لوگو دکتر غزاله موسوی زاده

پانکراتیت حاد در دوران حاملگی

پانکراتیت حاد در دوران حاملگی

پانکراتیت حاد

پانکراتیت حاد به عنوان التهاب ناگهانی پانکراس که از نظر بالینی با درد شکم ، حالت تهوع و کمبود آب بدن تشخیص و تعریف می شود که معمولاً خود محدود کننده است اما گاهی اوقات می تواند حال بیمار را وخیم کرده و یا حتی تا مرگ پیش رود. دلایل بسیاری از پانکراتیت یت حاد وجود دارد . در خصوص پانکراتیت حاد در بارداری در ادامه صحبت خواهیم کرد.

دلایل پانکراتیت حاد در حاملگی

خوشبختانه میزان پانکراتیت حاد در بارداری نادر است. تخمین زده می شود که پانکراتیت حاد در حدود 1 از هر 10،000 بارداری رخ می دهد – با این وجود ، این میزان بسته به منطقه و نوع بیمارستان متفاوت است. بیشتر موارد پانکراتیت حاد در دوران بارداری ناشی از بیماری سنگ کیسه صفرا است. با توجه به وزن و تغییرات هورمونی ناشی از بارداری ، سنگ کیسه صفرا به احتمال زیاد شکل می گیرند و بنابراین به مجرای صفراوی مشترک می روند تا مانع از خروج مجرای پانکرس شوند.

پانکراتیت حاد در دوران حاملگی

 یکی دیگر از مکانیسمهای پیشنهادی برای پانکراتیت حاد در دوران بارداری میزان چربی بالا در خون به نام تری گلیسیرید است. باز هم ، تغییرات هورمونی بارداری می تواند زنان خاصی را برای ابتلا به این بیماری مستعد کند. هنگامی که سطح تری گلیسیرید خیلی زیاد می شود ، اکسیژن نمی تواند به اندازه کافی از طریق جریان خون به پانکراتس حرکت کند و پانکراتیت می تواند رخ دهد. البته همه دلایل دیگر ایجاد پانکراتیت حاد – مصرف الکل ، واکنش به برخی داروها ، تروما در مجرای پانکراس  – همچنین می تواند منجر به پانکراتیت  حاد در بارداری شود

درمان پانکراتیت حاد در بارداری

درمان پانکراتیت حاد در بارداری مشابه بیماران غیر باردار ولی با استثنائات است. استراحت دستگاه گوارش با نخوردن غذا ، کنترل درد و کاهش مصرف مایعات تهاجمی ضروری است. به طور معمول ، اگر دلیل پانکراتیت، سنگ کیسه صفرا باشد ، برداشتن کیسه صفرا تا بعد از بارداری به تعویق می افتد. غالبا متخصص زنان با کمک متخصص گوارش وضعیت را تا زمان نیاز به برداشتن عمل جراحی در حالت نرمال نگه می دارند. اما اگر انتظار تا پایان بارداری امکان پذیر نباشد ، عمل جراحی برداشتن جراحی به طور کلی با خیال راحت انجام می شود.

 اگر علت پانکراتیت حاد ناشی از تری گلیسیرید باشد ، می توان از برخی داروهای خاص و اصلاحات رژیم غذایی برای جلوگیری از حملات مکرر استفاده کرد. اما اگر حمله در اواخر سه ماهه سوم رخ دهد ، معمولاً زایمان انجام می شود ، زیرا این امر باعث کاهش فوری سطح تری گلیسیرید خواهد شد. سایر علل پانکراتیت  حاد ، مانند آسیب مجرای آسیب زای ، لازم است به صورت فردی به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

انتخاب یک دکتر  زنان خوب می تواند در تشخیص و درمان بسیاری از بیماری های زنان و همچنین داشتن دوران بارداری سالم و زایمان موفق بسیار مهم است. دکتر موسوی زاده در این موارد می تواند کمک شایانی به خانم های عزیز نماید.  جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02144328244 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

بیشتر بخوانید : تاثیر آلودگی هوا بر جنین و مادر

پیامدهای پانکراتیت حاد در بارداری

خوشبختانه میزان مرگ و میر مادران به دلیل پانکراتیت حاد در بارداری کمتر از یک درصد است. اما نرخ زایمان زودرس حدود 20٪ است. همچنین در بیماران مبتلا به پانکراتیت غیر سنگ صفرا ، به نظر می رسد میزان زایمان زودرس تا حدودی بیشتر است. از این رو بسیار مهم است که بیماران باردار هر چه سریعتر برای ارزیابی و در بررسی علت بروز هرگونه علائم غیر طبیعی درد شکمی به اورژانس مراجعه نمایند.

نتیجه گیری

در حالی که پانکراتیک حاد در دوران بارداری نادر است خوشبختانه ، در صورت درمان زودرس ، از کار زایمان زودرس جلوگیری می شود و از بروز حملات مکرر به حداقل می رسد.

pancreasfoundation.org/patient-information/acute-pancreatitis/pancreatits-and-pregnancy

مراقبت های دیگر دوران بارداری دکتر موسوی زاده متخصص زنان در تهران 

ورزش در بارداری

تب در بارداری

مصرف الکل در بارداری

رنگ کردن مو در بارداری

دکتر غزاله موسوی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *