لوگو دکتر غزاله موسوی زاده
امتیاز بده

مسمومیت بارداری

امتیاز بده

مسمومیت بارداری یک ‌ اختلال‌ خطرناک در فشار خون‌ می باشد که در زمان بارداری امکان اتفاق آن وجود دارد ، زمانی که زن باردار دچار مسمومیت یا پره اکلامپسی می شود، كاركرد كليه‌ ها  و دستگاه‌ عصبي‌ مركزيی او دچار خلل می شود ، این بیمار ‌ از هفته‌ 20 بارداري‌ تا روز 7 پس‌ از زايمان‌ رخ خواهد داد و این بدان معناست که در این بازه امکان مسمومیت در بارداری وجود دارد .
مسمومیت بارداری معمولا با فشار خون بالا بروز می نماید ، تورم شدید بدن و پاها از نشانه های اولیه این بیماری خطرناک است ، در صورتی که این بیماری به هنگام تشخیص داده نشده و  تحت مراقبت و درمان قرار نگیرد ، جان مادر و جنین به مخاطره خواهد افتاد .

   علايم‌ شايع‌ مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی)

در مواردی که  پره‌اكلامپسي‌ خفيف و ضعیف باشد با علائمی مانند  افزايش‌ قابل‌ ملاحظه‌ فشار خون‌ در محدوده‌ طبيعي‌  همراه است.

 1. پف‌ كردن‌ صورت( تورم صورت)
 2. تورم  دست‌ها
 3. ورم شدید  پاها در صبح
 4. افزايش‌ وزن‌ غیر قابل انتظار و بيش‌ از حد ( یک زن بارداردر سه ماهه آخر بارداری در طول هفته به طور ایده آل و معمول باید 400 گرم اضافه وزن داشته باشد ، اضافه وزن بيش‌ از 450 گرم‌ در هفته‌ ،البته در سه‌ ماهه‌ آخر بارداری خطرناک و مشکوک است )
 5. پره‌اكلامپسي‌ شديد: که در واقع با دفع پروتئین همراه است بیماری را به مرحله ی شدید وارد می کند و در واقع وارد فاز خطر می نماید ، زن بیمار در این مرحله دچار علائم زیر خواهد بود :
 • افزايش‌ مداوم‌ فشار خون‌
 • تورم‌ و پف‌كردگي‌ مداوم‌
 • تاري‌ ديد
 • سردرد شدید و مداوم
 • تحریک پذیری
 • درد شكم‌ی
 • بدتر شدن‌ علايم‌ مسمومیت
 • كشيدگي‌ عضلات‌
 • تشنج‌
 • اغما

دلایل ابتلای فرد به مسمومیت بارداری

علت این بیماری کاملا ناشناخته‌ است و پزشکان  معتقدند که مسمومیت بارداری ناشي‌ از ماده‌ يا سمي‌ است‌ كه‌ جفت‌ توليد مي‌كند.

البته عواملی هستند که این بیماری را تشدید می کنند و ممکن است بروز آن را ایجاد یا تسریع ببخشند
عواملی مانند
تغذيه‌ نامناسب‌
ديابت‌ شيرين‌
سابقه‌ فشار خون‌ بالا
بيماري‌ كليوي‌ مزمن‌
سيگار كشيدن‌
سوء مصرف‌ الكل‌
استفاده‌ از داروهاي‌ روانگردان‌
سابقه‌ خانوادگی‌ اكلامپسی‌ يا پره‌اكلامپسی‌

پيشگيری از مسمومیت بارداری

برای پیشگیری از ابتلا به پرهاکلامپسی نیاز است تا در طول‌ بارداري‌ از سيگار، داروهاي‌ روان گردان‌ يا الكل‌ استفاده‌ نكنيد.
سعی کنید از  رژيم‌ های غذايی‌ طبيعی‌  پیروی کنید . از مصرف داروهای خودسرانه و خود درمانی در باردرای پرهیز نمایید .

عوارض مسمومیت بارداری

امکان مسمومیت هم در طول بارداری و هم بعد از زایمان وجود دارد ، بروز آن ظرف‌ 7 روز پس‌ از زايمان‌ بدون‌ هيچ‌ عارضه ‌ای‌ از بين‌ مي‌رود این بیماری در موارد بسیار نادر كشنده‌ است‌. در صورتی که زن باردار دچار مسمومیت شود ممکن است بیماری باعث‌ زايمان‌ نارس‌ گردد البته  احتمال‌ زنده‌ ماندن‌ نوزاد به‌ رسيده‌ بودن‌ آن‌ بستگي‌ دارد. مرگ‌ جنين‌ در پره اکلامپسی بسیارشايع‌ است‌ البته احتمال مرگ جنین در ماه های هفتم به بعد کاهش می یابد اما به طور حتم نمی توان گفت که زن باردار 7 یا 8 ماهه که دچار مسمومیت بارداری می شود با هیچ مخاطره ای همراه نیست. .

مسمومیت بارداری علاوه بر مخاطره ی جنین با عوارضی برای مادر نیز همراه است :

 • سكته‌ مغزي‌
 • افزايش‌ خطر فشار خون‌ بالا بدون‌ ارتباط‌ با بارداری‌ پس‌ از 35 سالگي‌
 • تشنج‌
 • نارسایی ريه‌
  از جمله مواردی است که در اثر مسمومیت بارداری رخ خواهد داد .

درمان مسمومیت بارداری

البته درمان‌ به‌ میزان و شدت‌ بيماري‌ بستگي‌ دارد، مراجعه به متخصص زنان و زایمان شهران  و مراقبت‌ در منزل‌ براي‌ علايم‌ خفيف‌  می تواند به شما کمک بزرگی بنماید ، اما با مشاهده اولین علائم حتما به پزشک مراجعه نمایید ، مراقبت‌ در بيمارستان‌ در صورت‌ بدتر شدن‌ شرايط‌ و زايمان‌ زودهنگام‌ در صورت‌ وخامت‌ اوضاع‌ لازم است . اكلامپسی‌ خطر تشنج‌  را به همراه دارد و به همین نیاز به مراقبت در بیمارستان داریم .

با تشکر، مدیریت سایت دکتر موسوی زاده

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *