداری خارج از رحم می تواند به اندازه ای بزرگ شود که لوله فالوپ پاره شود. پارگی بسیار جدی هستند. جراحی برای ترمیم لوله فالوپ باید در اسرع وقت باید صورت گیرد.

علائم پارگی شامل ترکیبی از موارد زیر است:

  • درد شدید، ناگهانی و شدید در شکم
  • احساس سرگیجه یا غش
  • احساس بیماری
  • بسیار رنگ پریده به نظر می رسید.
  • خونریزی شدید

پارگی می تواند تهدید کننده زندگی باشد، اما خوشبختانه اگر به سرعت با آن برخورد شود، قابل درمان هست.

گاهی اوقات قبل از پارگی لوله هیچ علامت هشدار دهنده ای (مانند درد) وجود ندارد. بنابراین، پارگی لوله فالوپ و خونریزی داخلی شدید و ناگهانی، گاهی اولین علامت حاملگی خارج از رحم است. در صورتی که درد در ناحیه لگن بیش تر از چند دقیقه طول بکشد و یا خونریزی از واژن دیده شود، باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرد.

علائم و نشانه های بارداری خارج از رحم چیست؟

علائم بارداری خارج از رحم چه زمانی ظاهر می شود؟

علائم حاملگی خارج از رحم معمولا بین ماه های اول و سوم بارداری رخ می دهد، اما همه حاملگی های خارج از رحم علائم فوری ندارند. حاملگی خارج از رحم را می توان بر اساس تست بارداری مثبت، سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی و سونوگرافی برای مشاهده محل رشد جنین تشخیص داد.

معمولاً آزمایش خون نیز برای اندازه‌گیری سطوح هورمون بارداری گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) انجام می‌شود که ممکن است در حاملگی خارج از رحم کمتر از حاملگی معمولی باشد.

چگونه حاملگی خارج رحمی تشخیص داده می شود؟

اگر علائم حاملگی خارج از رحم را دارید، باید در اسرع وقت به پزشک متخصص زنان در غرب تهران مراجعه کنید. پزشک، معمولاً یک سابقه پزشکی شما را می پرسد. سپس پزشک آزمایشاتی را توصیه می کند. در بیشتر موارد حاملگی خارج از رحم با موارد زیر قابل تشخیص است:

  • آزمایش خون و ادرار بارداری
  • یک معاینه فیزیکی
  • سونوگرافی

با معاینه لگنی و بررسی میزان حساسیت شکم و تشخیص محل دقیق درد، حاملگی خارج رحم تشخیص داده می شود. نمونه ادرار تست بارداری مثبت را نشان می دهد تا باردار بودن شما تایید شود.

سونوگرافی ممکن است حاملگی خارج از رحم را تایید کند. با این حال، اگر بارداری در هفته های دوم باشد، اسکن ممکن است واضح نباشد. اگر چنین است، اسکن مجدد چند روز بعد اغلب انجام می شود.

آزمایشات خونی که تغییرات در سطح هورمون بارداری به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را نشان می دهد نیز معمولا انجام می شود.

سوالات متداول

چه زمانی متوجه می شویم که بارداری خارج رحم داریم؟

علائم این حاملگی اعلب بین هفته های 4 تا 12 بارداری بروز می کند. برخی از زنان در ابتدا ممکن است هیچ علائم و نشانه ای نداشنه باشند. آن ها ممکن است متوجه بارداری خود نشوند تا زمانی که اسکن اولیه مشکل را نشان دهد یا بعداً پارگی لوله فالوپ اتفاق بیفتد.

اولین علائم حاملگی خارج رحم چیست؟

معمولا، اولین علائم هشدار دهنده بارداری خارج از رحم، درد یا خونریزی واژن است. ممکن است درد در لگن، شکم یا حتی شانه یا گردن ایجاد شود (اگر خون ناشی از پارگی حاملگی خارج از رحم جمع شده و اعصاب خاصی را تحریک کند). درد می تواند از خفیف تا شدید متغییر باشد.

بارداری خارج از رحم چقدر طول بکشد؟

با این حال، از آنجا که بافت های خارج از رحم نمی توانند خون رسانی و حمایت لازم را فراهم کنند، در نهایت جنین زنده نمی ماند. حاملگی خارج رحم معمولاً حدود 6 تا 16 هفته، طول می کشد.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *