لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

مسافرت در دوران بارداری

مسافرت در دوران بارداری سوال مهمی است که بسیاری از خانم های باردار از متخصص زنان و زایمان می‌پرسند. از نظر متخصصان زنان این موضوع کاملا بستگی به شرایط مادر دارد و در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشد یا اینکه به مراقبت های خاص و ویژه ای نیاز نداشته باشد، مسافرت بلامانع است؛ اما به طور کلی، هر خانم بارداری نیاز است که از شرایط مسافرت رفتن کامل اطلاع داشته باشد؛ به همین دلیل در این مقاله توضیحات مفید ارائه می‌شود.

بهترین زمان برای مسافرت زنان باردار چه وقت است ؟

بهترین زمان مسافرت برای زنان باردار از هفته 14 تا 28 بارداری است که در این دوره بسیاری از زنان حامله از مشکلات احتمالی و خطراتی که برای جنین تهدید کننده است، عبور کرده اند. این دوره به «میانه بارداری» یا «نیمه بارداری» معروف است؛ در صورتی که مادر مشکل خاصی نداشته باشد، بهترین زمان در همین سه ماهه دوم است؛ زیرا بیشتر مشکلات یا موقعیت های اورژانسی مانند حالت تهوع، سرگیجه و خستگی زیاد برای خانم ها در همین زمان سه ماهه اول و سوم رخ می دهد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بارداری

دوره چندم مسافرت برای زنان باردار خطرناک است؟

در سه ماه اول بارداری خستگی، تهوع، درد سینه، تغییر در وضعیت اشتها و تغییر خلقیات به دلیل تحول و تغییر هورمون ها به وجود می‌آید که در این شرایط امکان سفر سخت و اذیت کننده است و اگر سفر هوایی باشد، احتمال سقط جنین وجود دارد.

در هفته بیست و هشتم به بعد هم تحرک برای مادر سخت می شود و اینکه برای مدت طولانی نمی‌تواند بنشیند؛ اما در زمان سه ماهه دوم وزن مادر هنوز خیلی زیاد نشده و حالت تهوع مادر از بین رفته است و زمان بسیار مناسبی برای سفر است.

خطرات سفر هوایی برای زنان باردار

در هفته های آخر بارداری ( از هفته ۳۵ به بعد ) مسافرت کردن با هواپیما برای زنان باردار به دلیل فشار جوی کمبود اکسیژن، افزایش ارتفاع و کاهش فشار هوا سطح اکسیژن خون را کاهش می دهد که برای جنین خطرناک است و اگر مادر هم دچار مشکلات قلبی باشد شرایط وخیمی ایجاد می‌کند.

از سوی دیگر، سفرهای طولانی و بین المللی با هواپیما سخت تر است و اگر مشکلی مادر را تهدید کند، در میان پرواز امکانات کافی برای درمان وجود ندارد. 
مادر باید برنامه مسافرتی خود را در سه ماهه‌ی دوم بارداری؛ یعنی از 14 هفته تا 28 بارداری قرار دهد؛ زیرا در سه ماهه اول بارداری ، خطر سقط جنین وجود دارد. همچنین در سه ماهه سوم ( از ۲۸ هفتگی به بعد )، احتمال زایمان زودرس پیش می آِید. 

مسافرت با هواپیما معمولا در ماه آخر منع می شود. در بعضی از خطوط هوایی خدمه پرواز را از ۲۰ هفته بارداری منع می‌کنند.

در صورتی که قصد سفر به خارج از کشور دارید باید در رابطه با نکات ایمنی کشور مربوطه آگاهی لازم را پیدا کنید و مشورت با متخصص زنان و زایمان را فراموش نکنید.

ریسک سفر برای زنان باردار به شرح زیر است:

 • ابتلا به مشکلات مثانه و عفونت
 • گرفتگی عضلات پا
 • مبتلا شدن به بیماری های عفونی
 • اسهال و استفراغ
 • مشکلات قلبی و تنفسی

باید و نبایدهای سفر در طول بارداری

هر خانم بارداری با رعایت اصول و نکته های مهم می‌تواند، در زمان مناسب و در شرایط ایده‌آل سفر خوبی را داشته باشد که در ادامه توضیحات کامل ارائه می شود.

بایدهای زنان باردار در زمان سفر

 • مشاوره با پزشک: قبل از هر سفر با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید تا شرایط سلامتی شما کامل بررسی شود.
 • توجه به زمان مسافرت: از مسافرت های طولانی به شدت دوری کنید و اگر قصد پرواز بلند مدت دارید، آن را کنسل کنید و ترجیحاً پروازهای کوتاه مدت را انتخاب کنید.
 • توجه به رژیم غذایی در طول سفر: غذاهای انرژی زا با حجم کم مصرف کنید و به سالم بودن آن توجه کنید.
 • سفر به تنهایی نروید: داشتن همراه در سفر برای زنان باردار لازم است.
 • همراه داشتن مدارک پزشکی: همراه داشتن مدارک پزشکی، معرفی گروه خونی، نام پزشک، شماره پزشک و تاریخ زایمان را در طول سفر همراه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص زنان در غرب تهران

نبایدهای زنان باردار در زمان سفر

 • استفاده از وسایل حمل و نقل غیر مجاز و خطرناک: استفاده از وسایل ناایمن در هر شرایطی نادرست است و زنان حامله غیر از مسئولیت حفظ جانشان باید از جان فرزندش هم حفاظت کنند.
 • دوری از سفر به مناطق خطرناک: هر سفری که رفتن به آن منطقه خطرناک است و جنین را تهدید می کند؛ برای زنان باردار تهدید کننده است مثل رفتن به کمپ ها، تورگردی های مناطق بکر، سفرهای زیارتی شلوغ و…
 • به تأخیر انداختن مراقبت های پزشکی: به علت سفر بعضی از زنان باردار مراقبتهای دوران بارداری یا معاینات پزشکی را به تأخیر می اندازند که این سهل انگاری برای سلامتی مادر و جنین خطرناک است.
مسافرت در دوران بارداری

مسافرت با ماشین در دوران بارداری

مسافرت با ماشین نباید بیشتر از پنج یا شش ساعت باشد و نیاز است مادر باردار هر دو ساعت یک بار از ماشین پیاده شود و چند قدم راه برود. در صورتی که مادر خود رانندگی می کند، در صورتی که با سانحه ی رانندگی حتی در حد خفیف مواجه شد به سرعت خودش را به متخصص زنان و زایمان برساند.

امن ترین وسیله سفر برای زنان باردار

قطار برای زنان باردار به دلیل امکاناتی چون خوابیدن، قدم زدن و دسترسی راحت به سرویس بهداشتی بهترین وسیله برای زنان باردار است که بهترین گزینه از جهت ایمنی است؛ چون خطر تصادف به نسبت سایر وسایل نقلیه در حد بسیار محدودی است.

سوالات متداول

کلام آخر

سفر کردن جزو لذت هایی است که هر فردی باتوجه به نوع شرایط برای تغییر در زندگی باید در برنامه زندگی اش قرار دهد و زنان باردار هم مستثنی نیستند و لازم است برای گذراندن این دوران سخت با رعایت نکاتی که ارائه شد، قبل از به دنیا آمدن فرزندشان تجربه کنند؛ چون با متولد شدن کودک فرصت یک سفر آرام تا مدت های طولانی به تعویق می افتد.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *