شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

موقعیت جفت در بارداری

موقعیت جفت در بارداری

جفت رابط بین مادر و جنین است و در واقع ارتباط خونی بین مادر و جنین از طریق جفت برقرار می شود، حتی از طریق جفت اکسیژن و مواد لازم را دریافت می کند، در واقع جفت نقش روده را برای جنین بازی می کند و ادامه ی حیات جنین به آن وابسته است.

در حقیقت اهمیت جفت آن جا بیشتر مشخص می شود که بدانیم علاوه بر تامین اکسیژن و مواد مغذی جنین، زدون مواد زائد موجود در خون نیز بر عهده جفت است. جفت به وسیله بند ناف به جنین و دیواره رحم متصل می شود. البته در برخی از موارد نادر، ممکن است جفت به ناحیه زیرین رحم متصل شود، و این مساله باعث مسدود شدن دهانه رحم می گردد.

جفت انواع مختلفی دارد و نسبت به محل قرار گیری می تواند شرایط خاصی را برای مادران باردار ایجاد نماید .

انواع جفت از نظر محل قرارگیری

به طور طبیعی جفت در هر جا که جنین اولیه لانه گزینی کند رشد کرده و بزرگ می شود. موقعیت جفت بستگی به موقعیت جنین داشته و بسته به محل قرار گیری درون رحم نام های مختلفی را به خود اختصاص می دهد .

  • جفت خلفی (Posterior) :

زمانی که پشت در دیواره پشتی رحم قرار بگیرد جفت خلفی نام دارد .

  • جفت قدامی   (Anterior) :

در جفت قدامی ، محل لانه گزینی جفتدر دیواره‌ی جلویی رحم قرار دارد .

  • جفت فوندال(Fondal) :

در چنین شرایطی جفت در بالاترین قسمت رحم لانه گزینی می کند و در بالای رحم قرار دارد.

  • جفت جانبی (Lateral) :

جفت در پایین یا راست رحم قرار می گیرد

  • جفت پایین (Low lying) :

جفت در قسمت های تحتانی رحم قرار می گیرد.

موقعیت-جفت-در-بارداری

زمانی که جفت میزان قابل توجهی از مواد غذایی را در اختیار داشته باشد، این مواد اضافی را ذخیره می کند و در زمان نیاز جنین به ماده غذایی آن را به طرف جنین هدایت می کند . جفت با خاصیتی که دارد مانع میکروب ها شده باکتری ها را از جنین دور می کند ، به طور کلی جفت برخی از “آنتی کر” ها و “آنتی ژن” های خون مادر را نیز از خود عبور می دهد. ویتامین ها و هورمون ها نیز در صورت مصرف مادر به جنین منتقل می شود ، البته به یاد داشته باشید که برخی از داروها با مصرف مادر باردار از طریق جفت به جنین منتقل می شود به همین منظور نیز پزشک مصرف هیچگونه دارویی را در دوران بارداری توصیه نمی کند.

تشخیص درست بودن موقعیت قرارگیری جفت

برای پی بردن به موقعیت قرارگیری جفت در ابتدا باید سونوگرافی انجام شود و پس از بررسی نتیجه سونوگرافی، پزشک متخصص زنان و زایمان شما را از اینکه جفت در چه موقعیتی قرار گرفته و آیا این موقعیت، مناسب است یا خیر، با خبر می سازد.

بررسی جفت، یکی از با اهمیت ترین بخش های مطالعه نتیجه سونوگرافی رحم زنان باردار است. چرا که رشد خوب و مناسب جنین به شدت به وضعیت جفت بستگی دارد. بسیاری از عوارض دوران بارداری خصوصا در سه ماه دوم و سه ماه سوم، به مشکلات مربوط به موقعیت قرارگیری جفت در رحم بستگی دارد.

در واقع سلامت و مناسب بودن محل قرارگیری جفت در رحم، یکی از عوامل به شدت موثر در تضمین سلامتی در دوران بارداری است.

در مورد محل قرارگیری جفت در رحم، تحقیقات علمی جامع و متنوعی به عمل آمده است که بر اساس آن ها ثابت شده که موقعیت قرارگیری جفت در رحم در دوران بارداری در کشور ایران، با سایر کشورها به ویژه کشورهای غربی تاحدودی متفاوت است. در حقیقت در ایران نسبت به سایر کشورها بیشتر پیش می آید که شاهد جفت سرراهی باشیم. بنابراین واجب است که هنگام انجام اقدامات تشخیصی و درمانی دوران بارداری، محل قرارگیری جفت به طور دقیق، مشخص شود.

جفت خطرناک در بارداری

اگر جفت در وضعیت های قدامی، فوندال، خلفی قرار گرفته باشد طبیعی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد. ولی در صورتی که جفت در نواحی زیرین رحم، رشد کند می تواند نگران کننده باشد. این وضعیت در اصطلاح پزشکی جفت سرراهی نامیده می شود. جفت سررراهی می تواند دهانه رحم را مسدود کند و امکان زایمان طبیعی را سلب کند.

در صورت سرراهی بودن جفت باید به صورت متناوب سونوگرافی انجام پذیرد تا در صورت خطرناک شدن موقعیت، پزشک از آن باخبر شده و اقدامات لازم را به عمل آورد.

مهاجرت جفت در دوران بارداری

در مراحل ابتدایی بارداری، جفت، سطح بزرگی از رحم را به خود اختصاص می دهد، ولی با گذشت زمان و بیشتر شدن سن بارداری، موقعیت جفت در رحم تغییر خواهد کرد و به بخش های بالاتر انتقال پیدا خواهد کرد. این پدیده در اصطلاح پزشکی مهاجرت جفت نامیده می شود. برای جفت های سرراهی امکان مهاجرت جفت وجود ندارد.

برای دریافت مشاوره های قبل و بعد از بارداری به دکتر غزاله موسوی زاده مراجعه نمایید .

دکتر موسوی زاده | متخصص زنان و زایمان

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021

پاسخ

پنج × 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button