لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

مراقبت های بعد از زایمان سزارین، برای بهبود سریع و حفظ سلامتی بهتر هر دوی مادر و نوزاد بسیار حائز اهمیت است. این مراقبت ها دربرگیرنده بهداشت زخم، مدیریت درد و شیردهی می‌باشند. برای مراقبت از زخم باید محل برش را تمیز و خشک نگه داشته و به عفونت پیشگیری شود. مدیریت درد نیز بسیار مهم است و می‌توان با استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و استفاده از یخ برای کاهش تورم و درد تسکین یافت. 

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

5 راه حل مهم برای مراقبت های بعد از زایمان سزارین

راه های مراقبت بعد  زایمان به شرح زیر است:

 1. مراقبت از زخم

یکی از نگرانی های اولیه پس از زایمان سزارین، مراقبت صحیح از زخم است. محل برش باید تمیز و خشک نگه داشته شود تا از عفونت جلوگیری شود. در اینجا چند نکته برای مراقبت موثر از زخم وجود دارد:

 • آن را تمیز نگه دارید: به آرامی محل برش را با آب و صابون ملایم تمیز کنید و مطمئن شوید که بعد از آن کاملاً خشک شده است.
 • تغییر پانسمان: دستورالعمل های پزشک خود را در مورد تغییر پانسمان دنبال کنید و مراقب هرگونه علائم عفونت مانند قرمزی، تورم یا ترشح باشید.
 • از محل برش محافظت کنید: هنگام سرفه، خندیدن یا عطسه، یک بالش را روی محل برش قرار دهید تا ناراحتی را به حداقل برسانید.
 1. مدیریت درد 

مدیریت درد در دوره نقاهت پس از سزارین بسیار مهم است. در حالی که مقداری ناراحتی انتظار می رود، روش های مختلفی برای کاهش درد و بهبودی وجود دارد:

 • دارو: داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک را دنبال کنید و آنها را طبق دستور مصرف کنید.
 • کمپرس یخ: قرار دادن کیسه یخ در ناحیه برش می تواند به کاهش تورم و تسکین موقت درد کمک کند.
 • حرکات ملایم: برای تقویت گردش خون و کاهش خطر لخته شدن خون، به فعالیت های سبک مانند پیاده روی بپردازید.
 1. شیردهی 

شیردهی بعد از زایمان سزارین برای مادر و نوزاد مفید است. در اینجا چند نکته برای راحت تر کردن شیردهی آورده ایم:

 • یک موقعیت راحت پیدا کنید: موقعیت های مختلف شیردهی را آزمایش کنید تا موقعیت مناسب شما را پیدا کنید. دراز کشیدن به پهلو یا استفاده از بالش برای حمایت می تواند ناراحتی را کاهش دهد.
 • برش را نگه دارید: از یک بالش برای حمایت از ناحیه برش خود در طول شیردهی استفاده کنید.
 • کمک بخواهید: با پزشک خود مشورت کنید و از او راهنمایی بخواهید تا به چالش هایی که ممکن است با آنها برخورد کنید، رسیدگی کند.
مراقبت های بعد سزارین
 1. رفاه عاطفی

بهبودی پس از زایمان سزارین می تواند از نظر عاطفی چالش برانگیز باشد. بسیار مهم است که در این دوران سلامت عاطفی خود را در اولویت قرار دهید:

 • به دنبال حمایت باشید: اطراف خود را از خانواده و دوستان احاطه کنید که می توانند حمایت عاطفی و کمک در انجام کارهای روزانه داشته باشند.
 • با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید: احساسات و نگرانی های خود را با شریک زندگی خود در میان بگذارید، زیرا آنها سفر عاطفی خود را تجربه کنند.
 • زمانی را برای مراقبت از خود اختصاص دهید: در فعالیت هایی شرکت کنید که به شما کمک می کند آرام و تجدید قوا کنید، مانند حمام های گرم، تمرینات تنفس عمیق یا گوش دادن به موسیقی آرام بخش.
 1. از سرگیری فعالیت های روزانه 

پس از زایمان سزارین، به تدریج به روال عادی خود بازگردید. در اینجا چند دستورالعمل برای در نظر گرفتن وجود دارد:

 • توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید: پزشک دستورالعمل‌های خاصی را درباره زمانی که از سرگیری فعالیت‌هایی مانند رانندگی، بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش بی‌خطر است، ارائه می‌کند.
 • افزایش تدریجی فعالیت ها: با فعالیت های سبک مانند پیاده روی کوتاه شروع کنید و با بهبودی بدن به تدریج مدت و شدت آن را افزایش دهید.
 • به بدن خود گوش دهید: به هر گونه ناراحتی یا درد در حین فعالیت توجه کنید و در صورت نیاز استراحت کنید. فشار دادن بیش از حد به خود می تواند روند بهبودی را مختل کند.

نتیجه گیری 

مراقبت مناسب پس از زایمان سزارین برای سلامت مادر و نوزاد حیاتی است. با پیروی از این دستورالعمل‌ها برای مراقبت از زخم، مدیریت درد، شیردهی، رفاه عاطفی و از سرگیری فعالیت‌های روزانه، مادران می‌توانند بهبودی را تضمین کنند و لذت مادر شدن را در آغوش بگیرند.

سوالات متداول

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *