شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

مکونیوم چیست ؟

مکونیوم چیست ؟

بعد از زایمان اولین مدفوعی که توسط نوزاد دفع می شود مکونیوم نام دارد، این ماده ی سبز یا سیاه رنگ از زواید روده ی جنین در دوران بارداری است. مکونیوم همان طور که گفته شد معمولاً بعد از اولین مدفوع بعد از زایمان است اما در مواردی که  کیسه ی آب مادر پاره شود می توانیم مکونیوم را در آن مشاهده کنیم در بیشتر موارد مکونیوم بعد از شیردهی مادر به جنین رخ می دهد .از هفته ی 14 بارداری جنین مایع آمنیوتیک را جذب می کند این مایع بسیار موثر در رشد جنین است این مایع از بین روده ی کوچک جذب می شود و آب را جذب و خارج می کند و در صورت باقیماندن هر مواد دیگر به روده ی بزرگ منتقل می شود که از جمع شدن این مواد باقیمانده مکونیوم تشکیل می شود . بعد از زایمان حتماً مکونیوم باید از جنین دفع شود در غیر این صورت احتمال انسداد روده وجود دارد و باید بررسی شود .

دفع مکونیوم قبل از زایمان

اگر دفع مکونیوم قبل از زایمان انجام شود باعث آلوده شدن مایع آمنیوتیک می شود و امکان بلعیده شدن مکونیوم توسط جنین وجود دارد که خطری ندارد.

منظور از سندرم استنشاق مکونیوم چیست ؟

همان طور که می دانید در دوران بارداری جنین مایع آمنیوتیک را جذب می کند و در صورتی که ماده مکونیوم در آن وجود داشته باشد به مجرای هوای جنین وارد نمی شود و در صورت فشار به جنین باعث می شود اکسیژن لازم به جنین نرسد و در صورت نفس کشیدن جنین مکونیوم را تنفس می کند که این عامل باعث می شود که که تنفس برای جنین مشکل شود و میزان اکسیژن برای جنین محدود شود در این هنگام می گوییم سندرم استنشاق مکونیوم رخ داده است که مشکل تنفسی را بیشتر می کند.

علائم سندرم استنشاق مکونیوم

  • احساس تنگی نفس
  • نفس کشیدن سریع
  • تغییر رنگ پوست به رنگ کبودی
  • سینه متورم می شود
  • قرقر کردن

برخی از خدمات دکتر موسی زاده متخصص زنان و زایمان عبارتست ازسرطان رحم

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

درمان ناباروری

IVF

لاپاراسکوپی

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

دکتر موسوی زاده

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021
مطالب مرتبط

پاسخ

بیست − دو =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
Call Now Button