لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

واژینوپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

عمل واژینوپلاستی می تواند ایرادات به وجود آمده در واژن را درمان نماید. واژن عضوی است مرتجع و انعطاف پذیر که خاصیت الاستیسیته بالایی دارد. در بسیاری از زنان مسن به دلیل بالا رفتن سن و سبک زندگی غلط ، بافت داخلی و بیرونی واژن گشاد می شود.  به این معنی که عادات غذایی نابجا و نداشتن منابع تغذیه غنی از مواد حیاتی، نداشتن برنامه منظم ورزشی و مراقبت های ناکافی بعد از زایمان بر ایجاد این عارضه موثرند. با ما تا اننهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

واژینوپلاستی چیست

با گذشت زمان و در پی انجام مقاربت های جنسی یا زایمان طبیعی بافت واژن حالت عادی خود را از دست داده ، گشاد و افتاده می شود. این امر زندگی زناشویی فرد به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد . بنابراین می توان از مزایای جراحی واژینوپلاستی برای بهبود فرم و عملکرد واژن بهره گرفت. در این خصوص باید گفت که کم کردن از قطر درونی واژن به تنهایی تاثیری بر بهبود تحریک پذیری و میل جنسی نداشته و ندارد. چرا که عوامل متعددی بر این شرایط اثرگذارند به عنوان مثال  علاقه به جنس مخالف، درجه ارگاسم، وضع روحی و بدنی زن و . . . بر رسیدن به ارگاسم موثرند.

عوامل اثرگذار بر کاهش عملکرد واژن

عموما طی دهه های چهارم و پنجم زندگی به دلیل کم شدن تولید کلاژن در بدن و از بین رفتن اثرات مثبت هورمون های استروژن و پروژسترون قوام و الاستیسیته قسمت های درونی ناحیه تناسلی کم می شود و افتادگی واژن بیشتر خواهد شد. حتی در مورد زنانی که تا به حال زایمان طبیعی انجام نداده اند نیز این امر به وقوع می پیوندد. گاه کاهش حجم و سایز لابیاها بر این عوارض صحه گذاشته و مشکلات زناشویی را دوچندان می کند.

اقدامات پیش از واژینوپلاستی

از بیمار مربوطه خواسته می شود تا یک ماه قبل از تاریخ جراحی برنامه ریزی شده، سیگار را ترک کند زیرا سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی می شود و جریان خون را مختل می کند. این امر منجر به از دست دادن توانایی بدن و طولانی شدن زمان بهبود می شود. این عمل جراحی را نمی توان در زمانی که زن در حال پریود شدن است انجام داد و باید به گونه ای برنامه ریزی شود که در پایان سیکل قاعدگی انجام شود. اگر عمل جراحی درست پس از پایان دوره های قاعدگی شما برنامه ریزی شود، ناحیه عمل شده به موقع بهبود می یابد تا در چرخه بعدی شما هیچ گونه ناراحتی ایجاد نکند.

اقدامات پیش از واژینوپلاستی

درمان چگونه انجام می شود؟

در ابتدا یک معاینه فیزیکی کامل توسط پزشک برای بررسی وضعیت سلامتی شما انجام می شود و همچنین در مورد خطرات و عوارض احتمالی به شما مشاوره داده می شود. قبل از انجام عمل جراحی، بیماران باید آماده سازی روده را انجام دهند. سپس یک بررسی توسط جراح انجام می شود تا میزان سفت شدنی که باید انجام شود را تعیین و رفع کند. جراحی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. گاهی اوقات در جریان جراحی دارویی به نام Diprovan تجویز می شود. این دارو بیمار را در حالت خواب نگه می دارد و تا زمانی که دارو مصرف می شود اثرات خود را ادامه می دهد. عمل زیبایی واژینوپلاستی می تواند کلیه ایرادات ساختاری و عملکردی واژن را که به صورت شل شدگی ، افتادگی و گشادی هستند را درمان نموده و تا حد بسیار زیادی بر کیفیت رابطه جنسی اثر مثبت بگذارد، امروز با ابداع این روش درمانی دیگر زنان مسن با مشکلات ناشی از افزایش سن و یائسگی درگیر نبوده و می توانند با ترمیم بخش های آسیب دیده در اثر زایمان طبیعی یا مقاربت زیاد ، به جوانسازی واژن دست یابند، چرا که زایمان طبیعی موجب اعمال فشار شدید به عضلات و افتادگی واژن می شود .

واژینوپلاستی دکتر غزاله موسوی زاده

بیشتر بخوانید : هزینه جراحی لابیاپلاستی

نقاهت جراحی واژینوپلاست

کل مدت جراحی حدود دو ساعت طول می کشد و پس از آن فرد  به مدت دو ساعت دیگر در اتاق ریکاوری بیمارستان یا  کلینیک نگه می دارند تا از نظر عوارض جانبی نامطلوب تحت نظر باشند. زمان بهبودی کامل پس از بازگشت به خانه حدود چهار تا شش هفته طول می کشد. اگرچه دیده شده است که برخی از بیماران گاهی اوقات در یک هفته نیز فعالیت های روزانه خود را از سر می گیرند.

آیا نتایج درمان دائمی است؟

نتایج واژینوپلاستی یا جراحی جوانسازی واژن معمولا در اکثر بیماران دائمی است. با این حال، اگر بیمار یک بار دیگر زایمان طبیعی داشته باشد، واژن می تواند به حالت شل اولیه خود برود.

جایگزین های درمان چیست؟

جایگزینی برای واژینوپلاستی، سفت کردن واژن بدون نیاز به وارد کردن یا وارد کردن ابزار جراحی به بدن است. با گرم کردن بافت ها با لیزر یا امواج رادیویی کار می کند. اما این روش درمانی جایگزین برای بیمارانی که شلی بیش از حد واژن دارند نیست. در مورد بهداشت بانوان بیشتر بدانید.

چه کسانی واجد شرایط درمان نیستند؟

همه افراد زیر 18 سال نمی توانند برای جراحی ترمیمی غیر قابل برگشتی واژینوپلاستی اقدام کنند.

واژینوپلاستی چیست

قیمت واژینوپلاستی چقدر است؟

هزینه جراحی واژن بسته به نوع جراحی و همچنین شهری که تصمیم به عمل دارید متفاوت است. بنابراین باید به پزشک مراجعه و مورد معاینه قرار بگیرید تا هزینه برآورد شود.

عوارض جانبی واژینوپلاستی

عوارض جانبی شایعی که پس از اتمام جراحی واژینوپلاستی مشاهده می شود شامل: حالت تهوع و سرگیجه در نتیجه بیهوشی است که برای انجام جراحی انجام می شود. مشکل در ادرار کردن، خونریزی غیرطبیعی، ترشحات واژن، هماتوم، احساس درد در حین رابطه جنسی، از دست دادن حساسیت یا لذت در حین فعالیت جنسی، عفونت در محل جراحی یا التهاب و همچنین نشت در ناحیه بین واژن و مثانه از دیگر عوارض واژینوپلاستی است. شایان ذکر است که در صورت اانجام جراجی توسط متخصص زنان احتمال بروز این عوارض صفر می باشد.

کلام آخر

به گفته متخصصان زنان، جراحی واژینوپلاستی می تواند منجر به ایجاد رضایت جنسی و بهبود روابط عاطفی زوجین شود. در ابتدا جراحی واژینوپلاستی به منظور رفع نقایص مادرزادی در دخترانی که واژن وجود نداشت یا بدشکل بود ابداع شد. اما هم اکنون واژینوپلاستی  یک روش درمانی ایمن و ترمیمی برای رفع مشکل گشادی یا افتادگی واژن می باشد.

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *