لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

مکونیوم چیست ؟

بعد از زایمان اولین مدفوعی که توسط نوزاد دفع می شود مکونیوم نام دارد، این ماده ی سبز یا سیاه رنگ از زواید روده ی جنین در دوران بارداری است. مکونیوم همان طور که گفته شد معمولاً بعد از اولین مدفوع بعد از زایمان است اما در مواردی که  کیسه ی آب مادر پاره شود می توانیم مکونیوم را در آن مشاهده کنیم در بیشتر موارد مکونیوم بعد از شیردهی مادر به جنین رخ می دهد .از هفته ی 14 بارداری جنین مایع آمنیوتیک را جذب می کند این مایع بسیار موثر در رشد جنین است این مایع از بین روده ی کوچک جذب می شود و آب را جذب و خارج می کند و در صورت باقیماندن هر مواد دیگر به روده ی بزرگ منتقل می شود که از جمع شدن این مواد باقیمانده مکونیوم تشکیل می شود . بعد از زایمان حتماً مکونیوم باید از جنین دفع شود در غیر این صورت احتمال انسداد روده وجود دارد و باید بررسی شود .

دفع مکونیوم قبل از زایمان

اگر دفع مکونیوم قبل از زایمان انجام شود باعث آلوده شدن مایع آمنیوتیک می شود و امکان بلعیده شدن مکونیوم توسط جنین وجود دارد که خطری ندارد. در هر صورت ضروری است که در صورت احتمال به این موضوع با متخصص زنان مشورت شود.

منظور از سندرم استنشاق مکونیوم چیست ؟

همان طور که می دانید در دوران بارداری جنین مایع آمنیوتیک را جذب می کند و در صورتی که ماده مکونیوم در آن وجود داشته باشد به مجرای هوای جنین وارد نمی شود و در صورت فشار به جنین باعث می شود اکسیژن لازم به جنین نرسد و در صورت نفس کشیدن جنین مکونیوم را تنفس می کند که این عامل باعث می شود که که تنفس برای جنین مشکل شود و میزان اکسیژن برای جنین محدود شود در این هنگام می گوییم سندرم استنشاق مکونیوم رخ داده است که مشکل تنفسی را بیشتر می کند.

 

علائم سندرم استنشاق مکونیوم

  • احساس تنگی نفس
  • نفس کشیدن سریع
  • تغییر رنگ پوست به رنگ کبودی
  • سینه متورم می شود
  • قرقر کردن

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *