شماره های تماس (021) 44 32 82 44
ساعت کاری مطب شنبه، سه شنبه، چهارشنبه 20:00 - 16:30
دوشنبه و پنجشنبه ها 12:00 - 10:00
آدرس مطب تهران، شهران جنوبی، نبش قدس، پلاک 12
طبقه ۳، واحد۱۱

پرینو پلاستی

واژن زنان حالت ارتجاعی و الاستیک دارد. معمولا پس از رابطه جنسی وضعیت واژن به حالت اولیه خود باز می گردد. ولیکن در برخی موارد ممکن است به دلیل روابط جنسی زیاد یا انجام زایمان طبیعی سایز کانال واژن افزایش یابد یا به عبارتی گشادتر شود. گشادی واژن منجر به افت کیفیت رابطه جنسی، عدم رضایت و سردی روابط می گردد. لذا درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد پرینورافی و مزایای آن بدانید.

ترمیم واژن یا پرینورافی

یکی از معضلات شایع در زنان ، که البته بعد از زایمان های متعدد و یا وارد شدن فشار زیاد به رحم بروز می نماید ، شل شدن و افتادگی واژن است که باعث می شود علاوه بر مشکلات زنانه ، مشکلات جنسی در فرد پدیدار شود. در این مقاله ترمیم واژن یا پرینورافی را توضیح خواهیم داد.
جراحی زیبایی واژن یا پرینورافی کمک می کند تا آسیب های وارد شده به واژن اصلاح شوند و البته در بسیاری از موارد این جراحی می تواند به منظور تنگ سازی و جوانسازی واژن مورد استفاده قرار بگیرد .
افتادگی و شل شدگی واژن یکی از مشکلاتی است که در گذشته درمانی برای ان وجود نداشت اما امروزه روش های بسیار زیادی برای اصلاح آن ارائه شده است که یکی از انها عمل تنگ کردن واژن است .
این عمل یک نوع عمل ترمیمی در نظر گرفته می شود که به منظور کاهش سایز ورودی واژن صورت می پذیرد. در برخی مواقع می توان عمل لابیاپلاستی را در جهت تکمیل این عمل انجام داد.

پرینه چیست؟

پرینه بخش سطحی مابین ورودی واژن و مقعد می باشد . این ناحیه دارای بافت پوستی در لایه رویی و ماهیچه های نازک و بافت فاشیا در لایه های عمیق است . طول پرینه از واژن تا مقعد حدودا 2 الی 4 سانیتمتر است . ماهیچه های پرینه در 3 لایه امتداد یافته و تشکیل دهنده دیافراگم و کف لگن می باشند . این اجزا از اندام های تناسلی حمایت کرده و همچون محافظی قوی آنها را در خود نگاه می دارد . جراحی پرینو پلاستی زمانی اهمیت می یابد که این ناحیه آسیب دیده یا پاره شود . آسیب دیدگی پرینه موجب افتادگی اندام های داخلی و مثانه می شود . در پی این آسیب ، رکتوم شل شده و افتاده می گردد . در طی عمل پرینو پلاستی ، ماهیچه های عمقی و پوست سطحی پرینه اصلاح شده و از لحاظ عملکردی و زیبایی نتایج مفیدی به همراه می آورد.

چه عواملی در افتادگی واژن تاثیر می گذارد؟

عواملی که در افتادگی واژن موثر به شرح زیر می باشد.

 • احساس فشار در لگناحساس پری در زیر دل
 • احساس کشش در ران ها
 • احساس کشش در ناحیه ی تحتانی کمر
 • تکرر ادرار
 • درد حین رابطه جنسی
 • یبوست
 • علائم شایع افتادگی رحم
 • تومورهای لگنی
 • یبوست های مکرر
 • سرفه مزمن
 • افزایش سن

کاربرد پرینو پلاستی

چنانچه عضلات لگن صدمه دیده باشند و ناحیه پرینه در پی زایمان طبیعی یا مقاربت های متعدد پاره شود ، در چنین وضعیتی ، بافت واژن شل می شود و کیفیت رابطه جنسی تنزل می یابد در این شرایط وضع ظاهری واژن هم به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و عموما پوست این بخش تیره و کدر می شود . پرینو پلاستی باعپ ترمیم و اصلاح لایه های میانی واژن و مقعد شده و زیبایی دوباره را به این ناحیه می بخشد . در این جراحی ، ورودی واژن جمع می شود و لایه های خارجی بازسازی می شوند.

جراحی زیبایی هم زمان با پرینورافی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یکی از جراحی زیبایی واژن می باشد که امکان انجام آن با سایر جراحی ها وجود دارد. برخی از خانم ها با افزایش سن و یا باروری های متعدد و یا عوامل ژنتیکی دچار بزرگی لبیا می شوند. لبیا درست در قسمت خارجی دستگاه تناسلی قرار دارد و یک طرف و گاهی هر دو طرف ناحیه تناسلی را در بر می گیرد و ظاهر آن را دچار تغییر می نماید . برداشتن لبیا های آویزان می تواند ظاهر آلت تناسلی را جوان و شاداب نماید و باعث حذف قسمت های تیره شود. بنابراین هم زمان با تنگ کردن واژن می توان اقدان به از بین بردن دفرمگی لابیا و مشکلات آن نمود. در صورتی که به هر یک از موارد زیر دچار هستید بهتر است.

سفید کردن واژن

هم زمان با انجام جراحی تنگ کردن واژن می توان با استفاده از لیزر اقدام به روشن سازی ناحیه تناسلی نیز نمود.

زایمان بعد از پرینورافی

پس از انجام پرینورافی به منظور ماندگاری بیشتر توصیه می گردد که از زایمان طبیعی خودداری شود و زایمان سزارین انجام شود.

سن مناسب ترمیم واژن یا پرینورافی

معمولا در سنین پایین و قبل از انجام زایمان نیاز به انجام ترمیم واژن یا پرینورافی وجود ندارد و توصیه می گردد که این جراحی پس از زایمان طبیعی انجام شود. لذا محدودیت سنی برای انجام این جراحی وجود ندارد.


عمل ترمیم واژن یا پرینورافی برای چه کسانی مناسب می باشند؟

اغلب خانم هایی که به دلیل بالا رفتن سن و یا زایمان های متعدد دچار شلی واژن شده اند می توانند به کمک این عمل زیبایی واژن خود را تنگ کنند و جهت تکمیل آن نیز عمل لابیاپلاستی را انجام دهند.

اقدامات قبل از عمل پرینورافی

به مدت دو هفته قبل از انجام پرینورافی به منظور تسریع فرآیند بهبود بیماری، ضروری است که از مصرف سیگار و الکل خودداری شود. همچنین باید تست های لازم به منظور عدم وجود انعقاد خون انجام شود. همچنین ضروری است که پیش از جراحی از عدم وجود عفونت های میکروبی، قارچی و با کتریایی اطمینان حاصل شود و انجام تست پاپ اسمیر نیز توصیه می گردد.

تنگ کردن واژن در جراحی پرینورافی چگونه است؟

تنگ کردن واژن با نزدیک کردن دیواره های واژن به یک دیگر صورت می گیرد، این روش با لیزر یا روش جراحی قابل انجام می باشد. مدت زمان انجام عمل ترمیم واژن با پرینورافی حدود یک ساعت خواهد بود. این عمل تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام می پذیرد. دوره نقاهت بعد از عمل معمولا یک هفته طول می کشد. اما بهتر است که تا یک ماه مقاربت انجام نشود.

ویژگی جراحی :

انجام جراحی پرینو پلاستی به این صورت است که با کمک بی حسی موضعی یا بی هوشی پزشک جراحی را انجام می دهد. این عمل دیگر نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان ندارد و با تکنیک های جدید ، دوره ریکاوری بسیار کوتاه و محدود می شود .

نتایج جراحی :

پس از این عمل و طی کردن دوره بهبودی ، اعمال جنسی فرد بهبود یافته و از کیفیت بالایی برخوردار می شود و دیگر گشاد بودن یا شل شدگی واژن برای فرد آزاردهنده نخواهد بود . افراد  می توانند با انجام این جراحی و به کمک ورزش های کگل به نتایج مثبت و بسیار موثری دست یابند.

مراقبتهای بعد از پرینورافی

 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید زیرا باعث می شود به آلت تناسلی فرد فشار وارد شده و خونریزی ایجاد شود.
 • به دلیل اقداماتی انجام شده مقداری التهاب و تورم ممکن است در ناحیه تناسلی ایجاد شود.
 • در صورتی که متخصص زنان و زایمان برای شما داروها و یا پمادهایی را تجویز کرده است آنها را به طور مرتب استفاده کنید.
 • به مدت یک ماه نباید رابطه جنسی داشته باشید .برای جلوگیری از عفونت بهداشت را در دوره نقاهت بیشتر رعایت کنید
سفید-کردن-واژن

آیا جراحی پرینورافی عوارض دارد ؟

این جراحی چون در قسمت آلت تناسلی انجام می شود از حساسیت بالایی برخوردار است و در صورتی که جراحی توسط متخصص زنان و زایمان با تجربه انجام نگیرد می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد اما اگر تمامی مراحل جراحی به درستی انجام بگیرد و تکنیک های استفاده شده توسط متخصص زنان و زایمان با مهارت جراح انجام بگیرد عارضه ایی بعد از جراحی به وجو نخواهد آمد .در صورتی که مشکلی در حین جراحی به وجود نیامده باشد چون در این ناحیه گردش خون بالاست بهبودی به سرعت حاصل می شود . بیمار می تواند بعد از یک هفته تمامی فعالیت های عادی خود را انجام دهد.

هزینه جراحی پرینورافی

هزینه جراحی پرینورافی بسته به درصد گشادی واژن، روش درمانی انتخابی و تخصص پزشک متفاوت می باشد. به جهت اطلاع دقیق از هزینه ها ضروری است که به مطب متخصص زنان مراجعه شود.

کلام آخر

زایمان های طبیعی متعدد و داشتن رابطه جنسی متعدد منجر به گشادی واژن می گردد. با انجام جراحی پرینورافی به راحتی می توان از این عارضه رهایی یافت و از داشتن رابطه جنسی لذت برد.

دکتر موسوی زاده

دکتر موسوی زاده جراح و متخصص بیماریهای زنان و زایمان فلوشیپ نازایی از پژوهشکده علمی صارم دارای گواهی لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی هیستروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، گواهی سونوگرافی دانشگاه علوم پزشکی تهران فلوشیپ نازایی و... آدرس : شهران, شهران جنوبی, نبش قدس, پلاک 12 , طبقه 3, واحد 11 تلفن : 44328244-021
مطالب مرتبط

پاسخ

دو × چهار =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button