لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

علت خونریزی رحم بعد از نزدیکی

علت خونریزی رحم بعد از نزدیکی

اگر بعد از رابطه جنسی شاهد خونریزی از واژن هستید و در دوره قاعدگی یا پیش از قاعدگی نیستید، چه باید کنید؟ خونریزی از واژن بعد از رابطه جنسی می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی باشد. البته این مشکل تقریباً متداول است و 9 درصد از زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. احتمالاً هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد ولی می تواند نشان دهنده یک بیماری باشد. در بسیاری از موارد هم می تواند نشان دهنده عفونت و یا سرطان رحم باشد.

علت خونریزی رحم

شایع ترین علل خونریزی رحم بعد از نزدیکی مربوط به دهانه رحم است. دهانه رحم یک لوله باریک و لوله ای شکل در انتهای رحم و ورودی واژن است. یکی از دلایل خونریزی، تورم دهانه رحم است. این مورد می تواند ادامه دار باشد و ضرری نداشته باشد و می تواند به دلیل بیماری های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا باشد. التهاب دهانه رحم می تواند باعث خونریزی بعد از نزدیکی شود.

دومین دلیل خونریزی رحم به دلیل پولیپ رحم است. پولیپ ها به توده های کوچکی گفته می شود که در دهانه رحم ظاهر می شوند و واژن را تحت تاثیر قرار می دهند. اغلب پولیپ های رحم خوش خیم هستند و با یک جراحی ساده قابل برداشتن هستند.
دیگر دلایل خونریزی به شرح زیر است:

–    اصطکاک در طول رابطه جنسی
–    خونریزی به دلیل شروع قاعدگی و یا در صورتی که قاعدگی به طور کلی اتمام نیافته باشد.
–    عفونت دهانه رحم یا واژن
–    زخم های ژنیتال به دلیل بیماری هایی مانند هرپس
–    توده های پیش سرطانی
–    افتادگی اندام های لگنی مانند مثانه و رحم
–    سرطان دهانه رحم، واژن و رحم

بسیاری از این موارد نیازی به درمان ندارند و بی خطر هستند ولی گاهی اوقات خونریزی می تواند بیانگر یک مشکل جدی باشد.

در ادامه یادداشت توضیحاتی در رابطه با چگونگی بروز خونریزی به علت برخی از دلایل، ارائه می شود.

خونریزی رحم بعد از نزدیک به علت خشکی واژن

در صورتی که واژن هنگام رابطه جنسی دچار خشکی باشد، ممکن است باعث خونریزی رحم شود. خشکی واژن به دلایل مختلف از جمله GSM، زایمان، مصرف داروهای ضد افسردگی، سرماخوردگی، آسم، ضد استروژن و … رخ دهد. البته شیمی درمانی، انجام دخول بدون تحریک و پیش نوازش، ورود برخی از مواد شیمیایی مانند مواد شوینده لباس و مواد ضدعفونی کننده استخر به درون واژن و سندروم شوگرن نیز می توانند باعث خشکی واژن شوند.

خونریزی رحم بعد از نزدیک به علت پولیپ

توده های غیرسرطانی رحم، پولیپ نامیده می شوند، در صورتی که پولیپ های رحم بر روی ناحیه اندومتر و یا دهانه رحم واقع شوند، پولیپ همچون دانه های زنجیر آویزان خواهد شد. تکان خوردن پولیپ بر اثر رابطه جنسی، می تواند باعث تحریک بافت رحم و خونریزی از آن شود.

خونریزی رحم بعد از نزدیک به علت پاره شدن واژن

بعضی از رابطه های جنسی خشن، احتمال ایجاد خراش و یا حتی در برخی از مواقع، بریدگی های کوچک در مهبل وجود دارد. در زمان شیردهی یا بعد از یائسگی احتمال بروز این اتفاق، افزایش خواهد یافت.

خونریزی رحم بعد از نزدیک به علت سرطان

اگر هیچ کدام از عواملی که در سطور بالاتر بر شمرده شد، وجود نداشته باشد و یک خونریزی واژینال غیرمعمول رخ دهد، می تواند یکی از شایع ترین نشانه های وجود سرطان رحم و یا سرطان دهانه رحم باشد. حدود یازده درصد از زنانی که مبتلا به سرطان دهانه رحم هستند و برای اولین بار به نزد پزشک متخصص زنان و زایمان، مراجعه می کنند، با خونریزی غیرمعمول واژن رو به رو بوده اند.

البته بروز خونریزی غیر معمول در ناحیه واژن، پس از یائسگی نیز می تواند از نشانه های سرطان رحم باشد.

خونریزی رحم بعد از نزدیک به علت سندرم ژنتیک یائسگی (GSM)

سندروم ژنتیک یائسگی (GSMکه در اصطلاح پزشکی با عنوان «آتروفی واژن» شناخته می شود، در زنانی که پیش از آغاز دوران یائسگی تخمدان شان را برداشته اند، رخ می دهد. به این صورت که با افزایش سن و آغاز یائسگی و متوقف شدن دوره های قاعدگی، میزان استروژنی که در بدن زنان تولید می شود کاهش می یابد. از آن جایی که هورمون استروژن، مسئول تنظیم کردن، سیستم تولید مثل در بدن زنان می باشد، با کاهش میزان آن در بدن، خشکی واژن بیشتر رخ خواهد داد. درنتیجه بدن زنان، مواد روانکار کمتری تولید خواهد کرد و سطح واژن، بیشتر رو به خشکی می رود.

البته از جمله دیگر عوارض کاهش تولید استروژن، می توان به کمتر شدن کشش واژن و ضعیف و کوچکتر شدن آن اشاره کرد. تمامی این مسائل، موجب خواهند شد که در حین رابطه جنسی احساس درد و ناراحتی رخ دهد و پس از آن نیز، در رحم خونریزی اتفاق بیفتد.

علت خونریزی رحم بعد از نزدیکی
علت خونریزی رحم بعد از نزدیکی

آیا خونریزی از رحم خطرناک است؟

در صورتی که خونریزی گاهاً رخ دهد احتمالاً مشکل خطرناک نیست. ولی تنها راه برای اطمینان پیدا کردن، معاینه فیزیکی است. در صورتی که این مورد تنها یک بار اتفاق بیفتد و فرد در دوره قبل از قاعدگی به سر می برد، مشکلی وجود ندارد. همچنین در صورتی که اخیراً آزمایش لگنی و تست پاپ اسمیر صورت گرفته باشد و جواب آزمایش منفی باشد، نیازی به نگرانی نیست. در موارد دیگر در صورت نگرانی می توان به متخصص زنان مراجعه کرد.

دکتر غزاله موسوی زاده متخصص زنان زایمان و نازایی با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان و انجام زایمان سزارین و زایمان طبیعی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

پیشگیری از خونریزی بعد از نزدیکی

از برخی راهکارها برای پیشگیری از خونریزی بعد از نزدیکی می توان استفاده کرد. استفاده از کرم های روان کننده برای کاهش اصطکاک می تواند کمک فراوانی کند. همچنین بعد از قاعدگی مدت زمان بیشتری صبر کنید و سپس رابطه جنسی برقرار کنید. برداشتن پولیپ های رحمی یا درمان عفونت های دهانه رحم می تواند به برطرف کردن خونریزی بعد از رابطه جنسی کمک کند.

نتیجه گیری

برای درمان خونریزی بعد از نزدیکی در ابتدا باید دلیل اصلی خونریزی تشخیص داده شود و سپس برای درمان مناسب اقدام شود. درمان خونریزی بعد از نزدیکی می تواند به بالا بردن کیفیت زندگی کمک کند.
منبع : https://www.webmd.com/women/bleeding-after-sex#3

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

4 پاسخ
  1. سلام خانوم دکتر حالتون خوبه
    خانوم دکتر یه سوال داشتم خیلی استرس دارم طورخدا جواب بدید
    خانوم دکتر خونریزی از واژن خانوم در حین رابطه میتونه نشونه این باشه که اون خانوم ایدز داشته باشه؟؟؟؟

  2. سلام خانوم دکتر حالتون خوبه
    خانوم دکتر یه سوال داشتم خیلی استرس دارم طورخدا جواب بدید
    خانوم دکتر خونریزی از واژن خانوم در حین رابطه میتونه نشونه این باشه که اون خانوم ایدز داشته باشه؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *