لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

هرآنچه بانوان باید بدانند

 

هرآنچه بانوان باید بدانند

در این مقاله متخصص زنان و زایمان درباره ی هر آنچه بانوان باید بدانند به صورت مختصر اشاره کرده اند.

 

 

 

IUI

IUI تزریق داخل رحمی اسپرم است که کی از مواردی که ناباوری وجود داشته باشد میتوانیم از این درمان استفاده کنیم. درصد موفقیت این روش ۷۰ درصد می باشد و در واقع اولین درمان ناباروری است که قبل از IVF استفاده می شود. اندیکاسیونهای آن شامل اولیگو اسپرمی، آستنو اسپرمی، وجود موکوس غلیظ دهانه رحم ،ناباروری باعلت ناشناخته،آندومتریوز، ناتوانی های جنسی مردان،وجود بیماری PCO در خانم ها، ایناها می توانند عواملی باشد که موثر در نازایی هستند و در واقع IUI میتواند کمکی باشد بر درمانی ناباروری.

 

تعیین جنسیت

تعیین جنسیت با 3 روش میتواند صورت بگیرد روش اول با استفاده از رژیم غذایی، تغییر PH واژن و تعیین زمان تخمک گذاری است ،روش دوم به صورت IUI صورت میگیرد که تزریق داخل رحمی اسپرم است که درصد موفقیت آن ۷۰ درصد می باشد، روش سوم آی وی اف و پی جی تی است که در واقع لقاح آزمایشگاهی است که در آزمایشگاه صورت میگیرد و یکسری داروها به مادر داده میشود ، تخمک گرفته میشود و اسپرم گذاشته میشود و لقاح صورت می گیرد و جنین با توجه به جنسیت تعیین شده به داخل رحم منتقل میشود.

 

لابیاپلاستی

عمل جراحی لابیاپلاستی از عمل های جراحی زیبایی است که امروزه به وسیله لیزر انجام میشود و عملی سرپایی با دوره نقاهت کوتاه و ریسک خونریزی و عفونت در آن خیلی کم است. در مواردی که لبیا بزرگ است یا اینکه عدم تقارن وجود دارد ما می توانیم از این عمل برای کوچک کردن لبیا استفاده کنیم.

 

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی عملی است برای دیدن اشیای داخل شکم و به وسیله موردی که زیر ناف قرار داده می شود.لاپاراسکوپی که مجهز به یک دوربین است واردحفره ی شکم و لگن می شودو این ترتیب می توانیم داخل شکم و لگن را بررسی کنیم .در مواردی نظیر نازایی به علت ناشناخته ،کیست تخمدان ، تشخیص و درمان آندومتریوز، درمان ای پی و رفع چسبندگی ها، رفع انسداد لوله های رحم ،همچنین برای هیسترکتومی و میومکتومی میتوانیم از لاپاراسکوپی استفاده کنیم.

 

مراقبت های قبل بارداری

هر خانمی که تست بارداری مثبت داردقبل از ۸ هفتگی باید اولین ویزیت پزشکی خود را انجام دهد. در واقع باید یکسری آزمایشات انجام شود و سونوگرافی قبل از ۸ هفتگی الزامی می باشد به خاطر اینکه باید حاملگی داخل رحمی و خارج رحمی تشخیص داده شود و بعد از آن سونوگرافی مجدد برای تشخیص ضربان قلب جنین . ویزیت هرماه لازم است، تست های غربالگری در چند مرحله انجام میشود که از اولین مرحله بین ۱۱ تا ۱۳ هفتگی است که شامل یک آزمایش خون و یک سونوگرافی برای اندازه گیری NT است.تست غربالگری دوم بین ۱۵ تا ۱۸ هفتگی انجام میشود و بعد سونوگرافی آنومالی که بین ۱۸ تا ۲۲ هفتگی صورت می پذیرد. تا ۲۸ هفتگی ویزیت ماهیانه ضروریست از ۲۸ هفتگی به بعد دو هفته یک و از سی و شش ماهگی به بعد هفته ای یکبارحتما باید ویزیت انجام شود.در طول این دوران هم آزمایشاتی که پزشک ضروری میداند انجام شوداز جمله بررسی دیابت بارداری، سونوگرافی که برای میزان بررسی میزان رشد جنین و میزان مایع امیوتیک است باید انجام شود.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *